A biokertben most az almatermésűek megfelelő szedése, osztályozása és fogyasztásra, értékesítésre való elkészítése, tárolása a legfontosabb feladat. A következő évek termését meghatározó tevékenységek közül nagyon fontos a gyümölcsfák és bokrok tápanyag-utánpótlása, a telepítendő fajták kiválasztása és beszerzése.
Szeptember a biogyümölcsösben
Fejezzük be a későnyári almafajták szedését. Ezek közül például a James Grive eléggé toleráns az almavarasodással szemben. Ha helyesen tároljuk, az év végéig is megőrzi fogyaszthatóságát. Szeptember első felében szüreteljük az almavarasodásnak jól ellenálló kora őszi fajtát, a Prímát. A téli almafajták szedését csak később kezdjük. Jó, ha a betakarítást szakaszosan végezzük. Úgy, hogy először csak a fajtára jellemzően kiszíneződött gyümölcsöt szedjük le, a többit egy-két héttel később. Ha az időjárás kedvező, az almaszüret áthúzódhat a következő hónapra is.
A szüreti munkák mellett azonban gondolni kell a jövő évi egészséges és bő termésre is. Ennek érdekében a hónap 25-e után ajánlatos a gyümölcsfák gyökérzónája felé érett biokomposztot szórni. A nyári mulcsanyagot húzzuk a szélekre, a fa alatt egyenletesen elterítünk 2-6 lapátnyi biokomposztot. Ezt nagyon sekélyen kapálással a talajba dolgozhatjuk. A gyökérzóna védelme érdekében fűkaszálékkal vagy aprított kerti hulladékkal takarjuk a talajt.
E műveletnek nagy jelentősége van a vegyszermentes termesztésben, mert biztosítja a fák harmonikus tápanyagellátását. Ezáltal a fák jó egészségi állapotnak örvendnek. A harmonikusan táplált, egészségesen fejlődő egyedeket pedig a betegségek és a kártevők kevésbé támadják.
Nem mindegy, hogy mikor juttatjuk ki biokomposztot. Ha ugyanis erre nagyon korán kerül sor, akkor hatására késhet a gyümölcsfák vegetációjának leállása, így a téli fagyok könnyebben károsíthatják. A nagyon kései kijuttatás sem jó, mert hideg időben nagyon lelassul a makro- és mikroorganizmusok tevékenysége, így a fák nem tudják a kijuttatott anyagot kellően hasznosítani, így a következő évben fogékonyabbak a betegségekre, több levéltetű pusztít rajtuk.
Legfőbb ideje, hogy felkészüljünk a gyümölcsfák ültetésére. Ha ezt korábban nem tettük, az általánosan ismert módszer szerint a tervezett helyeken legalább 0,6 x 0,6 x 0,6 méteres gödröket ásunk. A kiemelt földet bikomposzttal keverjük. Ültessünk fekete szedret, fekete ribizlit, kék szilvát és kék szőlőt is, mert gyümölcseik rengeteg flavonoidot, antioxidánsokat tartalmaz. Májvédő hatása van a máriatövisnek (Silybum marianum L.), ha van a kertünkben hely, egy-két tövet feltétlenül ültessünk belőle.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.