Franciaország Mbappé nélkül is remekelt, idegenben verte az olaszokat és megnyerte a csoportját (Fotók: TASR/AP)
Franciaország taktikázott, Spanyolország simázott, Anglia feljutott
Portugália, Franciaország, Németország és Spanyolország már biztosan ott lesz a labdarúgó Nemzetek Ligája negyeddöntőjében, miután ez a négy válogatott nyerte meg az A divízió csoportjait. Jövőre ott lesz a legjobbak között Anglia és Norvégia is. Közben Ausztriában belharc dúl, az UEFA pedig vakarhatja a fejét a román–koszovói meccs történései miatt.
Az A divízióban Portugália nagyon simán megnyerte a négyesét és bejutott a negyeddöntőbe, de a második horvátoknak is van még erre esélyük a playoffban.
Pedig a felek játszhattak volna egy ki-ki mérkőzést a csoportgyőzelemért, csak amíg Portugália a kétgólos és elnyűhetetlen Cristiano Ronaldo vezetésével 5–1-re kiütötte a lengyeleket, addig a horvátok meglepetésre kikaptak Skóciában. Ehhez persze Zlatko Dalicnak is volt egy-két szava, aki egyszerű statisztikával igazolta, mennyire nem ért egyet a játékvezető ténykedésével.
„Hét faultunk volt a meccsen, négy sárga és egy piros lapot kaptunk. Ez mindent megmagyaráz. Jól játszottunk, de az érdemtelen kiállítás megváltoztatta a játékot”
– panaszkodott azért, hogy csapata egy félidőt emberhátrányban volt kénytelen futballozni.
Skócia a győzelmével visszahozott egy esélyt: amennyiben legyőzné a lengyeleket idegenben, Portugália pedig megveri a horvátokat, akkor akár Steve Clarke csapata is végezhet a második helyen.
Bevált Deschamps taktikája
A 2. csoport már befejeződött, talán kissé meglepő eredménnyel. Az olaszok még az első fordulóban váratlan, 3–1-es győzelmet arattak Franciaországban, és ugyan becsúszott egy belga iksz, előnyösebb helyzetben várták a vasárnapi, milánói visszavágót. Főleg úgy, hogy három nappal korábban a vb-ezüstérmes is botlott, 0–0-t játszott Izraellel, azaz az olaszoknak egy döntetlen is elég lett volna a csoportelsőséghez.
„Nagyon értékes leckét kaptunk az első mérkőzésből, sokat tanultunk belőle. Főleg, hogy ne kövessük el újra ugyanazokat a hibákat. A csapatom fiatal és kevés tapasztalattal rendelkezik, de van minősége, és ezt most bebizonyítottuk”
– nyilatkozta Didier Deschamps, miután 3-1-re nyertek és azonos pontszámmal, de eggyel jobb gólkülönbséggel megnyerték a csoportjukat.
Francia lapok szerint ehhez a sikerhez az is kellett, hogy Deschamps a 4–2–3–1-es felállást 4–3–3-ra változtassa, ez sokkal inkább passzolt az olasz 3–5–1–1-hez.
„Kicsit mindenre szükség volt a győzelemhez. Az olasz védelmet tanulmányozva hoztam meg a döntéseket, úgy gondolom, hogy három csatár használata döntő szerepet játszott abban, hogy problémákat okoztunk az ellenfélnek. Szükségünk volt erre a hat meccsre, hogy kapjunk egy kis oxigént, hogy a fiatal játékosoknak legyen idejük fejlődni és megmutatni, mire képesek.“
Deschamps hozzátette, hallja és olvassa az őt ért kritikákat, és valahol meg is érti a közvéleményt.
„12 éve vagyok edző, elkerülhetetlen, hogy az emberek megunják az arcomat“
– mondta. Ami még érdekesség: Franciaország 1962 májusában (!) kapott ki legutóbb Olaszországban, azóta két döntetlen és négy győzelem a mérlege.
Ami a csapat szupersztárját illeti: Kylian Mbappé nyáron igazolt a PSG-től a Real Madridhoz, de egyelőre nem alakulnak jól a világbajnok támadó dolgai. Sérüléssel is bajlódott, nemi erőszak vádja miatt eljárás indult ellene, és Didier Deschamps-tól sem kapott meghívót a novemberi Nemzetek Ligája-mérkőzésekre. A szövetségi kapitány Mbappé helyzetéről is beszélt, és elmondta: a játékos idővel szeretne csatlakozni a válogatotthoz.
„Mindenkinek vannak nehéz időszakai, mind fizikai, mind pszichés téren”
– nyilatkozta Deschamps, aki kifejtette azt is, hogy Mbappé mellőzése nem szankció, és nincs köze az ellene folyó nyomozáshoz.
„Azt hiszem, most jobb neki, ha nincs velünk. Karrierjének egy olyan szakaszán megy keresztül, amely nem a legboldogabb. Én mögötte állok.”
A francia szövetség (FFF) elnöke, Philippe Diallo is megszólalt Mbappé kapcsán. A sportvezető ugyan az Európa-bajnokság óta nem beszélt a csatárral, de kifejtette reményét, hogy Mbappé rövidesen visszatér a nemzeti csapatba.
„Kylian a világ egyik legjobb játékosa. Nehéz időszakon megy keresztül, de minden futballszerető nevében azt kívánom, hogy minél hamarabb kilábaljon ebből, és vegye vissza a csapatkapitányi karszalagot.”
Spanyolország hozta a papírformát
A 3. csoportban Szalai Ádám drámája miatt kicsit háttérbe került a futball Rotterdamban, Hollandia a magyarok 4–0-s legyőzésével biztosította helyét a playoffban. Németország biztos negyeddöntős, miután gálamérkőzésen Florian Wirtz és Tim Kleindienst dupláival 7–0-ra verte Bosznia-Hercegovinát.
„Nem sérült meg senki, jól kontráztunk, és hét gólt lőttünk egy ilyen betömörülő ellenféllel szemben, ez mind jó hír. A tervünk az volt, hogy labdaszerzés után villámgyorsak legyünk az átmenetekben, megtaláljuk azokat a futásokat, amelyeket a nyári Európa-bajnokságon nem mindig sikerült. Most igen, jól csináltuk”
– nyilatkozta Julian Nagelsmann szövetségi kapitány.
A magyarok elleni keddi, budapesti Nemzetek Ligája-összecsapásra készülő együttes szövetségi kapitánya arról is beszélt, hogy még mindig van hova előrelépniük.
„Jó úton járunk, közeledünk az élvonalhoz, de még nem értük utol. Nehéz megmondani, pontosan hol tartunk, ugyanis nem mindig a világ legjobbjaival találkozunk. A fejlődés ugyanakkor megvan”
– mondta Nagelsmann a sajtótájékoztatón.
Nála optimistábban fogalmazott egyik elődje, Joachim Löw, aki az SWR Sportnak adott hosszabb interjút a napokban, melyben elmondta, hogy helyesli Julian Nagelsmann döntését, aki a világbajnoki címet tűzte ki célul az Eb-negyeddöntős kiesés után, mivel a kontinenstornán a német válogatott bizonyította, hogy megüti a legjobbak szintjét. Beszélt saját korábbi munkájáról, és a válogatott két kulcsemberéről is.
„A szövetségi kapitányi munkámnak már a 2018-as oroszországi vb-fiaskó után véget kellett volna érnie. Egy ilyen történet után azt kellett volna mondanom, hogy szabaddá teszem az utat, mert új edzőre, új impulzusokra és néhány új ötletre lett volna szükség. Ez minden bizonnyal többet ért volna, mint a maradásom, de úgy éreztem, hogy újra ki kell rángatnunk a szekeret a sárból, most újra bizonyítanunk kell. Hiba volt”
– ismerte el a szakember.
Löw a 2021-re halasztott Eb után adta át a helyét Hansi Flicknek, és bár azóta nincs csapata, még nem vonult vissza.
„Még mindig elképzelhető a visszatérésem, ha elég érdekesnek és izgalmasnak találom a feladatot. Eddig nem kerestek olyan ajánlattal, amelyik abszolút magával ragadott volna”
– folytatta Löw, aki arról is beszélt, miként sikerült meggyőznie Jamal Musialát, hogy az angol helyett a német válogatottat válassza.
„Szövetségi kapitányként először tettem ígéretet egy játékosnak, hogy ha mellettünk dönt, akkor 2021-ben mindenképpen elviszem az Európa-bajnokságra. Musiala és vele együtt Florian Wirtz már fiatalon világklasszisok. Elképesztően kreatívak, erősek az egy az egy elleni szituációkban, mindketten veszélyes góllövők, és hihetetlen utat tettek meg az elmúlt egy-két évben. Nehéz elképzelni a csapatot nélkülük, mert már ők alakítják a játékot, és kiszámíthatatlanok az ellenfelek számára”
– árulta el a korábbi kapitány.
A 4. csoportban Spanyolország hozta a papírformát, az Európa-bajnok ugyanis megnyerte a négyesét. Pedig lehetettek volna izgalmak még, amennyiben Dánia hazai pályán behúzza a három pontot, ám végül úgy kapott ki 2–1-re, hogy szépítenie is csak a meccs legvégén sikerült.
„Boldogok vagyunk, mert fantasztikus fiatal csapatunk van, négy megbízható játékossal minden poszton. Ez nyugalmat és magabiztosságot ad nekünk. Akik pályára léptek, mindent beleadtak, bár időnként hiányzott a finomság a játék irányításához”
– nyilatkozta Luis de la Fuente, a spanyol válogatott vezetőedzője,
Nagyot hajráztak az angol fiatalok
A B divízióban két csoport már befejeződött és minden eldőlt. A 2-esben Anglia előbb visszavágott a görögöknek a Wembley-ben elszenvedett vereségért, és sima 3–0-ra nyert idegenben, hogy aztán otthon 5–0-ra kiüsse az íreket, és visszajusson a legjobbak közé.
Lee Carsley így a hatmeccses ideiglenes kinevezését öt győzelemmel és egy vereséggel zárta, és úgy adhatja át az irányítást január elsején Thomas Tuchelnek, hogy visszavezette csapatát az A divizióba, azaz a német szakembernek nem kell a Nemzetek Ligája rájátszásával kezdenie, egyből a 2026-os világbajnoki selejtezőkre koncentrálhat.
„Határozottan úgy éreztem, hogy kiléptem a komfortzónámból, de nem haladtam meg a lehetőségeimet. Soha nem éreztem úgy, hogy megfulladok vagy küzdök. Az ember mindig sokat tanul, ha olyan pozícióban van, amihez nem szokott hozzá”
– nyilatkozta Carsley, aki Gareth Southgate júliusi lemondását követően az U21-esektől lépett előre, és hivatali ideje alatt nyolc újoncot avatott.
Káosz Ausztriában
A 3-as csoportban Ausztria meccslabdához jutott, de nem tudott élni vele: az utolsó fordulóban ugyanis hazai pályán mindössze 1–1-es döntetlent játszott Szlovéniával, Norvégia pedig két nagy győzelemmel előzni tudott, és kiharcolta a feljutást. Ez főleg annak ismeretében érdekes, hogy bő egy hónapja az osztrákok 5–1-re ütötték ki a skandinávokat.
Hogy erre a szlovének elleni döntetlenre milyen hatással volt az osztrák belharc, nem tudni, mindenesetre Ralf Rangnick szövetségi kapitány és a teljes keret értetlenül figyeli Klaus Mitterdorfer szövetségi elnök „ámokfutását”. Az Osztrák Labdarúgó-szövetség vezetője ugyanis a tervek szerint meneszti Bernhard Neuhold ügyvezető igazgatót, aki a válogatott egyik legfontosabb embere volt – legalábbis Rangnick szerint.
„Nem értem, Mitterdorfer milyen jó és bizalmi kapcsolatról beszélt, amikor hónapok óta nem beszéltünk egymással. De nekünk szükségünk van Neuholdra. A teljesítmény elve az, ami számít számunkra, és ő nagyon jó munkát végez. Ha nem tud vagy nem maradhat, akkor meg kell találnunk az utódját. Csak éppen égen-földön nem látok vele egyenértékű cserét”
– pufogott Rangnick, aki azt kizártnak tartotta, hogy csak emiatt lemondjon. Mindenesetre nem lehet a legjobb a hangulat a válogatott háza táján.
Fegyelmi döntésre várva
Amiről még beszélni kell, az a C divízió 2-es csoportja, ahol a szászszázalékos Románia a három ponttal mögötte álló Koszovót fogadta. A mérkőzés a 95. percig 0–0-ra állt, amikor Denis Alibec összebalhézott a vendégek csapatkapitányával, Amir Rrahmanival. A lelátón a román ultrák Szerbiát kezdték el éltetni, erre a koszovóiak levonultak a pályáról – noha Franco Foda szövetségi kapitány ezzel nem értett egyet.
Később a vendégek arra panaszkodtak, hogy egész meccsen inzultusok érték őket, és ők csak az UEFA rasszizmusellenes szabályait szem előtt tartva cselekedtek, így próbálva megvédeni Koszovó állam méltóságát.
Románia persze máshogy látja a kérdést, szerinte a rivális a zöld asztal mellett akar három ponthoz jutni, de miután levonult a pályával, 3–0-val kell igazolni a meccset.
Nem lesz könnyű dolga az UEFA fegyelmi bizottságának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.