Teljesen deformálódott a hazai sertéshúspiac

Pozsony. Telítődött a szlovákiai sertéshúspiac. A hazai állattartók hetek óta arra panaszkodnak, hogy az olcsó, más országok által támogatott export miatt jószágaik eladhatatlanokká váltak a szlovákiai piacon.

Pozsony. Telítődött a szlovákiai sertéshúspiac. A hazai állattartók hetek óta arra panaszkodnak, hogy az olcsó, más országok által támogatott export miatt jószágaik eladhatatlanokká váltak a szlovákiai piacon. A sertéshúspiaci helyzet lényegesen bonyolultabb a látszatnál – nyilatkozta lapunknak Simon Zsolt földművelésügyi miniszter.

Egyes hírek szerint a felvásárlók élősúlyban már csak 37 koronát kínálnak a sertések kilójáért, tehát lényegesen kevesebbet az államilag meghatározott minimálárnál. A termelők pedig kénytelenek áron alul adni állataikat, ha ki akarják gazdálkodni a decemberi béreket. Behozatal-stoppot az állam nem rendelhet el, de intervenciós felvásárlást sem terveznek, pedig a felvásárlási keretet eddig csak 85 százalékra merítették ki. A helyzet, úgy tűnik, kilátástalan, vagy ön ezt másként értékeli?

A sertéshús esetében a helyzet bonyolultabb. A tenyésztők ne csak azt nézzék, hogy ma mennyiért adják el a sertés kilóját, hanem az egész évi áralakulást értékeljék. A hazai sertéspiac az agrártárca korábbi vezetésének köszönhetően teljesen deformálódott. A pozsonyi Agrárgazdasági Kutatóintézet (VÚEPP) megállapítása szerint 1 kiló sertéshús előállítása nálunk 44 koronába kerül. Akkor hogy létezik, hogy a sertéshús minimális felvásárlási árát 48 koronában szabták meg? Melyik nemzetgazdasági ágazatban garantálja az állam a tíz százalékos rentabilitást egy fordulóban? Az anyadisznó-állomány, az épületek, a technológia ugyanaz, a sertésállomány egy év alatt 2,3-szor fordul meg, tehát az állam a sertéshizlalásban 20 százalékos rentabilitást garantál. Ez lehetetlenség, ilyet az állam nem vállalhat fel. Az év elején a tenyésztőktől még 48–49 koronáért vették a sertéshús kilóját, tehát éves szinten az eladási átlag 46 korona körüli volt, ami kilónként 2 koronás nyereséget jelent a sertéstenyésztőnek. Ez nézetem szerint elég szép és elég magas szint. Ha az EU-ban, ahol a takarmányárak, a munkaerő- és az energiaárak is magasabbak, mint nálunk, a sertés előállításának költségei hozzávetőleg a mi szintünkön van, akkor miként lehetséges, hogy a sertéshús előállítása nálunk drágábba jön ki. Az EU-ban ugyanis 37–38 koronáért állítják elő a sertéshúst, mi meg 48 koronáért? Itt valami nincs rendben.

Az állattartóknak nyilván hatékonyabb termelésre kell kényszerülniük.

Az elmúlt időszakban a szaktárca sajnos nem tekintette át, hogy mennyi anyasertés-hizlaldát kíván támogatni. Dotációkkal a minisztérium nagyon sok helyen támogatta az új technológia bevezetését. Az amortizációs rész, amivel mi terheljük egy kiló sertéshúsnak az előállítását, az elmúlt három évben a háromszorosára nőtt. Az amortizáció 40 százalékát az állam már egyszer fedte, a leírásokon keresztül még egyszer nem állhatja. Ez nem normális közgazdasági gondolkodás. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?