Akár 90 százalékos kedvezmény, kiárusítás, repülőjegy féláron, óriási akciók – csak néhány címszó az utóbbi napokból, amivel az utazási portálok megpróbálnak foglalásra bírni bennünket. A címszó, azaz a fekete péntek vagy a Black Friday természetesen egyikből sem hiányzik. Valósak ezek az akciók, vagy ezek is csak átverések?
Átverések fekete péntekre
Ha utazni szeretnénk, akkor folyamatosan érdemes figyelni az akciókat – ennek a legfontosabb célja, hogy megtaláljuk a legkedvezőbb ajánlatot, illetve, hogy képben legyünk az árakkal kapcsolatban, pontosan látjuk a trendeket, az árak mozgását. Ez utóbbi arra is jó, hogy le tudjuk szűrni, mi az, ami valós akció, és mi az, ami csak átverés. A fekete péntek, azaz a Black Friday szinte minden cég számára egy előkarácsony, azaz ilyenkor hatalmas üzletet, nagyon sok foglalást várnak, ezért pedig mindent bevetnek. Sokszor olyan eszközöket is, ami már-már kimeríti az átverés kategóriát.
Ennek egyik tipikus példája, amikor nagyon magas kedvezmény jelenik meg az akciós ár felett. Találkoztunk olyan szállásajánlattal, amelynél 90 százalékos kedvezményt hirdettek, így a szoba ára a négycsillagos hotelben 1350 euró helyett „csak” 135 euró. De ha rendszeresen figyeljük az adott szálloda ajánlatait, akkor tudjuk, hogy abban a hotelben általában 100–150 euró közötti áron tudunk szobát foglalni, adókkal és reggelivel, azaz szó sincs 90 százalékos kedvezményről – sose került ennyibe ez a szoba. S hogy még tetézzék is az átverést, az ár alatt még kiírják, hogy 44-en nézik pont azt az ajánlatot (nyilván…), és már csak 1 szoba van ezen az áron. Persze, mindkettő kamu…
Egy másik portál pedig „fekete pénteki repülőjegy-kiárusítás” címszóval hirdette akcióit – egy olyan oldal, amely csak közvetíti a jegyeket, azaz már itt gyanús az ajánlat. Arról nem is szólva, hogy a repülőjegypiacon nincs olyan, hogy kiárusítás, az nem ruha, amelytől a bolt meg akar szabadulni a szezon végén. A repjegyek árát a kereslet, kínálat, a konkurens cégek ajánlata és a gép töltöttsége határozza meg, ezen a piacon nincs kiárusítás. A konkrét ajánlatban egyébként sima, akciós jegyek voltak, ugyanannyiért, mint két hónappal korábban, persze felette ott volt áthúzva a jelentősen megnövelt, sosem volt korábbi ár – a téli szezonban olcsóbbak a jegyek, így nem kell ahhoz fekete péntek, hogy találjunk kedvező ajánlatot.
Egy harmadik hírlevél már visszafogottabb volt, ott „csak” féláron hirdették a mexikói repülőjegyeket – a népszerű Cancún tengerparti városba most a retúrjegy 505 euró, ami valóban jó ajánlatnak minősül, igaz, szó sincs 50 százalékos kedvezményről, a jegyek általában 450–700 euró között mozognak. A fenti példák nem kirívó esetek, nagyon sok cég próbálkozik hasonló módszerekkel, így érdemes résen lenni, és nem bedőlni az átveréseknek. Még ennél is veszélyesebbek azok a kamu portálok, amelyek úgy jelennek meg a keresőkben (általában fizetett hirdetésekkel az első pozíciókban), hogy céljuk csak kihasználni a fekete pénteki vásárlási, foglalási őrületet, a fizetés után azonban eltűnnek, azokból a foglalásokból sosem lesz se repülőjegy, se szállás, se utazás…
Persze, a napokban lehetnek valóban kedvező akciók, így sok esetben érdemes lehet foglalni – sok szállodalánc ilyenkor tényleges 30– 40 százalékos akciót hirdet, és az így kapott árak tényleg verhetetlenek. A repülőjegypiacon ennél kisebb kedvezményekkel számolhatunk, a szervezett utazásoknál pedig 10–15 százalék körüli az a kedvezmény, amely reálisnak mondható.
Összeségében elmondható, hogy minél magasabb a kedvezmény, annál nagyobb a gyanú, hogy átverésről van szó. De ha figyelmesen keresgélünk, követjük a trendeket, árakat, akkor a fekete péntek valóban kedvező foglalást, repülőjegyet, utazást is eredményezhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.