Pep Guardiola edzői pályafutása legnehezebb időszakát éli, zsinórban négyszer kapott ki a City, a Sportingtól ráadásul súlyos vereséget szenvedett a BL-ben
Hogyan tovább, Manchester City?
Edzői pályafutása során soha ilyen kényes helyzetben nem volt még Pep Guardiola, akinek csapata, a Manchester City sorozatban negyedszer kapott ki tétmérkőzésen. A tíz nap alatt elszenvedett pofonsorozat rengeteg kérdést felvet. Quo vadis, Manchester City?
A lapok mélypontról, a szakírók Guardiola közelgő távozásáról (vagy éppen az újjáépítő szándékáról!?) írnak, miközben a csapat felett még mindig Damoklész kardjaként lebeg a felfüggesztés, eltiltás, kizárás réme.
Október 30-ig még büszkén hirdethette a ManCity, hogy a naptári évben mindössze két vereséget szenvedett tétmérkőzésen. Egyrészt kikapott május 25-én a városi rivális Manchester Unitedtől a ligakupa döntőjében (1–2), másrészt elvérzett a Real Madrid elleni Bajnokok Ligája-negyeddöntőben (igaz, ott két döntetlen után végül csak tizenegyesekkel maradt alul).
Egy ilyen világklasszis csapat esetében egy vereségre is felkapják a fejüket az emberek, kettőre pláne, de az, hogy négyszer (!) is vesztesen hagyja el a pályát, ráadásul tíz nap alatt, az szinte a lehetetlenség határát súrolja.
Pedig ez történt, október 30-án a Tottenham, majd november 2-án a Bournemouth is kihasználta a hazai pálya előnyét és 2–1-re győzött. Aztán egy hete, kedden a Sporting ütötte ki 4–1-re Lisszabonban, szombaton pedig a Brighton otthonában vérzett el (1–2).
Akadt dolguk a statisztikusoknak, akik azért azt kiderítették, hogy volt már a spanyol menedzsernek négymeccses gyengélkedése, még a Bayernnel 2014–2015-ben, de akkor a Bundesligában a Leverkusen (0–2) és az Augsburg (0–1), illetve a Bajnokok Ligájában a Barcelona (0–3) elleni kudarc mellett a negyedik egy Dortmund elleni Német Kupa-összecsapás 1–1-es döntetlenjét követő elbukott tizenegyes-párbaj volt.
De vajon szabad-e az Etihad-birodalomban keletkezett repedésekről beszélni?
Hiányzik a nyári erősítés
Egy igazi nagy bajnokot mindig veszélyes leírni, és hanyatlása kezdetét hirdetni, ezt próbálta a maga módján érzékeltetni Guardiola is.
„A szombati sajtótájékoztatón megkérdezték, hogy ez egy korszak végét jelenti-e. Persze, tudom, hogy az emberek ezt akarják. Sok-sok év óta érzem ennek az előszelét. Óriási dolgokat vittünk véghez az elmúlt években. De ha valaki le akar bennünket taszítani a trónról a következő 50 évben, akkor előbb-utóbb sikerülni fog. Nem fogjuk megnyerni az összes Premier League-et. Ez lehetetlen” –
mondta újságíróknak a Brightonban elszenvedett vereség után.
Ugyanakkor valóban érződnek problémák, amelyek közül a klub ellen indított bírósági tárgyalás még csak éppen érintőlegesen érezteti hatását: szeptember 16-án ugyanis megkezdődött tárgyalás. A tízszeres angol bajnok, hétszeres FA-kupa- és 2023-as Bajnokok Ligája-győztes futballklub ellen a Premier League pénzügyi szabályainak állítólagos megsértése miatt 115 pontban emeltek vádat. A klubot a pontlevonástól a kizárásig sok minden fenyegeti, az ítélethirdetésre legkorábban 2025 elején kerülhet sor. Hogy ez hatással volt-e a gyengébb átigazolási szezonra? Elképzelhető. A nyáron ugyanis csak Savinho érkezett a Troyes csapatától, illetve az az Ilkay Gündogan, akire az FC Barcelona nem tartott igényt.
Úgy tűnik, a sztárok kivárásra játszanak, hiszen senki sem kockáztatná meg, hogy olyan klubhoz szerződjön, amelynél korábban soha nem látott pénzbüntetés, hatalmas pontlevonás vagy akár a Premier League-ből való kizárás lehet az ítélet.
Ennyit jelentene Rodri hiánya?
Ennél nagyobb problémának tűnik, hogy a sikerek egyik fő letéteményese, Txiki Begiristain már kiszállóban van a projektből, a futballigazgató októberben jelentette be, hogy jövő nyáron, 13 év után befejezi az angliai munkát. Ez pedig jelentős csapás Guardiola számára, aki közeli barátját és egykori barcelonai csapattársát veszíti el. Az utód a Sportingtól érkező Hugo Viana lesz, de az egész helyzet további kérdéseket vet fel Guardiola jövőjével kapcsolatban a júniusban lejáró szerződése miatt.
A szakértők szerint azonban mindez kutyafüle Rodri elveszítéséhez képest. A friss Aranylabda-győztes szeptemberben, az Arsenal ellen szenvedett keresztszalag-sérülést. Lehet, hogy túlságosan leegyszerűsítő erre visszavezetni a City összes problémáját, de a statisztika nem hazudik. A 2023–2024-es szezon kezdete óta az Arsenal elleni meccsig a védekező középpályás 53 meccsen lépett pályára a City színeiben, és csapata csak egyet veszített el: a Manchester United elleni FA-kupa-döntőt.
Amikor Rodri játszott, a győzelmi százalék 73,6 volt, azóta nélküle ez a szám 58,3%-ra csökkent.
Bár úgy tűnt a sérülést követő hét meccsen, hogy Rodri hiánya orvosolható (a City hatot nyert és egy döntetlent játszott ebben az időszakban), ám közben további kulcsjátékosok, például Kevin De Bruyne, John Stones, Manuel Akanji, Rúben Dias, Jack Grealish és Jérémy Doku sérülései is súlyosan érintették a csapatot.
És itt üt vissza, hogy a City elengedte Julián Álvarezt a nyáron az Atlético Madridhoz anélkül, hogy pótlásáról gondolkodott volna (így aztán óriási a függés Erling Haalandtól, aki a PL-ben szerzett 22 gólból 12-t vállalt) és nem tudta kellőképpen feltölteni a keretét, azaz a szakvezetés kevesebb játékossal számolhat az első csapatban, mint bárki más a Premier League-ben.
Örülhet a statisztikának az éllovas Liverpool
A válogatottszünet előtt a Liverpool áll a legjobban a Premier League-ben, Arne Slot együttese az eddigi 11 fordulóból kilencet megnyert, emellett az Arsenallal ikszelt (2–2) és a Nottinghamtől kapott ki (0–1). Előnye öt pont a Manchester City, kilenc a Chelsea–Arsenal–Nottingham–Brighton négyes előtt.
A ’Pool mindössze a hatodik csapat a Premier League 33 éves történetében, amely szezonbeli első 11 meccse után legalább öt pont előnnyel rendelkezik. A másik öt – köztük a 2019–2020-as Liverpool – mind megnyerte a bajnokságot.
De az angol sajtó óva int a ManCity idő előtti leírásától: mindenki emlékszik arra, hogy 2023 márciusának közepén az Arsenal nyolcpontos előnnyel vonulhatott válogatottszünetre, végül ötpontos hátránnyal csak ezüstérmes lett.
Idősödő csapat
Az ESPN azt is pedzegette, hogy a csapat számos kulcsfigurája pályafutása végéhez érhet és De Bruyne-t (33 éves), Kyle Walkert (34), Mateo Kovacicot (30), Gündogant (34), Bernardo Silvát (30) és Édersont (31) előbb-utóbb le kellene cserélni.
A lap szerint hosszú távon ez plusz problémát jelenthet, és példaként a Manchester United riasztó hanyatlását hozta fel: Sir Alex Ferguson 2013-as visszavonulása után a brutális visszaesés egyik tényezője éppen a csapat életkora volt, illetve az, hogy a klub nem gondoskodott előre Patrice Evra, Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Michael Carrick és Paul Scholes pótlásáról.
A Ferguson utolsó hazai meccsén pályára lépő MU átlagéletkora 27,54 volt, a hétvégén Brightonban elbukó Cityé 25,72 – igaz, a statisztikát kissé torzítja, hogy két 19 éves játékos is kezdőcsapatban kapott helyet: Rico Lewis, illetve az élvonalban debütáló Jahmai Simpson-Pusey.
„Ha a hiányzók felépülnek, nincs kétségem afelől, hogy visszatérünk a legjobb teljesítményünkhöz”
– mondta Guardiola a szombati vereség után. De mióta megérkezett a Cityhez, talán először fordul elő, hogy ebben a bizonygatásban sokkal több a reménykedés, mint korábban bármikor.
A döntés hónapja: november
De vajon tényleg ennyi volt Pep Guardiola és a Manchester City házassága? Vagy van esély a maradásra és az újjáépítésre? A The Athletic cikke szerint abszolút, legalábbis a lap erre próbált következtetni Guardiola egy héttel ezelőtti, lisszaboni nyilatkozatából. Miután a ManCity sima vereséget szenvedett a Sportingtól, egy brazil riporter megkérdezte, milyen esélyei vannak arra, hogy a nyáron átvegye a brazil válogatott irányítását.
„Egy 4–1-es vereség után már nem vagyok választási lehetőség” – viccelődött a spanyol szakember, majd váratlanul nyíltan folytatta. Úgy, ahogy az utóbbi időben nem nagyon nyilatkozott ebben a témában.
„Minden eddiginél jobban szeretném felemelni a csapatot, és visszahozni a legfelső szintre. Kemény szezon lesz, ezt már a kezdetektől fogva tudtuk. De ez van. Nehéz kihívás, de itt vagyok”
– mondta.
A kérdés, hogy a felemelést csupán erre a szezonra, vagy hosszabb távra értette. Brazil források szerint az ötszörös világbajnok nagyon szeretné megszerezni a válogatott élére, és Pep is elmondta már párszor, hogy kipróbálná magát szövetségi kapitányként, pláne egy nagy világversenyen.
A hozzá közel álló források szerint tetszik neki az ötlet, hogy Brazíliát irányítsa, de állítólag még erősebb az a gondolat, hogy egy évet még a Citynél töltsön. Egyelőre még nem döntött, a klubon belül is él az a reménybeli forgatókönyv, hogy ismét szerződést hosszabbít.
A legutóbbi két alkalommal, 2020-ban és 2022-ben is novemberben döntött a folytatásról, és miután pár hete Abu-Dzabiba repült, kizárt, hogy ne tárgyalt volna a City-tulajdonos Manszúr sejkkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.