Sok érv szól a vegyszeres kezelés mellett, de ellene is

A tavasz közeledtével egyre sürgősebbé válna az ültetvényekben végzendő munkálatok. A jelenlegi kedvező időjárás mellett a termelőnek nagyobb kedve lehet a nagyüzemi metszésen túl a fatisztogatáshoz, a faápoláshoz is.

A tavasz közeledtével egyre sürgősebbé válna az ültetvényekben végzendő munkálatok. A jelenlegi kedvező időjárás mellett a termelőnek nagyobb kedve lehet a nagyüzemi metszésen túl a fatisztogatáshoz, a faápoláshoz is. Az ebben az időszakban felfedezett áttelelt károsítók nagy hányada megsemmisíthető anélkül is, hogy növényvédő szerhez nyúlnánk.

Az almafa lisztharmat elleni alapozó védekezés – az érzékeny fajtánkon – a fertőzött hajtásvégek, az ún. gyertyák levágása. A fák tisztogatása során számos lombosfa-fehérmoly bábbölcsőt, sodróoly lárvát vagy moníliával fertőzött gyümölcsöt távolíthatunk el. Az idősebb fák beteg ágainak levágása, az almafaszitkár, a vértetű vagy a kéregmoly által okozott sebek kitisztítása után nem szabad elfelejtkezni a sebek kezeléséről sem. Fokozottan van ez így a csonthéjasok esetében.

Itt az ideje az almamoly, a lombosfa-fehérmoly vagy az amerikai fehér medvelepke áttelelő egyedeinek összefogása céljából kihelyezett hullámpapírövek begyűjtésének. A tél folyamán kint hagyott övekben a madarak valószínűleg megtizedelték a kártevőket, de a túlélőket célszerű megsemmisíteni.

A gyümölcsfák rügypattanás előtti télvégi lemosó permetezésének szükségessége gyakorta vitatott kérdés a növényvédelmi szakembere és a termelők körében. A reális válasz évről-évre várat magára, mert sok érv szól a permetezés mellett, de ellene is. A lemosó permetezés ellenzői a kezelés magas árát hangoztatják elsősorban. Úgy vélik, hogy vegetációban a károsítók ellen alacsonyabb költséggel lehet jobb hatékonyságot elérni a nagy hatékonyságú és hosszú hatástartamú kombinált peszticidekkel. Az is tény, hogy az időjárási körülmények (késői kitavaszodás, erős szél, fagy) sok esetben nem kedveznek a lemosó permetezések kivitelezésének. A megcsúszott lemosó permetezés a már kipattant rügyet károsíthatják, sőt akár terméskiesést is okozhat. Az ellenérvek ellenére a termelők elfogadják, hogy 2–3 évente, főleg hagyományos ültetvényekben fontos technológiai elem a jól elvégzett lemosó permetezés.

A metszés utáni lemosó permetezéssel a fás részeken áttelelő kártevők (piros gyümölcsfa-takácsatka, pajzstetvek, levélbolhák) jól gyéríthetők. Ezen kártevők közül a pajzstetvek azok, amelyek vegetációban hagyományos inszekticidekkel a legnehezebben pusztíthatók el. Fiatal vagy kisebb méretű ültetvényekben célszerű szórópisztollyal elvégezni a permetezést, mert így a permetléből a fa minden oldalára jut. A lemosó készítmények olajtartalma az, ami a kártevők téli alakjait elpusztítja. Az olajfilm befedi a tojásokat, pajzsokat, bábokat és lárvákat, így azok gyakorlatilag megfulladnak. A nagy lémen-nyiség és a tökéletes fedettség ezért fontos, mert az áttelelő alak, amit nem fed be az olajfilm, nem fog elpusztulni. Az ásvány-, vazelin- és paraffinolaj hatóanyagú készítmények nagy előnye, hogy rügyfakadás után zöldbimbós állapotig is alkalmazhatók. (A jövő héten részletesebben is foglalkozunk azokkal a készítményekkel, amelyeket lemosó permetezésre nálunk engedélyeztek.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?