A szombati gálaműsoron négy csoporttal együtt ünnepelt a Kikelet Citerazenekar (Renczés Balázs felvétele)
Megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepelte a felsőszeli Kikelet Citerazenekar. Az eddigi eseményekről egy kiadványt, a helyi kultúrházban kiállítást készítettek, és négy meghívott csoporttal közösen ünnepi műsort adott a jubiláló zenekar.
Péntek délután nyílt meg a Kikelet Citerazenekar első tíz évét összefoglaló kiállítás a felsőszeli kultúrházban. Ahogy a csoport megalapítója, Mészáros Magdolna fogalmazott, az ünnepség jó alkalom arra, hogy megálljanak és új lendületet vegyenek a következő időszakra. A megnyitó előtt a helyi alapiskola diákjai mutatták be azt az előadásukat a citeracsoport tíz évéről, amelyet a Kincskeresők konferenciára készítettek, majd az alapító osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel és mondott néhány adalékot a kiállításhoz.
„A Kikelet megalapításának az volt az előzménye, hogy 2012-ben a felsőszeli Rozmaring Éneklőcsoport férfikórusa a Bíborpiros szép rózsa népdalverseny országos döntőjén bejutott a Vass Lajos Népzenei vetélkedőbe. A budapesti verseny szünetében egy kiállított citerán valaki zenélni és énekelni kezdett a folyosón, ahol a fellépők várakoztak. Egyre többen csatlakoztak az éneklő tömeghez, és míg a zsűri értékelte a versenyzőket, a jelenlévők együtt énekeltek citerakísérettel majdnem egy órán keresztül. Ekkor döntöttem úgy, hogy citerazenekart alapítok Felsőszeliben. Noha a helyi Csemadok tagjai támogatták az ötletet, mégis időbe telt, mire összeállt a csapat, végül 2014 januárjában kezdtük el a közös zenélést öt taggal, Erdélyi Csaba, a királyrévi Fürge Ujjak vezetőjével. Azóta több tag kicserélődött, sikerült a régi hangszereket újakra cserélni, egyre több népdalcsokrot megtanulni és számos szereplésen, versenyen, közös élményen vagyunk túl”
– emlékezett vissza Mészáros Magdolna. A csoport tagjai eleinte az otthon talált, örökölt hangszereken kezdtek játszani, de azok már elavultak, így pályázati forrásból fokozatosan Téglási és Gulyás citerákra cserélték a régieket. Később köcsögdudával és bőgőciterával sikerült teltebbé tenni a hangzást, támogatóknak köszönhetően. Jelenleg tizenegy taggal működik a citerazenekar és igazi sikerként könyvelik el, hogy az egyik alapítótag, Jakubec Orsolya két évvel ezelőtt a Széchenyi István Alapiskolában gyerek citeracsoportot szervezett, akik szintén támogatók jóvoltából már saját hangszereiken játszanak és remélhetőleg az utánpótlást adják majd a zenekarban. Felsőszeliben nagyon jól megférnek egymás mellett a művészeti csoportok, a Kikelet Citerazenekar szívesen lép fel a Rozmaring Éneklőcsoporttal, a gyerekekkel vagy a Nyíló Rózsa Tánccsoporttal. Részben így volt ez a szombati gálaműsoron is, amelyről sajnos a gyerekek betegség miatt hiányoztak, de több olyan csoport is fellépett, akikkel a Kikelet tagjai népzenei táborokban, citeratalálkozókon ismerkedtek meg. Az ismeretségből barátság lett, a csoportok sok népdalt tanultak meg egymástól, szívesen zenélnek együtt, ha módjukban áll. A Zengő citerák című gálaműsorban zalai, jókai, csókai és sok más népdalcsokrot hallhatott a közönség a bajnai Boróka Citerazenekar, a nyárasdi Sarló 82 Citerazenekar és a Hodosi Citerazenekar előadásában. Fellépésüket a Nyíló Rózsa Tánccsoport, a Rozmaring Éneklőcsoport egészítette ki, a két részből álló műsor végén pedig az összes jelenlévő együtt muzsikálta és énekelte az Ősszel érik, babám… kezdetű összeállítást. Zengő citerák címmel egy kiadvány is megjelent a jubileumra, amely tartalmazza a csoport részletes történetét, a fellépések, vendégszereplések leírását a kezdetektől napjainkig. A füzet ugyancsak az alapító, Mészáros Magdolna, a citerazenekar tagjaihoz intézett szavaival zárul:
“Legyen ez a kiállítás, ez a kiselőadás, a meghívott vendégek és a közönség tapsa köszönet a sok fáradozásért, a próbákért, a fellépések izgalmáért, az utazásokért, legyen kárpótlás és elismerés, hogy kultúránk népszerűsítése érdekében, a megmaradásunkért annyit tesznek. Muzsikájukkal melegséget visznek a lelkekbe, hangulatot a sötét napokba, boldogságot a családokba.”
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.