Portugália ellenfélre vár

Lisszabon. A portugálok két elvesztett elődöntő (1984, 2000) után tegnap este 2:1-re legyőzték a hollandokat, s az Eb-k történetében először az aranyért játszhatnak vasárnap. Ellenfelük a görög–cseh párharc győztese lesz.

Barcelonai osztálytalálkozó – kis túlzással ilyen alcímmel is illethető volt a tegnapi elődöntő, hiszen hazai részről Figo, az oranjesek közül pedig Cocu, Davids, Frank de Boer, Reiziger, Van Bronckhorst, Kluivert, Overmars és Zenden is játszott már Barca-mezben. A mérkőzésről mérkőzésre egyre jobban belelendülő házigazdák a legerősebb csatársorral rendelkező hollandok ellen – a szakértők azt állították, ez a párharc a támadófoci ünnepe lesz, hiszen mindkét csapat bünetőpárbaj után jutott az elődöntőbe, s még egyszer nem kívánják maguknak a „sorshúzás“ idegtépő pillanatait. Aztán ahogy elkezdődött a meccs, a nézők nem győztek álmélkodni: hazai részről ugyanis az offenzívát az a Luis Figo vezényelte, aki eddig a luzitánok legszürkébb játékosának tűnt a tornán. A Real középpályása már a 10. percben gólhelyzetet teremtett Pauletának, a PSG csatára azonban centikkel maradt le a beadásról. Nyolc perccel később ismét Figo volt az előkészítő, de C. Ronaldo lövése felejthető volt. Nem úgy felhőfejese a 26. percben, amikor Deco szöglete után a dermedten álló Van der Sar mellett a kapuba fejelt: 1:0. Nem sokkal később egy Deco–Maniche–Pauleta akció után Van der Sarnak bravúrra volt szüksége a hárításhoz. A 39. percben egyenlítettek a hollandok, Van Nistelrooy azonban hiába lőtte ki a jobb alsó sarkot, a gólt leshelyzet előzte meg – mutatta Frisk játékvezető, miközben a reklamáló Overmars sárga lapot kapott. Portugál részről továbbra is Figo volt az, aki hol a jobb, hol a bal oldalon száguldozva sakkban tartotta a holland védelmet, s a 41. percben növelhette volna az előnyt, de 14 m-ről leadott lövése a kapufáról vágódott ki. A második félidő eleje is portugál rohamokkal indult, Pauleta helyzete után még fellélegezhettek a hollandok, de az 58. percben C. Ronaldo gyorsan elvégzett szöglete után Maniche hatalmas gólt ragasztott a bal felsőbe: 2:0. Ekkor már úgy tűnt, eldőlt a meccs, de egy újabb portugál gól nyílttá tette a találkozót – van Bronchorst beadása után ugyanis Andrade szerencsétlen öngóljával (bár a mozdulat, ahogy átemelte saját kapusát, pazar volt) szépítettek a hollandok– 2:1. A hajrára Van Hooijdonk, a rettegett szabadrúgáslövő csatár is beállt, s a 92. percben lehetőséghez is jutott, de csak a sorfalba lőtte a labdát. S bár Cristiano Ronaldót már a 67. percben lecserélte Scolari edző, mégis ő volt a mérkőzés kulcsfigurája: lőtt egy gólt, adott egy gólpasszt, s ez elég is volt a portugál továbbjutáshoz. A portugálok egymás után tizedik Eb-meccsükön is eredményesek voltak, s győzelmükkel alaposan elrontották Ruud van Nistelrooy és Patrick Kluivert születésnapi buliját – a két holland csatár éppen ma ünnepli 28. születésnapját. Advocaat csapata nem is érdemelt volna továbbjutást, hiszen ezen az Eb-n csak egyetlen ellenfelét tudta legyőzni a rendes játékidőben– a letteket. (ú) keretbe Portugália–Hollandia 2:1 (1:0) Lisszabon, Alvalade-stadion, 52 000 néző. Gólszerző: Cristiano Ronaldo (26.), Maniche (58.), ill. Andrade (63. – öngól). Játékvezető: Anders Frisk (svéd). Negyedik játékvezető: Ľuboš Micheľ (szlovák). Sárga lap: C. Ronaldo, Nuno Valente, Figo, ill. Overmars, Robben. Portugália: Ricardo–Miguel, Andrade, Carvalho, Nuno Valente–Figo, Costinha, Deco, Maniche (87. F. Couto), Cristiano Ronaldo (68. Petit)–Pauleta (75. Nuno Gomes). Vezetőedző: Luiz Felipe Scolari. Hollandia: Van der Sar–Reiziger, Bouma (56. Van der Vaart), Stam, Van Bronckhorst–Seedorf, Davids, Cocu–Overmars (46. Makaay), Van Nistelrooy, Robben (81. Van Hooijdonk). Vezetőedző: Dick Advocaat.