A nálunk termesztett szőlőfajták a mínusz 15-20 C fokos fagyokat nagyobb károsodás nélkül elviselik. Ha azonban kora tavasszal az életfolyamatok megindultak, akkor a rügyek fagytűrő képessége fokozatosan csökken.
Télvégi rügyvizsgálat
A rügyvizsgálat legegyszerűbb módja az, hogy a szőlőskertben különböző tőkékről vesszőket vágunk le és azokat a fűtött szobában edénybe állítjuk. A rügyek fakadása 6-8 nap múlva indul meg.
A helyszínen is megvizsgálhatjuk a rügyeket: a tömzsi, duzzadó termőrügyet éles késsel hosszában felvágjuk. Ha a rügy szövetei élénkzöld színűek, akkor nincs ok az aggodalomra, mert károsodás nélkül átvészelték a tél viszonytagságait. Ha a rügy csúcsán a szövet elbarnult, akkor csekély károsodás ért, de ez még nem jelenti azt, hogy a rügyből – kedvező tavaszi időjárás esetén – ne fejlődhetne erőteljes hajtás és rajta egészséges fürtvirágzat. Ha azonban a rügy alapja vagy a metszlap egész felülete barna, akkor a fagykár olyan mértékű, hogy abból a rügyből hajtásra és fürtre nem lehet számítani.
Ha a szőlőművelő a tőkét korán, a rügyek látható fakadása előtt metszette meg, akkor ajánlatos két-három hét múltán újból megvizsgálni a tőkéket. Lehetséges ugyanis, hogy a rügyek igen jól fakadnak ki és a kívántnál nagyobb termésre nyújtanak kilátást, ezért utómetszéssel, a termőcsapok megrövidítéssel lehet a hozamot szabályozni. Persze ennek az ellenkezője is előfordulhat: a rügyfakadás után kiderülhet, hogy egy-egy termőcsapon vagy szálvesszőn nem maradt ép rügy a téli fagyok után. Ilyenkor a felesleges csapokat célszerű tőből kimetszeni. (A kíváncsi kertész alapján)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.