Most kezdődik a tánc

Salt Lake City. Befejeződtek a csoportküzdelmek a férfi jégkorongtornán. Döntetlennel zárult a nagy érdeklődéssel várt Kanada–Csehország rangadó. A „bemelegítő” kör után jön a java, a negyeddöntőben már óriási a tét, a győztesek az érmekért küzdhetnek, a vesztesek számára pedig véget ér az olimpia.

C-CSOPORT

CSEHORSZÁG–KANADA 3:3 (1:1, 1:1, 1:1), g.: Havlát (19. és 24.), Dopita (54.), ill. Lemieux (10. és 39.), Nieuwendyk (57.). Játékvezető: McCreary (kanadai), 8600 néző. Kiállítások: 3:2. Kapura tartó lövések: 23:36. Kezdetben a kanadaiak támadtak többet, és a hátsérüléséből felépült szupersztár, Mario Lemieux Dominik Hašek lába között talált a hálóba. A szünet előtt a remekül játszó Martin Havlát egyenlített, majd a második játékrész elején előnyhöz juttatta együttesét. A harmad végén ismét megvillant Lemieux, és vitatható találata után ismét döntetlenre állt a mérkőzés. A záró harmadban mindkét csapat a győzelemért küzdött, hat perccel a befejezés előtt egy távoli kísérlet lecsorgott a hátvét MacInnisről, Jiři Dopita eszmélt a leggyorsabban, és közelről nem hibázott. Nem sokáig örülhettek a csehek, mert Theo Fleury átadása után Joe Nieuwendyk lőtt a jobb alsó sarokba. CSEHORSZÁG: Hašek– Hamrlík, Škoula, Šmehlík, Kaberle, Kubina, Špaček–Jágr, Lang, Havlát–Hejduk, Reichel, Ru-činský–P. Sýkora, Dopita, Eliáš–Dvořák, Hrdina, Čaján. KANADA: Brodeur– Pronger, MacInnis, Niedermayer, Foote, Blake, Brewer, Jovanovski–Nolan, Lindros, Smyth– Yzerman, Lemieux, Kariya–Iginla, Sakic, Gagne–Fleury, Peca, Shanahan–Nieuwendyk.

SVÉDORSZÁG–NÉMETORSZÁG 7:1 (3:0, 3:0, 1:1), g.: Näslund (5. és 35.), Sundin (7.), Renberg (10.), M. Johansson (24.), Alfredsson (28.), Homström (48.), ill. Seidenberg (59.). Játékvezető: Savolainen (finn), 5000 néző. Kiállítások: 4:7. Gól emberelőnyből: 2:1. Kapura tartó lövések: 44:19. NÉMETORSZÁG: Künast (10. Müller)–Schubert, Goldmann, Benda, Lüdemann, Ehrhoff, Kunce, Renz, Sidenberg–Rumrich, Hecht, Ustorf– Sturm, Soccio, Kathan–Reichel, Abstreiter, Kreutzer–Mackay, Hy-nes, Loth. SVÉDORSZÁG: Hedberg –Olausson, Lidström, Johnsson, Norström, Öhlund, Ragnarsson– Alfredsson, Sundin, Dahlén–Näslund, Nylander, Sundström–Renberg, Jönsson, Zetterberg–Axelsson, Johansson, Arvedson–Holmström.

A csoport végeredménye:

1. Svédország 3 3 0 0 14:4 6

2. Csehország 3 1 1 1 12:7 3

3. Kanada 3 1 1 1 8:10 3

4. Németország 3 0 0 3 5:18 0

D-CSOPORT

USA–Fehéroroszország 8:1 (0:1, 3:0, 5:0), g.: LeClair (23. és 28.), Hull (21.), Young (45. és 53.), Deadmarsh (51.), Guerin (54. és 57.), ill. Pankov (1.). Játékvezető: Walkom (kanadai), 8600 nézző. Kiállítások: 4:4. Kapura tartó lövések: 48:13. USA: Barrasso–Rafalski, Leetch, Suter, Chelios, Housley, Miller, Poti–Tkachuk, Young, Roenick–Modano, LeClair, Hull– Weight, Guerin, Amonte–Rolston, Drury, Deadmarsh–York. FEHÉROROSZORSZÁG: Mezin–Hmil, Szalej, Zsurik, Kopat, Romanov, Matuskin, Makrickij, Sztasz, Mikulcsik–Kaluzsnij, Cipljakov, D. Pankov–Kovaljov, Dudik, Raszolko–Antonyenko, Andrijevszkij, Bekbulatov–V. Pankov.

FINNORSZÁG–OROSZORSZÁG 3:1 (0:1, 2:0, 1:0), g.: Selänne (31.), Eloranta (37.), Lehtinen (41), ill. P. Bure (8.). Játékvezető: Larue (amerikai), 6360 néző. Kiállítások: 4:5. Kapura tartó lövések: 29:26. A második harmadtól a finnek diktálták az iramot. FINNORSZÁG: Hurme–Timonen, Numminen, Berg, Lumme, Niinimää, Salo, Väänänen–Selänne, Aalto, Lehtinen–Niemine, Ylönen, Kapanen–Hagman, Jokinen, Kallio–Eloranta, Helminen, Ruutu–Lind. OROSZORSZÁG: Habibulin–Mironov, Malahov, Kaszparaitisz, Goncsar, Markov, Tverdovszkij, Kravcsuk–P. Bure, Zsamnov, V. Bure–Kovaljov, Nyikolisin, Jasin–Szamszonov, Fjodorov, Kovalcsuk–Afinogenov, Larionov, Daciuk–Kvasa.

1. USA 3 2 1 0 16:3 5

2. Finnország 3 2 0 1 11:8 4

3. Oroszország 3 1 1 1 9:9 3

4. Fehéroroszország 3 0 0 3 6:22 0

A negyeddöntő párosítása – szerda, 19.00: Svédország–Fehéror-oszország; 21.30: Csehország– Oroszország; 24.00: USA–Németország; csütörtök, 4.15: Finnország–Kanada.

Áthaladt a korong a gólvonalon?

Salt lake City. Nagy vitát váltott ki a kanadaiak csehek elleni második találata, amikor Mario Lemieux lövése után a videobíró sem tudta megállapítani, hogy a korong teljes terjedelmében áthaladt-e a gólvonalon. McCreary játékvezető, aki mellesleg kanadai (!), megadta a találatot. A mérkőzés ellenőre a bírónak adott igazat: „Hašek megfogta a korongot, azonban vele együtt beesett a hálóba.” Dominik Hašek viszont másként látta az esetet: „Azt, hogy hol a korong, pontosan én sem tudtam, aztán jött az erőszakos Kariya, és mindenestül benyomott a kapuba.” (SITA)