A trópusi szobanövények otthonunkat, környezetünket különlegessé varázsolják. Akárcsak a bútorok, meghatározzák a lakás jellegét, arculatát. A trópusi növények többsége jól mutat a lakás falai között, és nem is kíván extra figyelmet, csak egy kis törődést, amely minden szobanövénynek kijár.
Télen csak kéthavonta egyszer tápoldatozzunk!
Fény és hőmérséklet
A fény a fotoszintézis, a növény konyhájának alapja. Minden növény többé-kevésbé igényli. A trópusi őserdők fáinak koronája azonban csak a mintegy 50-80%-kal szűrt napfényt engedi át. Az itt élő növények ehhez a körülményhez alkalmazkodtak, ezért a közvetlen napfényt nem szeretik. A napfényt nekünk is szűrnünk kell. Az ablakunk előtti függöny ezt gyakran el is végzi. Ha a függöny nem elegendő, árnyékoljunk, pl. a virágok elé kifeszített, fényáteresztő szövettel. Ha növényünk fényigénye magas, ez azt jelenti, hogy a szűrt napfény hosszabb ideig kell, hogy érje.
A trópusi növények hőmérsékletigénye általában 22 °C fok. Bár tolerálják a 10 fokot és a 38 fokot is, a hirtelen hőmérsékletváltás sokkolja őket. A stressz hatását úgy küszöbölhetjük ki, ha a növényt fokozatosan tesszük ki a változásoknak, szoktathatjuk hozzá az új körülményekhez. Ezért kerülni kell a hirtelen, 4-8 óra között bekövetkező hőmérséklet- és fényviszonyváltozást.
Drasztikus hőmérséklet-változásnak a 10 °C fokos ugrást tekinthetjük. Stresszhatásra számíthatunk, ha a növény helyét megváltoztatjuk, ha a növényeket kivisszük a teraszra, ha beindítjuk a klímát vagy a fűtést. Ilyen esetekben számoljunk egy háromhetes szoktatási periódussal.
Páratartalom
Mind a klíma, mind a központi fűtés működésekor 30% körüli páratartalomra számíthatunk. Ugyanakkor a legtöbb trópusi növény páraigénye 80-100%. A megfelelő páratartalmat legkönnyebben úgy biztosíthatjuk, hogy gyöngykaviccsal telehintett, vízzel feltöltött tálcára állítjuk kedvencünket. A növény soha ne álljon közvetlenül vízben! Ha tálcára egy kevés faszén is kerül, a kellemetlen szagoktól is mentesülünk. A tálcát havonta tisztítsuk meg, csökkentve a gombás és bakteriális fertőzések veszélyét.
Ha több növényt tartunk együtt, ez is segít a páratartalom megőrzésében. A növények ugyanis vizet bocsátanak ki gázcserenyílásaikon keresztül. Reggel, és a délelőtti órákban, a nyári melegben permetezzünk. Az is egy módja a párásításnak, ha a növény cserepét egy nálánál nagyobba helyezzük, a rést kitömjük tőzeggel, amit rendszeresen nedvesítünk.
Talaj és tápanyag
A legmegfelelőbb, ha bolti földkeveréket használunk. A trópusi növények esetében a rostos szerkezetű, tőzeges földkeverékek a megfelelőek. Élőhelyükön a talaj pH gyengén savanyú. Meszes talajon ne neveljük őket. A kereskedelemben kapható földkeverékek közül legelterjedtebb az úgynevezett általános virágföld, amely tekintsünk semleges középértékű kémhatásúnak. Ez általában megfelel szobanövényeinknek. Nyáron háromhetenként tápozhatunk. Ha nem ismerjük a növény különleges igényét, a kiegyenlített tápanyagellátásra törekedjünk. Vagyis a műtrágya nitrogén-, foszfor- és káliumtartalma azonos arányú legyen. Télen a tápozást csökkentsük le kéthavonta egyszeri alkalomra. A tápoldatok elkészítésénél szigorúan tartsuk be a gyárilag előírt hígítási arányokat.
Öntözés és kimosódás
A tápoldatozás megnöveli a talaj sótartalmát. A felesleges só sokszor fehér bevonat formájában meg is jelenik a talaj felszínén, a cserép oldalán pedig szintén fehér kirakódást láthatunk. Ez ellen úgy védekezhetünk, hogy a cserepet beállítjuk a kádba, és jól átmossuk vízzel a talajt. A nyíláson át nemcsak a felesleges víz, hanem a sók is eltávoznak. A műveletet 20 perc múlva ismételjük meg.
Az öntözéssel mindent el lehet rontani. Ki ne emlékezne, hogy a nyaralás alatt a megbízott családtag, barát, szomszéd esetenként túlöntözte növényeinket, míg mások belepusztultak a szárazságba. A vízigény megállapításának legegyszerűbb módja, ha az újunkat legalább 2,5 cm-ig ledugjuk a talajba. Ha száraznak érezzük, a növény bizonnyal szomjazik. Addig öntözzük, amíg a talaj teljesen átnedvesedik, de nem telített vízzel. Aranyszabály, hogy inkább hagyjuk még kicsit szomjazni a növényt, semmint túlöntözzük. A rothadás ugyanis nagy valószínűséggel elpusztítja szobanövényünket.
A legmegfelelőbb, ha desztillált vagy forralt vízzel öntözünk. Ha mégis csapvizet használunk, öntözés előtt hagyjuk állni legalább egy napig, hogy szobahőmérsékletűre melegedjék, és a káros gázok is elillanjanak. (www.kertpont.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.