A turistákat sem kerüli el a brexit-káosz
2019. február 21. 00:55

Cikkünkben most a legrosszabb, azaz a megállapodás nélküli kilépés kockázatait, következményeit vesszük számításba, illetve elmondjuk azt is, hogy mi az, amit turistaként tehetünk, hogy a lehető legkevésbé érintsen bennünket a káosz. Merthogy a megállapodás nélküli kilépést követően napokig, de inkább hetekig nagy lesz a fejetlenség – ez szinte biztos.
Éppen ezért, ha lehet, akkor ne utazzunk március 29-én, és az azt követő napokban, hetekben Nagy-Britanniába. Halasszuk el az utazást, ha lehet, ha pedig erre nincs lehetőség, akkor mindenképpen készüljünk arra, hogy ezt követően már nem lesz elég a személyi igazolvány, azaz mindenképpen legyen egy érvényes útlevelünk. Ha ez nincs, akkor érdemes kiváltani (ez máskor is jól jön). Ha van, akkor pedig figyeljünk arra, hogy a határon megkövetelhetik, hogy az útlevél a hazautazástól számítva még legalább fél évig érvényes legyen.
Az utasokat elsősorban a légi közlekedésben érintheti majd a kilépés – bár úgy tűnik, az első napokban a légi járatok a menetrend szerint tudnak közlekedni, ám szinte biztosra vehető, hogy sok lesz a késés, járattörlés. Bár kevesebben, de még mindig vannak olyanok, akik busszal, autóval, vonattal érkeznek a szigetországba – ők sem lesznek könnyebb helyzetben, hiszen a Csalagút forgalmát sem kerüli el a káosz, ez talán még több problémával jár, mint ha repülővel utaznánk.
Azok sem lehetnek feltétlen nyugodtak, akik olyan repülőjeggyel utaznak, a világ bármely részére, amely tartalmaz egy londoni átszállást is (például Bécs – London – New York), itt a biztonsági és útlevél- ellenőrzés lehet hosszadalmasabb, mint azt korábban megszokhattuk, hiszen az uniós utasoknak már nem lesz külön sáv, amelyen gyorsabban haladhatnak, várhatóan ők is a világ minden tájáról érkező utasokkal együtt lesznek kénytelenek kivárni a sorukat. Így itt hosszabb várakozási időre, akár a járat lekésésére is számítani lehet – és a megállapodás nélküli kilépés esetén az utasokat már a légi utasok jogairól szóló uniós szabály sem védi.
Ha már megérkeztünk a szigetországba, akkor használni szeretnénk a telefonunkat hívásokra, internetezésre. A működésben valószínűleg nem lesz fennakadás, ám az árak tekintetében már sokkal nagyobb lehet a káosz, hiszen a rendezetlen kilépés egyik, ám annál fontosabb eleme lesz, hogy megszűnik a felár - mentes roaming Nagy-Britanniában, így egy hívás, ami ma még ingyen van (ugyanannyiba kerül, mint odahaza, azaz, ha korlátlan a csomag, akkor az EU-ban sem kell felárat fizetni), akár 1-2 euró is lehet, percenként. Az adatforgalom, vagyis a mobilinternet még ennél is sokkal drágább lehet (100 MB-nyi adat akár 40–50 euróba is kerülhet!).
Uniós állampolgárként és turistaként számos hátrány érhet bennünket, ha Nagy-Britannia megállapodás nélküli hagyja el az EU-t március 29-én, így nem marad más hátra, mint bízni benne, hogy végül mégis elmarad a káosz.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.