Szerves savak alkalmazása a takarmányok előkészítésében

A takarmánynövények és a belőlük készített takarmányok biológiai értéke a betakarítás és az állatokkal történő feletetés közötti időtartam valamint a környezeti tényezők (légnedvesség, hőmérséklet) miatt jelentős mértékben csökkenhet.

A takarmánynövények és a belőlük készített takarmányok biológiai értéke a betakarítás és az állatokkal történő feletetés közötti időtartam valamint a környezeti tényezők (légnedvesség, hőmérséklet) miatt jelentős mértékben csökkenhet. Ezt az értékcsökkenést a szemes termények és a szénák esetében főként a különféle penész- és élesztőgombák (és az általuk termelt mikotoxinok) elszaporodása, míg az erjesztett takarmányoknál (szilázs, szenázs, CCM) az erjedés kedvezőtlen irányban történő lezajlása, illetve a káros utóerjedési folyamatok okozzák.

Ha figyelembe vesszük, hogy az állattartás költségeinek jelentős hányadát – ez az állatfajtól függően akár 50 – 80 % is lehet – a takarmányozási költségek teszik ki, alapvető fontosságú, hogy az efféle veszteségek ellen megfelelően védekezzünk.

Erre a célra megfelelő lehetőséget nyújt a szerves savakkal (propionsav, hangyasav) történő takarmánytartósítás. A propionsav a penész- és élesztőgombák (Fusarium, Aspergilus, Penicillium) anyagcsere-folyamatait gátolja, míg a hangyasav a káros baktériumok ellen rendelkezik gátló hatással.

A szemes termények és szénák szerves savakkal való kezelése – megfelelő kijuttatási technológia mellett – a következőket eredményezi:

- elpusztítja a betakarításkor jelenlevő gombákat,

- hosszú időn át (ez akár egy év is lehet) megakadályozza a káros gombák újbóli elszaporodását, még akkor is, ha az adott terméyn nagy nedvességtartalom mellett (pl. szemeskukoricánál 20-28 %) kerül betárolásra,

- megakadályozza a mikotoxin-képződést,

- lehetővé teszi a termény átmozgatás nélküli tárolását,

- a szervessav-tartalom könnyen hasznosítható energiaforrást jelent az állat számára, ami hozamban (tejtermelés, testsúlyszaporodás) is megmutatkozik,

- a megnövelt biológiai értékű alapanyag kedvező hatása az összes naturális mutató javulásában is érzékelhető,

- csökkenti a ketózis kialakulásának veszélyét,

- növeli az állatok általános ellenállóképességét.

Az erjesztett takarmányok esetében a szerves savak kettős hatással bírnak:

- egyrészt biztosítják az erjedés tejsavas irányba történő lezajlását, és megakadályozzák a kedvezőtlen utóerjedési folyamatokat,

- másrészt elpusztítják a káros baktériumokat (listeria monocytogenes) és gombákat.

A fentiek alapján elmondható, hogy a takarmány-alapanyagok előkészítése során alkalmazott szerves savak nagymértékben javítják az előállított takarmányok minőségét. (Kemira nyomán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?