A járványhelyzet miatti turisztikai pangás még jobban rámutatott, hogy az utazós, foglalási weblapok milyen nyomásgyakorló praktikákkal próbálják rávenni a látogatókat, hogy foglalással végződjön a tranzakció. 80–90 százalékos kedvezmények, azonnal elfogy, lejár az ajánlat, végtelen az átverések tárháza.
Átverés vagy „csak” nyomásgyakorlás?
Sajnos a járvány sem tisztította meg az utazós piacot az átverésnek is minősülő gyakorlatoktól. Bár az uniós szervek már több büntetést is kiróttak e megtévesztő módszerek miatt, továbbra is megannyi oldalon találkozhatunk velük. Még a legnagyobb foglalóoldalaknál, légitársaságoknál is fel-felbukkannak. Éppen ezért, ha a jövőben foglalni szeretnénk, akkor mindig legyünk határozottak, óvatosak, és semmiképp se engedjünk a nyomásgyakorló technikáknak.
A leggyakrabban előforduló módszer a hamis kedvezmény. Nem ritkák a 80–90 százalékos kedvezmények, legalábbis ez szerepel az ár fölött. Most valóban sokkal olcsóbbak a szállodák, mint korábban, de ilyen áron egyetlen hotel sem kínál szobát. A valós ár valahol a 30–50 százalékos tartományban van – egy másik oldalon ez ki is derül, ott ugyanezt a hotelt, azonos dátumon 33 százalékos kedvezménnyel kínálják. A magas százalékkal azt akarják elérni, hogy mindenképpen foglaljunk, és azon az oldalon, hiszen ez egy soha vissza nem térő alkalom…
Jelenleg 33-an nézik az ajánlatot – ez pedig egy másik módszer, ami azt sugallja, hogy gyorsan kell foglalni, hiszen lehet, hogy lemaradunk, ha ilyen sokan vannak azok, akik bármelyik pillanatban lecsaphatnak az ajánlatra. Pont ugyanakkor, pont abban a szállodában, pont ugyanazon az útvonalon (ha repülőjegyről van szó)… Mint korábban kiderült, ez a mondat mindig megjelenik, a számot, hogy mennyien nézik a szállást/repülőjegyet véletlenszerűen illeszti oda az algoritmus, általában a 20–50 közötti tartományból választ egyet, hogy jelenleg mennyien „nézik” az ajánlatot.
Már csak 1-2 szabad szoba, repülőjegy van ezen az áron. Ez még igaz is lehet néha, de jellemzően ez is csak egy nyomásgyakorlás, hogy ne halogassuk a foglalást, hiszen lemaradunk a szuper akcióról.
Utoljára 1 órája foglalva. Ez pedig minden szállodánál megjelenik, a cikk írása pillanatában is (1–5 óra közötti sávban váltogatva), mintha most olyan sokan foglalnának hotelszobát – ebből is látszik, hogy ez is csak egy kamu…
Exkluzív akció, csak nálunk! – hirdeti egy újabb szöveg, de kis utánajárással láthatjuk, hogy ugyanaz az ár máshol is megtalálható, egyik oldalon 40 százalékos kedvezményként feltüntetve, egy másikon 75 százalékos akció villog az ajánlat fölött, míg egy harmadikon 84 százalékos kedvezményt hazudnak…
A fenti példák is jól mutatják, hányféle módszert alkalmaznak az utazási oldalak, szállodák, légitársaságok, hogy elérjék, a lehető leggyorsabban foglaljunk. Ezért, ha a jövőben ilyennel találkozunk, hagyjuk figyelmen kívül, foglalás előtt érdemesebb átnézni az ajánlatokat, és ott és akkor foglalni, ahol a legkedvezőbb az ár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.