Tizenötödször BL-győztes a Real Madrid

A Real Madrid nyerte a labdarúgó Bajnokok Ligája 2023/24-es kiírását, amelynek szombati döntőjében 2–0-ra legyőzte a Borussia Dortmundot a londoni Wembley Stadionban.

A gól nélküli első félidőt követően – amelyben a németek voltak jóval veszélyesebbek – a spanyol bajnok a védő Dani Carvajal szöglet utáni fejesével szerezte meg a vezetést a 74. percben, majd a 83. percben Vinícius Junior állította be a végeredményt.

A Real Madrid a 15. diadalát aratta a legrangosabb európai kupában.

Bajnokok Ligája, döntő:

Real Madrid (spanyol)–Borussia Dortmund (német) 2–0 (0–0)

London, Wembley Stadion, 86 212 néző, v.: Slavko Vincic (szlovén)
    gólszerzők: Carvajal (74.), Vinícius Júnior (83.)
    sárga lap: Vinícius Junior (35.), illetve Schlotterbeck (40.), Sabitzer (43.), Hummels (79.)

Real Madrid:

Courtois – Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy – Valverde, Kroos (Modric, 86.), Camavinga – Bellingham (Joselu, 85.) – Rodrygo (Militao, 90.), Vinícius Júnior (Lucas Vazquez, 94.)

Borussia Dortmund:

Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Can (Malen, 80.), Sabitzer – Adeyemi (Reus, 72.), Brandt (Haller, 81.), Sancho – Füllkrug

II. félidő:

74. perc: Kroos bal oldali szöglete után Carvajal az ötösről a kapu bal oldalába fejelt (1–0).

83. perc: eladott labdára Bellingham csapott le, kiugratta Vinícius Júniort, a brazil támadó pedig nyolc méterről a hálóba passzolt (2–0).

A rocksztár Lenny Kravitz hangulatos minikoncertjét követően közjátékkal indult a finálé, rögtön a kezdés után először egy-, aztán további három szurkoló futott be a gyepre, akik a játékosokkal készítettek közös képeket.

Az első helyzetre a 21. percig kellett várni, ekkor Adeyemi lépett ki a leshatáron – Carvajal csúnyán beragadt –, elhúzta a labdát Courtois mellett, de túlságosan kisodródott, így éppen a hibázó spanyol védő menteni tudott. Két perccel később Füllkrug még közelebb volt a gólhoz, de lövése kijött a kapufáról, igaz, talán lesről indult.

A Real Madrid az első félidőben ugyan 64 százalékban birtokolta a labdát, de helyzetet nem tudott kialakítani.

A fordulást követően már veszélyesebben futballozott a spanyol bajnok, a németek játéka pedig visszaesett.

A 74. percben a klubszinten a „búcsúmeccsét” játszó Toni Kroos szöglete után a védő Dani Carvajal fejesével megszerezte a vezetést a Real Madrid. A 32 éves futballista pályafutása második gólját szerezte a BL-ben, 3111 nappal ezelőtt, 2015 októberében egy Sahtar Donyeck elleni csoportmeccsen talált a kapuba. Három perccel később Jude Bellingham ziccerből dönthette volna el az összecsapást, de hibázott.

A 83. percben aztán mégis eldőlt a BL-trófea sorsa, Vinícius Junior büntette meg, hogy a dortmundiak eladták a labdát, ezzel másodszor volt eredményes a legrangosabb európai kupa fináléjában. A támadó az első brazil, ráadásul a legfiatalabb „duplázó” lett 23 évesen és 325 naposan, Lionel Messi csúcsát átadva a múltnak.

A hajrában a Dortmund erejéből már csak egy les miatt meg nem adott gólra futotta. A Real továbbra is veretlen a BL-döntőkben.

Út a diadalig

A Real Madrid veretlenül, kilenc győzelemmel és négy döntetlennel diadalmaskodott a labdarúgó Bajnokok Ligája 2023/24-es idényében.

Carlo Ancelotti vezetőedző spanyol bajnok csapata a csoportkört százszázalékos teljesítménnyel zárta, a kieséses szakasz viszont jóval nagyobb próbatétel elé állította a királyi gárdát, amit jól mutat, hogy két siker mellett négy döntetlennel jutott el a Wembley Stadionba. Egy ízben kifejezetten közel állt a kieséshez a spanyol csapat, ugyanis a nyolc között a címvédő Manchester Cityt 11-esekkel búcsúztatta. A Real Madrid útjának külön érdekessége, hogy mind a négy német résztvevővel megmérkőzött: az Union Berlint a csoportkörben mindkétszer legyőzte, a nyolcaddöntőben az RB Leipziget, míg az elődöntőben a Bayern Münchent egy-egy győzelemmel és döntetlennel ejtette ki, a fináléban pedig 2–0-ra verte a Borussia Dortmundot.

Union Berlin–Real Madrid 2–3
    A csoport végeredménye: 1. Real Madrid 18 pont, 2. SSC Napoli 10, 3. Braga 4, 4. Union Berlin 2

színe: fehér
stadion: Santiago Bernabéu (befogadó képesség: 81 044 fő)
vezetőedző: Carlo Ancelotti (2021 júniusa óta)

Legnagyobb hazai sikerei:
bajnok: 36
Király Kupa-győztes: 20
Szuperkupa-győztes: 13
Ligakupa-győztes: 1
    Legnagyobb nemzetközi sikerei:
BL (BEK)-győztes: 15 (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022, 2024)
El (UEFA Kupa)-győztes: 2 (1985, 1986)
Szuperkupa: 5 (2002, 2014, 2016, 2017, 2023)
Klubvilágbajnokság: 5 (2014, 2016, 2017, 2018, 2023)