RÖVIDEN

Miért csípnek a szúnyogok?
A szúnyogoknak szükségük van az ember, illetve a melegvérű állatok vérére, hogy a peték kifejlődhessenek bennük. Nem minden embert kedvelnek egyformán a szúnyogok. „Érdeklődésüket“ befolyásolja a bőr hőmérséklete, sőt a nemi hormonok működése is.

Miért csípnek a szúnyogok?

A szúnyogoknak szükségük van az ember, illetve a melegvérű állatok vérére, hogy a peték kifejlődhessenek bennük. Nem minden embert kedvelnek egyformán a szúnyogok. „Érdeklődésüket“ befolyásolja a bőr hőmérséklete, sőt a nemi hormonok működése is.

Hogyan kerül az alma a calvados üvegébe?

Almaéréskor az apró almákra ráhúzzák az üres üvegeket. Az almák az üvegben nőnek tovább. Amikor megérnek, leszüretelik a termést, és az üveget megtöltik az itallal.

A zsiráfokba nem csap bele a villám?

De igen, és nem csak a zsiráfokba. Dél-Afrika egyes részein különösen gyakoriak a villámcsapások, amelyek embereket és állatokat is elpusztíthatnak. A zsiráfok jó célpontok, de nincs sok zsiráf, és az elpusztult állatokat a ragadozók gyorsan eltüntetik, ezért nem marad nyoma a villámcsapásnak.

Miért csíkosak a zebrák?

Mint ahogy a katonák terepszínű ruhával hatásosan álcázzák magukat, a zebrák csíkjai is azt a célt szolgálják, hogy a vadállatok nehezen tudják azonosítani őket. Amikor egy ragadozó el akar ejteni egy állatot, a csoportból kiszemeli azt, amelyik a legkönnyebb prédának tűnik, és üldözni kezdi. Nincs értelme váltani, s hol ezt, hol azt az állatot kergetni: ezzel csak azt érné el, hogy rajta kívül mindenkinek lenne egy kis ideje, hogy kifújja magát. Minthogy a környezet többnyire homogén testekből áll, a nagy színkülönbségek nagy eséllyel dolgok éleit jelentik, s agyunk is használja ezt az előfeltevést a pontosabb kép létrehozásához. Ez megnehezíti a ragadozó dolgát: a sok menekülő zebra csíkrengetegében nehezebb egyetlen kiszemelt áldozatot követnie, így a zebráknak több esélyük van a túlélésre.

Mégis osztódnak az agysejtek?

Megdőlhet az agysejtek osztódási képtelenségét hirdető axióma – vélik amerikai kutatók, akik epilepszia miatt műtött betegeket vizsgáltak. A clevelandi klinika idegsebészei felfedezték, hogy az operációk helyén az agysejtek képesek regenerálódni és ezzel magyarázható a tünetek kiújulása. Az epilepszia nem minden esetben kezelhető gyógyszeresen, és vannak olyan betegek, akik csak műtéti úton szabadíthatók meg súlyos rohamaiktól. Bizonyos idő elteltével azonban a rángógörcsök kiújulhatnak. Az agysejtek regenerálódásának felfedezése új távlatokat nyithat az epilepszia kezelésében és megelőzésében.

Miért kering a légy a csillár körül?

Sajnos, eddig értelmes válaszra nem leltünk... (che-net, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?