<p>Egyértelmű üzenetnek minősítette Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke azt a lépést, amely szerint újra elemzik a pekingi játékokon doppingvizsgálat céljából levett minták egy részét.</p>
A NOB üzenete a pekingi csalóknak
Noha az első híradások arról szóltak, hogy az ismétlés az összes tesztre vonatkozik, utóbb kiderült, egyelőre nem dőlt el, hány mintát vesznek elő újra. "Egyértelmű az üzenetünk! A NOB nem mulaszt el egyetlen lehetőséget sem a minták visszamenőleges elemzésére. Reméljük, a mostani eljárás elrettentő lesz, és a sportolók a jövőben kétszer is meggondolják, hogy csaljanak-e" - áll a NOB közleményében.
Egyelőre nem dőlt el, hogy hol és hány mintát elemeznek ismételten, a NOB még egyeztet a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel (WADA). A hírügynökségek korábban azt közölték, hogy több mint ötezer mintavétel történt, ám a NOB jelezte: 4770 doppingtesztet végeztek el a július 27. és augusztus 24. közötti olimpiai időszakban, ebből 3801 a vizelet- és 969 a vérminta. 817 esetben a vizeletben keresték az eritropoetint (EPO), míg 471 vértesztnél a THG nevű növekedési hormont kutatták. A NOB azt is közölte, hogy általánosságban a pekingi számok első öt helyezettjét, valamint további két versenyzőt ellenőriztek. A pekingi - akárcsak a korábbi olimpiai - mintákat a lausanne-i laboratóriumban őrzik nyolc évig.
A mostani újraelemzés fő célpontja a CERA, az EPO legújabb generációja. De amint azt Emmanuelle Moreau MOB-szóvivő hozzátette: más új szerre is vadásznak, azonban ezeknek a nevét sem ő, sem pedig Patrick Schamasch, a NOB orvosi bizottságának vezetője nem kívánta felfedni.
Amint az AP amerikai hírügynökség megjegyzi: a CERA-t Pekingben még nem vizsgálták, az idei, júliusi Tour de France-on történt csalások kapcsán azonban a Francia Doppingellenes Ügynökség kifejlesztette a szer beazonosítását lehetővé tevő eljárást, így most már ez is a NOB, illetve a WADA rendelkezésére áll.
Az biztos, hogy ez lesz az eddigi legnagyobb ötkarikás minta-újraelemzés, de már a 2002-es Salt Lake City-i játékok után is volt ismétlésre példa. Akkor a THG-ra "mentek rá", azonban egyetlen újabb doppingesetre sem derült fény. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.