Óriási zakót kaptak a szlovák hokisok

Szocsi |

<div><div>Az USA válogatottja kiütéses, 7:1-es vereséget mért a szlovák hokisokra a szocsi téli olimpián, Vladimír Vůjtek együttese a második félidőben hat gólt kapott.</div><div>&nbsp;</div></div><p>&nbsp;</p>

A védelem az erősségük?A szlovák jégkorong-válogatott a kisebbik, a Sajba Arénában kezdte meg olimpiai szereplését, az ellenfél az Egyesült Államok nemzeti csapata volt.  Peter Šťastný fia, az amerikai válogatottban szereplő Paul Šťastný a mérkőzés előtt azt nyilatkozta, hogy a szlovákoknak a védelem az erősségük. Ebből azonban a mérkőzésen nem sok minden látszott. Már az első negyedórában az amerikaiak voltak többet a kapu előtt, de Halák nagyszerűen védett, Marcinko kiállítása alatt sem kapott gólt. Az amerikai újságírók csalódottak voltak a csarnokban uralkodó hangulat miatt, mert azt hitték, a szlovák szurkolók tömegesen jönnek majd az olimpiára, az árakhoz képest elég sok szlovák drukker volt a lelátókon, egyszer a „Mi itt itthon vagyunk” is felhangzott. Az első harmadra azonban egy másik jól ismert szlovák lelátói szófordulat illett: „Ha nem adsz, akkor kapsz.” Mármint gólt. Bartovič a 15. percben nagy helyzetet hagyott ki, az ellentámadásból pedig John Carlsen megszerezte az amerikaiaknak a vezetést. Pánik egyenlíthetett volna, de pánikolt a kapu előtt.  Katasztrofális második harmadA 21. percben még úgy tűnt, a szlovákok álomszerűen kezdik a második játékrészt, a huszonharmadikban már nem: Tatar ugyan egyenlített, de aztán Vladimír Vůjtek együttese 66 másodperc alatt két gólt kapott, az elsőt Kesler, a másikat Paul Šťastný ütötte, s máris 3:1 volt az amerikai előny.Lett az aztán 5:1 is, Backes és Šťastný jóvoltából.Ezt már Halák kapus sem bírta, helyére Budaj állt be, de őt is néhány másodpercen belül felavatták, Kessel talált be, majd később Brown is feliratkozott a góllövőlistára. A második harmadot „teniszarányban”, 6:1-re vesztették el a szlovákok, és már az sem vigasztalhatta őket, hogy a harmadik harmadban már nem kaptak gólt. Egy 7:1-es vereséggel nyitni az olimpiát nem egy leányálom. „Tanulnunk kell belőle”Zdeno Chára, a szlovákok csapatkapitánya sem így képzelte az első meccset. „A második harmadban nem tartottuk be védekezésre vonatkozó utasításokat, ezért az amerikaiak tiszta helyzetekbe kerültek, és gólokat is ütöttek belőlük. Tanulnunk kell belőle, és rengeteget kell javulnunk a védekezésben” – mondta a Boston Bruins klasszisa.  Tomáš Tatar szerint nem csak a hátvédek hibáztak: „Ez egy csapatjáték, jobban kell kommunikálnunk egymással, nem lehet a védekezést csak a hátvédekre hagyni. Ezen kell dolgoznunk.”A szlovákokra pénteken pihenőnap vár, szombaton a szlovénekkel, vasárnap az oroszokkal találkoznak. A csoportból minden együttes továbblép, de a csoportmeccsek sem tét nélküliek – az első fázis legjobb négy csapata egyenesen a negyeddöntőbe kerül, az összesített táblázat 5. együttese pedig a 12.-kel, a 6. a 11.-kel stb. csap össze a legjobb nyolc közé jutásért. Szlovákia–USA 1:7 (0:1, 1:6, 0:0)Gólütők: Tatar (21.), ill. Carlson (15.), Kesler (22., 35.), Šťastný (23., 34.), Backes (29.), Brown (36. ). Játékvezetők: Jeřábek (cseh), Pollock (kanadai). SZLOVÁKIA: Halák (34. Budaj)–Baranka, Meszároš, Chára, Sekera, Marinčin, Jurčina, Vydarený, Starosta–Radivojevič, Kopecký, Jurčo–Marián Hossa, Handzuš, Tatar–Miklík, Surový, Bartovič–Pánik, Marcinko, Marcel Hossa. USA: Quick–Suter, Shattenkirk, McDonagh, Carlson, Martin, Orpik, Fowler, Faulk–Callahan, Backes, Parise–Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Kane, Kesler, Pacioretty–Oshie, Šťastný, Brown–Wheeler.