Mi vihet csődbe egy utazási irodát?

FELDOLGOZÁS„Olyan még nem volt, hogy egy utazási iroda csődje után az utasok ne kapták volna vissza a pénzüket” – mondja egy neve elhallgatását kérő utazásszervező a hvg.hu portálnak, hangsúlyozva, hogy bármennyire is nagy sajtóvisszhangot kap egy cég csődje, az utasok szempontját tekintve ez egy bi

FELDOLGOZÁS

„Olyan még nem volt, hogy egy utazási iroda csődje után az utasok ne kapták volna vissza a pénzüket” – mondja egy neve elhallgatását kérő utazásszervező a hvg.hu portálnak, hangsúlyozva, hogy bármennyire is nagy sajtóvisszhangot kap egy cég csődje, az utasok szempontját tekintve ez egy biztonságos piac. Az utazásszervező cégvezetők szerint leggyakrabban két tényező kombinációja vezet a csődhöz. Az egyik, hogy az utazási iroda nagyon nagy mennyiségben köt le előre utakat, amelyeket aztán – a piacon tapasztalható kőkemény árverseny miatt – alacsony áron, néha pedig áron alul értékesít.

Rizikósabbak a népszerű üdülőhelyek

Ez azon irodák esetében gyakori, amelyek a tömegturizmusra ráállt országokba szerveznek utakat, például Görögországba és Horvátországba. Ezekben az országokban nemcsak a főszezonra, hanem az elő-és az utószezonra is jó előre le kell kötni az utat, különben drága lesz. Csak így tudnak az irodák versenyképesek maradni. Így történhet meg, hogy egy-egy utazásszervező cég a nyár közepére válik fizetésképtelenné: a tavasszal befizetett pénzeket addigra élik fel, nyár közepén pedig már a korábbi hónapokhoz képest kevesebb a befizetés.

Túl nagy a kínálat, az irodák egymást szorítják rá a különböző akciókra, last minute utakra. Pedig tartósan nem lehet túl alacsony áron kínálni a szolgáltatásokat. Ha egy társaság nem tőkeerős, ez problémához vezethet. Persze más oka is lehet egy iroda csődbe menésének: például az, hogy a beszedett pénzt más vállalkozásokra fordítja. Az is előfordulhat, hogy túl sok pénzt visz el a termékek marketingje, reklámja.

Lényegesen könnyebb helyzetben vannak az egyedi utakat szervező cégek. Ezek a társaságok ugyanis nem tömegével foglalják le az utakat és a szállásokat, hanem csak azután, hogy az ügyfél fizetett. Itt viszont csak úgy tudnak a konkurenciával versenyezni, ha máshol nem kínált, „személyre szabott”, rugalmas termékeket árulnak.

Viszont mind a tömegturizmusra, mind az egyedi utakra szakosodott cégekre igaz, hogy jelentős kauciót fizetnek a biztosítónak vagy a banknak. Nagyon szigorúak a feltételei az engedélyezési hivatalnak és a biztosítóknak is. A cégek által fizetett biztosítási díj általában többszöröse annak, mint ahány utas az irodában egy adott pillanatban van, tehát az utast mindenképpen visszahozzák külföldi útjáról, vagy kifizetik neki a pénzt, ha az iroda csődje miatt nem tudott elutazni. Egy adott évben több nyilatkozatot kell beadni az engedélyezési hivatalnak, és bizony könnyen előfordul, hogy törlik az irodát, ha a kért dokumentum egy nap késéssel érkezik meg.

Mivel a biztosító mindenképpen fizet, előfordul, hogy rosszhiszeműen visznek csődbe egy irodát. Szakemberek szerint ez ritkán fordul elő, a legtöbb esetben jóhiszeműségről van szó. Mindenesetre van olyan – tömegturizmusban „utazó” –, iroda a piacon, amelynek irányítói korábban már csődbe vittek egy utazásszervező céget. Következő, nemrég csődbe ment irodájuknak még a telefonszámai is egyeztek a korábban tönkrement irodáéval. Mindössze a cég tulajdonosi köre változott. Persze, nem is várható el, hogy aki egyszer megbotlott, az soha többé ne dolgozhasson ezen a területen.

Szlovákiai helyzet

Hazánkban az utóbbi években nem volt példa arra, hogy utazási iroda csődbe ment volna, inkább kisebb irodák bezárásáról lehetett hallani. Ennek egyik oka, hogy a kisebb cégek rájöttek, hogy sokkal biztonságosabban lehet működtetni egy irodát, ha a nagy utazásszervezők kirándulásait közvetítik, hiszen így nagy a választék, és az iroda kockázata is sokkal kisebb. Az eladott utak után pedig jutalékot fizetnek az irodáknak. Tehát nyugodtan lehet válogatni a szlovákiai irodák kínálatából, szinte biztos, hogy semmi gond nem lesz. (h, szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?