Sikeres Duna-projektek

Duna
Pozsony |

A napokban zárult le az összeurópai environmentális projektek versenye, amelyben a Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Társulás pályázata sikerrel szerepelt.

Nem ez az első és bizonyára nem is az utolsó alkalom, hogy a Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Társulás (BROZ) projektje pozitív elbírálást kapott a nemzetközi fórumon. A LIFE WILDisland felhívására több mint ezer projekt érkezett, közülük kevesebb mint száz lett befutó. Utóbbiak között van a BROZ pályázata is, amely két csallóközi sziget újraélesztéséről szól. Szap és Kolozsnéma községek melletti Duna szigetekről van szó. Ezt a két szigetet körbeölelő mellékágakat fogják a közeljövőben uniós támogatásból kitisztítani és eredeti állapotukba visszaállítani. „A Duna menti szigetek hajdanában természetes dinamizmussal fejlődtek. Az őket körbefolyó mellékágak csordultig voltak a folyó vizével, és éltették, ahogy az ártéri erdőket, úgy a talajvizet is. Ezek az egyedi szigetek még mindig léteznek a folyó medrében, ám a hajóutak változtatása, az árvízvédelmi intézkedések és egyéb módosítások miatt a víz áramlása megváltozott a szigetek körül. Ezeket a változásokat szeretnénk megfelelő módon korrigálni a LIFE WILDisland program keretében, mert ezek a szigetek nemcsak egyedi biotópok, hanem értékes madárfajok fészekrakó és nagyon sok hal ívó helyei is” – jelentette ki Tomáš Kušík, a BROZ elnöke.

Az elmúlt időszakban a Duna menti országok részletesen feltérképezték a folyó valamennyi szigetét. Németországtól Romániáig a 912 sziget közül 147 kitűnő, természetes állapotban van, sőt, 106 szigeten tökéletes ártéri erdőket találunk. A természetvédők 238 olyan szigetet is beazonosítottak, amelyek a folyami áramlás korrekciójával visszaállíthatóak természetes állapotukba. „A LIFE WILDisland program projektek százait foglalja magába, amelyek közül valamennyi a dunai szigetek megmentéséről szól, és minden ország, melyet a Duna folyama érint, részt vesz benne. A mi projektünk zöldet kapott, most a Vízgazdálkodási Kutatóvállalat (Výskumný ústav vodného hospodárstva) a megvalósítási tanulmányok kidolgozását fogja elkezdeni. Legkorábban egy éven belül, vagyis 2022 telén kezdődhetnek el a munkálatok. A projekt megvalósítására 6 évünk van” – nyilatkozta lapunknak Andrea Froncová, a BROZ szóvivője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?