Születésnapi ünnepségre voltam hivatalos a minap, igaz, csak képzeletben. Az ünnepelt szép kort ért meg, jelképes tortáján 150 gyertya égett. Bár „foltos, sokszín ruhája oly sokszor elszakadt”, és vőlegénye, Podmaniczky Frigyes báró is elhagyta, még mindig egész jól tartja magát. Régóta ismerem őt, és azt hiszem, jobban, alaposabban, mint az átlag, beleértve a helyieket is. Kordos Szabolcsnak köszönhetően mégis egy csomó új dolgot tudtam meg róla. Igen, kitalálták: a százötven éves Budapestről van szó, az 1873-ban Buda, Óbuda és Pest egyesüléséből született magyar fővárosról.
Az elmúlt százötven év alatt (és persze az egyesülés előtt is) emberek jöttek-mentek, tanultak, politizáltak, szórakoztattak, alkottak, elgondolkodtattak vagy éppen plázáztak, moziztak, buliztak és cserélődtek a városban: (át)adták egymásnak a kilincset, a világot jelentő deszkákat, a családi ezüstöt, a moziszéket. Sok víz lefolyt a Dunán. Életük színterei, a város utcái, házai is kicserélődtek időnként, szerencsére lassúbb ütemben. Elvégre: „A víz szalad, a kő marad, a kő marad.”
Kordos Szabolcs és fotós kollégája, Huszár Dávid az Egy város újabb titkai című könyvükben (az első rész az „újabb” jelző nélkül 2022-ben jelent meg) további budapesti legendák és legendás budapestiek nyomába eredt a nekik vagy a vállalkozásuknak otthont adó épületek „segítségével”. A várostörténeti, ismeretterjesztő könyv több szempontból is rendkívül változatos.
A benne felvonultatott „legendás budapestiek” különböző történelmi korszakokban, századokban éltek-haltak: a Gellért-hegyen a vaskorban megtelepedett eraviszkuszok kivételével Kordos Szabolcs hőseinek többsége a 19. és a 20. századból való. Rákászné Sinka Erika azonban legalább két szempontból is kivétel: a mai kor embere, és nem valamilyen épülettel kapcsolatban, hanem a húsz év óta építgetett, időnként a nagyközönség számára is látogatható, Zöld Pagony néven ismert díszkertjével szerepel a kötetben.
A könyv lapjain különböző társadalmi állású személyek váltják egymást: a Krúdy Gyula által is „megénekelt” kitartott nőtől (Mágnás Elza) kezdve festőn (Csontváry Kosztka Tivadar), írón (Rejtő Jenő), vállalkozókon (Haggenmacher fivérek) át a pártfőtitkárig (Rákosi Mátyás). Megrendelőik és lakóik mellett a könyv tulajdonképpeni főszereplői, a más-más funkciójú és architektúrájú budapesti épületek kerülnek reflektorfénybe. Bank, templom, szabadkőműves székház (egész pontosan a Nagypáholyház), bérház, villa, szálló, kastély, szocialista „csúcsbüfé” és ugyancsak az „átkosból” ránk maradt csúcshotel, orfeum, bordélyház, atombunker és egy egész, a magyar és a külföldi filmesek által manapság nagyon felkapott lakónegyed is szerepel a kínálatban.
Az egyes fejezetek levéltári és múzeumi források felhasználásával, a korabeli sajtó tudósításai, a visszaemlékezők, valamint a helyszíni adatközlők – lakók, tulajdonosok, gondnokok, fenntartók stb. – elmondása alapján születtek meg. A szöveges részeket archív képek és Huszár Dávid friss fotói teszik teljessé. A könyvben szereplő helyszínek, épületek nagy része az egyszerű halandó számára „láthatatlan”, pontosabban csak kívülről, az utcáról nézhető meg, sokszorosan értékesek tehát Huszár Dávid „belsőséges” képei. Egyes helyek a nyilvánosság számára is elérhetők, mert például hotelként nyertek új funkciót (Nagypáholyház), múzeumként (az Ázsia-kutató Hopp Ferenc vagy Bajor Gizi színésznő villája) vagy színházként (a Somossy Orfeumból lett Operettszínház) szolgálnak.
A könyv borítóján Buda(pest) egyik ikonikus helyszíne, a Szent Gellért-szobor látható, és még valami: a közelében pöffeszkedő, középkori várkastélynak tűnő, vörös téglás rejtélyes villa. Hogy Genovában is láttak már hasonlót? Különben is mindig kíváncsiak voltak arra, hogy hogyan és miért került éppen oda? A választ az ott vendégeskedő Arnold Schwarzenegger is biztosan tudja. A legegyszerűbb, ha fellapozzák Kordos Szabolcs legújabb könyvét – már csak ezért az információért is.
Benyovszky Mánya Ágnes
Kordos Szabolcs: Egy város újabb titkai
21. Század Kiadó, 2023, 240 oldal
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.