Tanácsok az almatermésűek aktuális nyári növényvédelméről

Ahhoz, hogy tetszetős gyümölcsöt szüreteljünk, és megalapozzuk a jövő évi almatermést, feltétlenül el kell végezni az alábbi növényvédelmi munkákat.
Július második hetében megkezdődött az almamoly lepkék második generációjának a rajzása. Egy-két napi érési táplálkozás után megkezdik a párzást és a tojásrakást.

Ahhoz, hogy tetszetős gyümölcsöt szüreteljünk, és megalapozzuk a jövő évi almatermést, feltétlenül el kell végezni az alábbi növényvédelmi munkákat.

Július második hetében megkezdődött az almamoly lepkék második generációjának a rajzása. Egy-két napi érési táplálkozás után megkezdik a párzást és a tojásrakást. Egyetlen nősténylepke 10–12 napos élettartama alatt 50–250 tojást tojik egyesével. Elsősorban a gyümölcsökre, de elvétve a levelekre és a fiatal hajtásokra is. A tojásrakás szinte kizárólag az alkonyati órákban, meleg és szélcsendes időben történik, 15 fok alatt azonban szünetel. A kis lárva viszonylag hosszú ideig a gyümölcs felületén vagy a leveleken, hajtásokon vándorol alkalmas helyet keresve a befurakodásra, ilyenkor a legsebezhetőbb. Gyümölcsben a lárva 20–25 napig fejlődik. Ez alatt több almát is károsít. A feromon csapdákba befogott egyedszámok alapján a védekezés idejét július utolsó dekádjára időzítsük. A tojásrakástól a lárvakelésig ún. kitinszintézist gátló környezetkímélő permetszereket használjunk: Dimilin 48 SC (0,03%), Match 050 (0,04%), Nomolt 15 SC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%). Ezek a készítmények 10–14 napig tartják hatásukat, ugyanakkor a kártevő rezisztensé vált a kitingátlókkal szemben. A legjobb eredményt a kettős blokkoló hatású Rimon 10 EC-vel lehet elérni. A lárvakelés idején a következő permetszereket ajánljuk: Actelic 50 EC (0,15%), Basudin 600 EW (0,1%), Diazol 60 EC (0,1%), Dursban 480 EC (0,2%), Calypso 480 EC (0,02%), Cyper 10 EM (0,01%), Komplet (0,06%), Metanoin 48 EM (0,2%), Nurelle D (0,06%), Reldan 40 EC (0,125%), Ultracid 40WP (0,075-0,1%), Talstar 10 EC (0,02%), Pyrinex 24 ME (0,4%), Zolone EC (0,2%), Vaztak 10 EC (0,02%) + tapadószer, pl. Agrovital (0,03%).

A kaliforniai pajzstetű szívása után a gyümölcsön piros „lázfoltok” maradnak. Az így károsított alma a legtöbbször csak ipari célokra használható fel. A július harmadik dekádjában végzett permetezésekkel e veszélyes kártevőket leszoríthatjuk a károsítási szint alá.

Az almásokban már június végétől erős atkafertőzést észleltünk. Ellenük a következő atkaölő szerekkel védekezzünk: Apollo 50 SC (0,04%), Nissorun 10 WP (0,07%), Omite 30 W (0,2%), Ortus (0,125%), Sanmite 20 WP (0,75%). A gyümölcs szedése, fogyasztása csak a várakozási idő leteltével kezdhető meg.

Akadályozzuk a meg lisztharmat másodlagos fertőzéseit a lombozaton. A hatásokon képződő rügyek könnyen fertőződhetnek. Ellene használjunk: Karathane LC (0,075%), Kumulus WG (0,6%), Sulika (0,5%), Thiovit (0,6%). A készítményeknek jó atkagyérítő hatásuk is van. Mivel a hajtások erős növekedési időszaka július közepével lezárul, így kedvezőbb és olcsóbb a kontakt hatású permetszereket használata.

Ha az almafa varasodás elleni védekezésre az Euparen Multi (0,2%), Folpan 80 WDG (0,3%), Merpan 80 WDG (0,2%) gombaölő szereket használjuk, akkor a tárolást és az alma jobb színeződését is elősegítjük. A rovar-ölő szereket kombinálhatjuk gombaölő szerekkel. Nagyon időszerű az alma termésfoltossága elleni védekezés megkezdése, főleg a piros termésű fajtáknál mint a Jonathan, Idared, Jonagold stb. Fontos a mésztartalmú levéltrágyák rendszeres használata 10-14 napos időközökben. Nálunk kapható például a Florasin Calcium, Vuxal Kalcium és a Lamag Ca stb. Az utóbbi magas magnézium tartalmának köszönhetően serkenti a fotoszintézist, a lúgos kémhatása pedig meggátolja a gombafonalak fejlődését, ezáltal csökkenhető a gombaölő szerek használata.

Bár a gyümölcsfák már kevésbé érzékenyek a növényvédő szerek okozta perzselésekre, a nyáron csak a késő esti órákban permetezzünk. A korai érésű fajtáknál szigorúan tartsuk be a permetszer csomagolásán feltüntetett egészségügyi és várakozási időt.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?