EURO-2012 – Történelmi spanyol címvédés

Kijev |

<p>A spanyol labdarúgó-válogatott megvédte Európa-bajnoki címét, miután vasárnap a lengyel-ukrán közös rendezésű kontinensviadal kijevi döntőjében 4-0-ra nyert az olasz csapat ellen.</p>

A spanyol válogatott - amely nagy tornán először győzte le az olaszokat - ezzel történelmi győzelmet aratott, ugyanis az első csapat lett, amely megvédte Európa-bajnoki címét, ráadásul abban is "egyedivé" vált, hogy sorozatban - 2008-as Eb és a 2010-es világbajnokság után - a harmadik nagy tornáját nyerte. A spanyolok 1964 és 2008 után harmadszor nyertek Európa-bajnokságot, ezzel utolérték Németországot az Eb-k történetének élén.

A találkozót Orbán Viktor magyar miniszterelnök a helyszínen tekintette meg.

Döntő:

Spanyolország-Olaszország 4-0 (2-0)

-----------------------------------

Kijev, 64 ezer néző, v.: Pedro Proenca (portugál)

gólszerzők: Silva (14.), Jordi Alba (41.), Torres (84.), Mata (88.)

sárga lap: Piqué (25.), illetve Barzagli (45.)

Spanyolország:

--------------

Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Jordi Alba - Xabi Alonso, Xavi, Busquets - Silva (Pedro, 59.), Fabregás (Torres, 75.), Iniesta (Mata, 87.)

Olaszország:

------------

Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (Balzaretti, 21.) - Marchisio, De Rossi, Pirlo, Montolivo (Motta, 56.) - Cassano (Di Natale, a szünetben), Balotelli

I. félidő:

----------

10. perc: Xavi kényszerítőzött Fabregásszal a 16-os vonalánál, majd nem sokkal a kapu fölé lőtt.

14. perc: Fabregás tört be erőszakosan a 16-oson belülre, az alapvonalról középre adott, Silva pedig öt méterről a jobb felsőbe fejelt (1-0).

33. perc: Cassano lőhetett 20 méterről, Casillas magabiztosan öklözte ki a labdát.

41. perc: Xavi fantasztikusan ugratta ki a bal oldalon felfutó Jordi Albát, a védő már csak Buffonnal állt szemben, és higgadtan a kapu jobb oldalába lőtt (2-0).

II. félidő:

-----------

46. perc: Abate jobb oldali beadását a csereként beálló Di Natale hét méterről kapu fölé fejelte.

51. perc: Montolivo ugratta ki Di Natalét, a csatár hatalmas helyzetben nyolc méterről Casillasba lőtt.

84. perc: Xavi ugratta ki Torrest, aki higgadtan a kapu bal oldalába gurított (3-0).

88. perc: ismét Torres lépett ki ziccerben, ám ezúttal rendkívül önzetlenül a csereként beálló - az Eb-n először pályára lépő - Matához játszott vissza, akinek csak az üres kapuba kellett passzolnia (4-0).

Komoly rohamokkal kezdtek a spanyolok és ennek a 14. percben meg is lett az eredménye David Silva fejesgólja révén. Az olaszok helyzetét az sem könnyítette, hogy Chiellinit sérülés miatt már a 21. percben le kellett cserélni.

A vezetés tudatában a spanyolok átadták a területet, de az olaszok egy-két távoli kísérletet leszámítva nem jelentettek veszélyt Casillas kapujára. A félidő hajrájában fáradni látszott az olasz együttes, ezt pedig ki is használták a spanyolok, Xavi tökéletes labdáját Jordi Alba értékesítette higgadtan.

A fordulást követően Di Natale révén két nagy helyzetet is hamar elpuskáztak az olaszok, igaz, mindeközben a játékvezető egy jogosnak tűnő büntetőtől fosztotta meg a spanyolokat, ugyanis Bonucci egyértelmű kezezésénél "továbbot" intett.

A 60. percben gyakorlatilag megpecsételődött az olaszok sorsa, ugyanis emberhátrányba kerültek, mivel Motta, pályára lépését követően néhány perccel meghúzódott, Cesare Prandelli szövetségi kapitány pedig ekkorra már elhasználta mindhárom cserelehetőségét.

A hajrára így teljesen "ellaposodott" a találkozó, igaz, néhány "slusszpoént" még tartogatott, ugyanis a csereként pályára lépő Torres a 84. percben eredményes volt, ezzel az első olyan futballista lett, aki két Eb-döntőben is eredményes. Négy évvel ezelőtt a bécsi fináléban ő szerezte az egyetlen találatot a németek ellen. Négy perccel később az Eb-n először pályára lépő Mata Torres önzetlen passzát értékesítette, ezzel alakult ki a 4-0-ás végeredmény, ami az Eb-döntők történetének legnagyobb arányú győzelme.

A spanyolok az első címvédők

A labdarúgó Európa-bajnokságok történetében a spanyolok vasárnapi sikerével először fordult elő címvédés.

1964-ben a Szovjetunió és 1976-ban az NSZK együttese állt ehhez a legközelebb, de végül mindkét gárda kikapott a döntőben.

Út a diadalig

A spanyol labdarúgó-válogatott a selejtezőket is beleértve veretlenül jutott el a végső sikerig. A világbajnok spanyolok százszázalékos teljesítménnyel zárták a kvalifikációs küzdelmeket, a tornán pedig négy győzelem mellett két döntetlent értek el.

Spanyolország-Olaszország 1-1 (0-0)

gól: Fabregás (64.), illetve Di Natale (60.)

Spanyolország-Írország 4-0 (1-0)

gól: Torres (4., 70.), David Silva (49.), Fabregás (83.)

Spanyolország-Franciaország 2-0 (1-0)

gól: Xabi Alonso (19., 91., a másodikat 11-esből)

elődöntő:

Spanyolország-Portugália 0-0 (0-0, 0-0, 0-0) - 11-esekkel: 4-2

döntő:

gól: Silva (14.), Jordi Alba (41.), Torres (84.), Mata (88.)

A góllövőlista végeredménye

Az Európa-bajnokság góllövőlistájának végeredménye:

3 gólos:

Balotelli (olasz), Dzagojev (orosz), Gomez (német), Mandzukic (horvát), Ronaldo (portugál), Torres (spanyol)

2 gólos:

Bendtner (dán), Fabregas (spanyol), Ibrahimovic (svéd), Jiracek (cseh), Krohn-Dehli (dán), Pilar (cseh), Sevcsenko (ukrán), Silva (spanyol), Szalpingidisz (görög), Xabi Alonso (spanyol)

1 gólos:

Bender (német), Blaszczykowski (lengyel), Cabaye (francia), Carroll (angol), Cassano (olasz), Di Natale (olasz), Gekasz (görög), Helder Postiga (portugál), Jelavic (horvát), Jordi Alba (spanyol), Karagunisz (görög), Khedira (német), Klose (német), Lahm (német), Larsson (svéd), Lescott (angol), Lewandowski (lengyel), Mata (spanyol), Mellberg (svéd), Menez (francia), Nasri (francia), Navas (spanyol), Özil (német), Pavljucsenko (orosz), Pepe (portugál), Pirlo (olasz), Reus (német), Podolski (német), Rooney (angol), Sirokov (orosz),  St. Ledger (ír), Szamarasz (görög), Van der Vaart (holland), Van Persie (holland), Varela (portugál), Walcott (angol), Welbeck (angol)

öngól:

Johnson (angol, a svédek ellen)

Az eddigi döntők

Az eddigi labdarúgó Európa-bajnokságok döntői:

1960 (Franciaország):

Szovjetunió-Jugoszlávia 2-1 (0-1, 1-1, 1-1)

-------------------------------------------

Párizs, 1960. július 10., 17 966 néző

gólszerzők: Metreveli (49.), Ponyegyelnyik (113.), illetve Galic (41.)

1964 (Spanyolország):

Spanyolország-Szovjetunió 2-1 (1-1)

Madrid, 1964. június 20., 79 653 néző

gólszerzők: Pereda (6.), Marcelino (83.), illetve Huszainov (8.)

1968 (Olaszország):

Olaszország-Jugoszlávia 1-1 (0-1, 1-1, 1-1)

Róma, 1968. június 8., 68 817 néző

gólszerzők: Domenghini (80.), illetve Dzajic (39.)

Brüsszel, 1972. június 18., 43 437 néző

gólszerzők: G. Müller (27., 58.), Wimmer (52.)

1976 (Jugoszlávia)

Csehszlovákia-NSZK 2-2 (2-1, 2-2, 2-2), 11-esekkel: 5-3

-------------------------------------------------------

Belgrád, 1976. június 20., 30 790 néző

gólszerzők: Svehlik (8.), Dobias (25.), illetve D. Müller (28.), Hölzenbein (89.)