Szívogató vírusterjesztő rovarok

A molytetvek a zöldségtermesztés legfontosabb kártevői közé tartoznak. Jelentőségük fokozódik, miután mind több rovarölő szerrel szemben ellenállóak. A védekezések számának növelése pedig drágítja a termesztést. A kártevő fertőzött palántákkal és virágokkal a lakásban is megjelenik, ahol a vegyszeres védekezés rendkívül nehézkes, a kártevő a növények károsításán túl a bútorokat is szennyezi mézharmatával.

A molytetű a szabadban is megél, sőt áttelel. Az idén is megjelent minden kertészkedő területen. A kultúrnövényeken is pl. a napraforgón, tökféléken, valamint a széles levelű gyomon kitűnően szaporodik, így nem csoda, hogy minden veteményeskertben kellemetlenkedik. Ilyenkor ősszel, mikor az idő hűvösebbre fordul, tömegesen települ be a hajtató berendezésekbe. A rovarok egyre több gondot okoznak a szabadföldi termesztésben is.

Az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum) népiesen liszteske, vagy a dohánymolytetű (Bemisia tabaci) megkülönböztetése nagyon nehéz, megbízhatóan csak mikroszkóppal lehet, kártételük szempontjából azonban nem. Az apró rovarok szárnyai nyugalmi helyzetben háztetűszerűen csukódnak, testét lisztharmatszerű finom por borítja. Szívogatásuk következtében a leveleken kezdetben sárgás foltok keletkeznek. A foltok később összefolynak, a levél megsárgul, elhal és lehull. A fertőzött növények a tetvek ürülékétől fényes, cukros bevonatúak, mézharmatosak lesznek, melyeken korompenész telepedik meg. A sötét bevonat hatására csökken a levelek asszimilációs képessége. A növények tenyészideje lerövidül, legyengülnek, nem tudják terméseiket kellően kinevelni. ĺgy azok a piacon nehezen értékesíthetők, felhasználhatóságuk pedig romlik.

A kártevőnek évente 10–12 nemzedéke is kifejlődhet, ezért észlelése esetén azonnal védekeznünk kell. Meg kell akadályoznunk, hogy a nőstények a levél fonákjára rakják tojásaikat. A nőstény ugyanis 150–500 tojást is rakhat. A tojásállapot 7–10 napig tart, s rendkívül ellenálló a növényvédő szerekkel szemben. A tojásokból kikelt 1 fokozatú lárva (mindössze 0,29 mm nagy), a levél fonákján telepszik meg. A növény felületén vándorol, és letelepedésre alkalmas helyet keres a levél fonákán. Ebben a stádiumban még érzékeny a rovarölő szerekre, ellene használható például az Actara (0,02%), Calypso 480 EC (0,03%), stb. A pici lárva 1–2 nap elteltével, a vedlés után elveszti lábait és a pajzstetűhöz hasonlóan letelepedve él. További helyváltoztatásra képtelen, 6–8 napig mozdulatlan lárvaként él, és a rovarölő szerekre sem érzékeny. A lárva negyedik fejlődési fokozatában lárvabölcsőt készít. E fejlődési szakaszban 5–6 napig nem táplálkozik, és a növényvédő szerekkel rendívül ellenálló!

Védekezésben a molytetvek problematikusak, hiszen a permetszerek többsége csak a repülő egyedeket pusztítják. Ez a liszteske esetében az össznépességének csupán az 1–5 %-a. A vegyszerek a tojásokban és a levél fonákján nagy tömegben a viaszréteg védelme alatt szívogató lárvákban nem sok kárt tesznek. Ebből adódóan a védekezés utáni napokban a lepkék ismét nagy tömegben jelennek meg. Rontja a helyzetet, hogy a rovarok ellenálló képessége a jelenleg használt permetszerek többségével, így a foszforsavészterekkel, karbamátokkal és piretroidokkal szemben növekszik. Emiatt a tenyészidőszak alatt évjáratonként akár 10–15 védekezésre is sor kerülhet. A gyakori permetezések pedig tovább drágítják a termesztést.

A kártevő jelentős kárt okoz közvetett kártételével is, mivel a tobacco leaf curl és a beet pseudo yellows vírusok terjesztője. A kifejlett liszteske három nap elteltével megkezdi a tojásrakást, így a védekezés kulcsa az imágók, lepkék pusztításában rejlik. Azaz a tojásrakás előtt kell őket megsemmisíteni. A kártevőnek az üvegházakban, fóliasátrakban kevés természetes ellensége van, így szinte korlátlanul szaporodik. Néha a természetből berepül az Encarsia liszteskeparazitoid, de a parazitáltság ritkán éri el a nagyobb mértéket.

A molylepkék káros mértékű elszaporodását – főleg a hajtatóházakban – csak nagy odafigyeléssel tudjuk fékezni, hiszen a fiatal lárvák csak 1–2 napig érzékenyek a vegyszerekre, az imágóknak pedig csak a nagyon kis százalékát tudjuk permettel pusztítani. A repkedő, rajzó molytetvek ellen használhatók: Actara (0,02%) /7 nap/, Actelic 50 EC (00,2%) /7 nap/, BI – 58 (0,1%) /21 nap/, Aplaud 25 WP (0,1%) /14 nap/, Calypso 480 SC (0,02%) /14 nap/, Diazol 50 EW (0,1%) /10 nap/, Mospilan 20 SP (0,05%) /10 nap/, Karate 5 EC (0,04%) /5 nap/, Vaztak 10 SC (0,03%) /5 nap/, Talstar 10 EC (0,2%) /7 nap/ stb. A kifejezetten a lárvákat pusztítja a: Nomolt 25 SC (0,1%) /14/, Sanmite 20 WP (0,1%) /7/, Rimon 10 EC (0,05%) /14/. Hatásuk ugyan nem látványos, azaz a repülő rovarokat nem pusztítják el, de a hatásuk hosszú ideig tart. Főleg a Rimon gyakoribb használatánál érhetünk el jobb eredményt, mivel a kártevő kitinszintézisképzését két helyen blokkolja. A kezeléseket ötnaponként kell megismételni. Azonban 25 C fok felett a perzselés veszélye miatt, 16 C fok alatt az alacsony hőmérséklet miatt ne permetezzünk. A termés kizárólag az élelmezés és egészségügyi várakozási idő letelte után szedhető és fogyasztható.

szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?