Hadszíntérré vált Dél-Erdély és a Partium 1944 őszén. A két régió kezelése a második bécsi döntés eredményeként 1940 nyarán visszakapott Észak-Erdélyétől jelentősen eltért: a megszállás nem a trianoni békeszerződés igazságtalan rendelkezésein változtató revíziós siker volt, hanem komoly stratégiai célú hadműveleti terület, amit az offenzívában tevékenyen részt vevő német hadsereg nagyarányú jelenléte is jelzett.
Egy elfelejtett tömeggyilkosság krónikája
Az 1944 őszén a területre bevonult a Magyar Királyi Honvédség megjelenése radikális változást jelentett a helyi zsidóság életében is. Az érkezőkkel a hazai zsidóságot sújtó antiszemita intézkedések is megjelentek, ami a településeken az országban másutt is tapasztalható zsidóellenes intézkedéseket jelentett: a zsidó lakosok összegyűjtését, lakásuk megjelölését és tagjainak sárga csillaggal való megjelölését, valamint a leendő gettók helyének a kijelölését és a deportálások megszervezését. Amíg másutt nem került sor súlyos atrocitásokra, a mezőségi Nagysármás környékén szeptember 13-án – máig kellően nem tisztázott körülmények között – tizenhárom marosludasi zsidó lakost végeztek ki.
Szeptember 9-én gyűjtötték össze a nagysármási zsidókat, akiket internált románokkal együtt – ám azoktól elkülönítve – rögtönzött gettóban helyeztek el. A lágert őrző csendőrség parancsnoka, Székely Márton előbb Kolozsvárra akarta szállítani az összegyűjtött zsidókat, hogy átadják őket a németeknek, a nagysármási „zsidókérdés” ugyanakkor egész más véget ért: a német páncéloshadosztály megjelenésére az eredeti terv módosult és a zsidókat nem adták át, hanem 1944. szeptember 16-áról 17-ére virradó éjjelen 126 nagysármási zsidót végeztek ki a település melletti Pusztakamaráson.
A kivégzést a kivonuló magyar honvéd alakulatok nyomán a településre érkezett zilahi csendőrtanzászlóalj közül mintegy negyvenen (soraik közt zömmel erdélyi és székelyföldi katonaköteles férfiakkal) és tisztjeikkel mintegy harminc katona a 2. páncéloshadosztály különböző századaiból hajtották végre. A tömegsírba lőtt nagysármási zsidók zöme nő és gyermek volt, kisebb részt férfiak. Kovács Szabolcs a Clio Intézet Clio kötetek sorozatában tavaly megjelent monográfiája ennek az elfelejtett tömeggyilkosságnak a krónikája.
1944. szeptember 5-én hadiállapot állt be Magyarország és Románia közt, ezzel egyidőben pedig magyar–német támadás indult a Déli-Kárpátok szorosainak lezárására. Az invázió következtében Erdély két hónapig hadszíntérré változott, a Mezőség – és benne Nagysármás és környéke – mintegy 5 héten át magyar fennhatóság alá került. Kovács Szabolcs a fellelhető források (tanúvallomások, népbírósági, törvényszéki, rendőrségi és ügyészségi kihallgatási jegyzőkönyvek) széles körére alapozva precízen és sokoldalúan mutatja be nemcsak a szeptember közepi tragikus éjszaka, de az események előéletét is: a község román fennhatóság alá kerülését, a dél-erdélyi magyarok és a település magyar lakosságának mindennapjait 1940–44 között, valamint a zsidó és román lakosság számára egészen „új helyzetet” eredményező 1944. augusztus 23-iki román kiugrást, aminek következtében azonnal „várható volt egy román–magyar katonai összecsapás lehetősége”.
A románok a Mezőségről – így Nagysármásról is – a helyi magyar értelmiség tagjai közül többet az aranyosgyéresi internálótáborba zártak. A román kiugrást követően a szerző több példát hoz a román–magyar ellenségeskedésre, heves határincidensekre és egyik-másik katonai egység feltűnésekor bekövetkezett pánikszerű menekülésre.
Az erdélyi zsidóság 1944 tavaszáig a romániai zsidósággal való összevetésben – állapítja meg a szerző – „relatív biztonságban” élt. Ezért is volt, hogy a második bécsi döntést (vagyis, hogy a régió Romániánál marad) a dél-erdélyi zsidóság valóságos „második Trianonként” élte meg. Ezt követően ugyanakkor több lépcsőben a zsidóság megsemmisítésének Magyarországon már elkezdődött folyamata zajlott le részleges kiutasításokkal, munkaszolgálattal, majd a deportálások levezénylésével.
A gettósításról a helyi zsidóság részben Magyarországról Erdélybe menekült zsidóktól, részben a zsidóellenes rendeleteket (Karsai László adatai szerint 1920–1944 között a magyar államigazgatás mintegy 22, a zsidóságot hátrányosan érintő törvényt és mintegy háromszáz antiszemita rendeletet hozott) a visszacsatolást követően már megtapasztaló észak-erdélyi hitsorsosoktól értesült. Ennek volt tulajdonítható, hogy akadt, aki inkább elmenekült a településről, másokat a helyi román és magyar lakosság bújtatott, dacolva ennek várható súlyos következményeivel. A település elhagyása mellett döntő zsidók utolsó csoportjai már nem jutottak el Marosludasra: a Mezőméhesig jutó szerelvényt egy román tiszt feltartóztatta és a menekülőket visszafordította.
„Ütött a zsidók utolsó órája”
Kovács Szabolcsot nem a felmentés szándéka mozgatja, amikor igyekszik megérteni, mi lehetett a tömeggyilkosságban szerepet vállalt katonák és a tömegvérengzés fő felelősének tartott Mátyássy Miklós százados motivációja. Monográfiájában a háborús szakirodalomban mostanra általánossá és jórészt elfogadottá vált brutalizációs tézist húzza alá, amikor a történtekre való magyarázatként a hazai antiszemita rendelkezések és közhangulat mellett a tömeggyilkosságban részt vevő Magyar Királyi Honvédség 2. páncéloshadosztálya kötelékébe tartozók frontélményeit, reflexeit és a keleti fronton megszokottá vált viselkedését hozza fel. A dél-erdélyi területen fosztogatásokra és rekvirálásokra került sor (nagyobb arányban, mint másutt), és szórványosan találni példákat nemi erőszakra is.
Az atrocitásokra közvetlen mintát valóban a keleti fronton gyűjtött tapasztalatok szolgáltattak, ahol a német katonai egységek mellett harcoló magyar alakulatok is aktív szerepet játszottak ezek lebonyolításában.
A magyar bevonuláskor több román elhagyta a települést (vagy helyi magyaroknál keresett búvóhelyet) és a Nagysármáson tartózkodó százkilencvenöt zsidó is elmenekült. A nagysármási járás főszolgabírójává kinevezett Bíró Lajos proklamációt adott ki arról, hogy az elmenekült románok és zsidók nyugodtan jöjjenek elő, mert nem esik bántódásuk – ennek hatására többen visszatértek a településre. Történt ez, holott – tudhatjuk meg – már a bevonuláskor szárnyra kaptak kósza hírek, hogy a zsidókra sok jó nem vár, egy zsidó lakos a háború után azt állította, hogy a bevonulók ünneplésekor „egy helyi lakos kijelentette, hogy »ütött a zsidók utolsó órája«”. A településen mintegy száz helyi férfiból szerveződött gárdista alakulat, és bevonultak magyar csendőrök is.
A visszaemlékezések szerint – olvashatjuk – a településen maradt, vagy visszatért helyi román lakosságot, amely „1944-et megelőzően nem volt magyarellenes” nem érte atrocitás, a zsidóságot ugyanakkor „a bevonulás után egyre gyakrabban érte támadás”, sőt később „rendszeressé váltak a fosztogatások, amelyekben – a rendelkezésre álló források alapján – magyar honvédek is részt vettek. A fosztogató katonákhoz csatlakozott a helyi magyar lakosok jelentős része is”, sőt – teszi hozzá a szerző – bár a későbbi kolozsvári népbíróságon, majd a bukaresti törvényszéken folyó perekben ezt látványosan figyelmen kívül hagyták, „felmerült a helyi románok részvétele is”.
„Ne sírj, hamarosan megpihenünk”
A lágerben összegyűjtött helyi zsidók állítólagos Kolozsvárra szállításához (és a németeknek való átadásához) szeptember 16-án érkeztek meg a környező településekről kirendelt szekeresek, a zsidó lakosokat pedig csendőrök terelték fel a járművekre, majd minden szekéren egy-egy csendőr foglalt helyet. Kovács Szabolcs a vallomásokból már-már kínzó részletességgel tárja fel a történtekben így vagy úgy részt vevők körét, a fegyverzetét és ruháját és forgatókönyvbe illően dokumentálja az egész eseménysorozatot.
A szekerek a Nagysármástól mintegy 15 kilométerre fekvő Pusztakamarás szélén álltak meg, ahova autóval érkezett meg (más források szerint már ott volt) Mátyássy Miklós százados és Bodrogi Ferenc törzsőrmester, ahol elrendelték a zsidók leszállítását, a szekereseket pedig hazaküldték. A megszeppent zsidók közül – olvashatjuk – többen kétségbeesetten sírni kezdtek és a kirendelt csendőröket faggatták, „hogy vajon mi fog velük történni”. Mátyássy – későbbi vallomása szerint – Bodrogi Ferencet bízta meg a kivégzés helyszínének kiválasztásával, aki – elmondása szerint – „nagyon értett a kivégzésekhez”. A helyszín kiválasztását illetően a tisztek Kissármásra tértek vissza és Józsa főhadnagy főhadiszállásán vacsoráztak, kártyáztak és ittak, és ekkor már nyíltan beszéltek arról, hogy a zsidókat ki fogják végezni.
Amíg a tisztek Kissármáson vacsoráztak, a „zilahi csendőrök a zsidókat őrizték, a törzsszázad katonái pedig megkezdték a gödrök kiásását”, a kemény talaj feltörésében pedig még négy szovjet hadifogoly is részt vett. A tiszteket éjjel kettőkor értesítették arról, hogy a sóskúti oldalban ásott gödrök elkészültek. „Mire kiértek, a katonák és a csendőrök már kísérték a foglyokat a kivégzés színhelye felé.” Mátyássy a kivégzés előtt felsorakoztatta a katonáit és azok önkéntes jelentkezését kérte, „akinek van gyomra az ilyesmihez”.
A foglyok értéktárgyait egy pokrócra gyűjtötték össze, az ötösével a kivégzéshez kísért zsidókat pedig félúton levetkőztették. Ezt követően – olvashatjuk a drámai történet mélypontján – „az áldozatokat a gödrök szélére ültetették, majd a katonák géppisztoly-sorozatokkal fejbe lőtték őket”. Egy anya, aki karon ülő gyermekével együtt ment a kivégzőosztaghoz így nyugtatta a gyermekét: „Ne sírj, hamarosan megpihenünk.” A borzalmakkal szembesülve volt olyan őrvezető, akit a sírás kerülgetett, egy katona pedig megszökött a helyszínről.
Mi marad egy tömeggyilkosságból?
Az 1944. szeptember 16-a késő éjjelén kivégzett 126 zsidó között 52 nő, 43 gyerek és 31 férfi volt. A legfiatalabb kivégzett Emster Ráhel mindössze egyéves volt, a legidősebb áldozat, Rosenfeld Dávid pedig nyolcvanharmadik életévében járt. A magyar megszállás három hét múlva véget ért. A települést ezt követően a szovjet csapatokkal együtt visszatért román alakulatok foglalták el (így a hírhedt Maniu-gárdák), amelyek az atrocitásokra válaszul magyarellenes akciókat hajtottak végre, több magyart megvertek, 55 főt pedig letartóztattak.
Elterjedt a hír, hogy a zsidók kivégzése nem több alaptalan vádaskodásnál, amit az 1945 februárjában exhumált tömegsírok cáfoltak meg mindennél jobban. A következő években az ügyben valójában propagandisztikus célú perek zajlottak (a kolozsvári népbírósági, a kolozsvári ügyészségen és Bukarestben zajló, valamint a budapesti „Nagysármás-per”), amelyeknek a célja az események dokumentálása és precíz tisztázása, valamint a felelősök megbüntetése helyett az volt, hogy a helyi földbirtokosokat és a papságot, majd az egész Horthy-rendszert ítélje el.
A háborút követően a legfőbb felelősök azért nem úszták meg: Mátyássy századost (mint a kivégzés értelmi szerzőjét) a budapesti népbíróság három társával együtt halálra ítélte és felakasztotta, másokat börtönbe vetettek, a román hatóságok pedig évekre börtönbe zártak az eseményekben vétlen helyi ártatlan magyar lakosokat is.
A legnagyobb közösségi portálon a kötetről született egyik recenzió alatti kommentszekcióban a megütközés és megrendülés hangjai mellett előbb-utóbb megjelent egy-egy, a zsidóságot kollektíve megbélyegző, a történteket „mocskos propagandának” tituláló dühös vélemény is (bár igazán csak néhány volt ilyenből). Ha egyéb ok nem lenne is (van), ezek a hozzászólások is jelzik, hogy bőven van még dolgunk, Kovács Szabolcs kötete – valamint az ehhez hasonló munkák – pedig azért különösen fontosak, mert ezeknek a szakmunkáknak is köszönhető, hogy az ilyen megnyilvánulásokból (és véleményekből) minél kevesebb legyen. A történésznek ugyanis, ha van társadalmi felelőssége, éppen ez lehet az egyik.
A túlélők soha nem tértek vissza a településre, így ma nem él zsidóság Nagysármáson. Egykori jelenlétüket, a meggyilkolt zsidók tragédiáját egy emlékmű őrzi Pusztkamarás határában. Az ezt körülvevő temetőt ugyanakkor lezárták és csak néha nyitják ki. Ismeretlen tettesek annyiszor gyalázták meg a sírokat felfestett horogkeresztekkel, hogy így tűnt egyszerűbbnek.
Kovács Szabolcs: A nagysármási zsidók meggyilkolása (1944. szeptember 16–17.). Magyarok, románok és zsidók a magyar katonai megszállás időszakában. Clio kötetek 4. Budapest, Clio Intézet, 2021.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.