Szárazságtűrő fajták

A szakemberek már évek óta vitáznak azon, hogy az elmúlt években tapasztalt aszályos időszakok, amelyek jelentős mértékű terméscsökkenést okoztak főleg a mezőgazdasági termelésben, vajon beleférnek-e még a normálisnak tartott mérsékelt égövi időjárásrendbe.

A szakemberek már évek óta vitáznak azon, hogy az elmúlt években tapasztalt aszályos időszakok, amelyek jelentős mértékű terméscsökkenést okoztak főleg a mezőgazdasági termelésben, vajon beleférnek-e még a normálisnak tartott mérsékelt égövi időjárásrendbe. A vitában ugyan még végleges megállapdás nem született, ugyanakkor az már bizonyos, hogy ma már egyre több gazdálkodó és termelőüzem érdeklődik a szárazságtűrő fajták iránt, s ezek kínálatára már a vetőmagnemesítő és forgalmazó cégek is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek.

A globálisnak mondott felmelegedések nyomán ugyanis jelentős mértékben megváltozik egy-egy térségben a termesztett növények struktúrája. Az egynyári növények esetében a fajtaszerkezet változtatása gyorsan megvalósíthatónak tűnik, hiszen elegendő lehet az aszálytűrő fajták elterjesztése. A szelekció azonban nem minden esetben ilyen egyszerű, hiszen a növények szempontjából többféle aszály létezik, esetenként más és más tulajdonságra van szükség a talaj vízhiánya, a légköri szárazság, vagy mindkettő egyidejű elviselésére. A hazai fajtanemesítő szakemberek nem véletlenül hangsúlyozzák és ajánlják a kontinentális klímában kinemesített hazai fajták szárazságtűrő tulajdonságait, hiszen ezek az adott növényfajokban évszázadok során fokozatosan alakultak ki és át, az itteni légköri viszonyokhoz alkalmazkodva.

A zöldségfajták nemesítésében a szárazságtűrés növelése általában nem a legfontosabb cél, hiszen ma már egyértelmű, hogy az értékesebb hajtatott vagy szárazföldi zöldségnövényekkel kizárólag öntözéses feltételek között érdemes csak foglalkozni. A szőlő és gyümölcstermesztésben azonban már fontos szempont lehet a szárazságtűrés. Ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy az intenzív gyümölcstermesztés öntözés nélkül gyakorlatilag szintén lehetetlen, mivel a nyár végi, a következő évi termőrügy-kialakulás időszakában a gyümölcsök intenzív növekedésekor komoly veszteséget okozhat a kellő nedvesség hiánya. (ly)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?