A találkozó gálaestjén az összes fellépő együtt zenélt a színpadon (A szerző felvétele)
A népzene örömünnepe volt a III. Felvidéki Népzenész-találkozó (FOTÓK)
A kétnapos rendezvény péntek este a Rév-Magyar Kultúra Házában kezdődött, ahol táncházzal egybekötve muzsikáltak, szombat délelőtt szakmai előadással és beszélgetéssel folytatták, este pedig egy nagyszabású gálán csillogtatták meg tudásukat az együttesek.
Az ország több pontjáról érkezett népzenét játszó zenészek, zenekarok szereplését nem kötötték feltétekhez, amatőr és profi együttesek egyaránt jelentkezhettek. Hanusz Zoltán, a találkozó főszervezője elmondta, hogy ami ezeket a zenészeket összeköti az a népzene szeretete. A találkozó ötletével ezt a szeretetet kívánták fókuszba állítani, ami idén is nagy sikert aratott. A gálaesten csaknem 80 zenész, énekes több magyarlakta terület tájegységének dallamait varázsolta a színpadra, a közönség legnagyobb örömére.
A találkozó fővédnőke Lakatos Róbert, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója volt, aki hegedűművészként maga is fellépett Csiba Júlia zenekarával. A program műsorvezetője pedig Farkas József, a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia kirendeltségének vezetője volt. Péntek este elsőként a Varjos zenekar állt a színpadra a RÉV-Magyar Kultúra Házában, majd este nyolc órától Lakatos Róbert és zenekara zenélt Lajtha László hangszeres gyűjtései alapján, vendégük Agócs Gergely népzenész, népzenekutató volt. Fél tíztől indult el a táncház, ahol a Kaptza zenekar, a Bagla Banda, majd Lakatos Áron és zenekara szórakoztatta a jelenlévőket.
Másnap, szombat délelőtt a kultúrház Kiss Péntek József Kamaratermébe várták a népzene iránt érdeklődőket, ahol Agócs Gergely, népzenész, népzenekutató „A Vág-Garam köze mint tájegység és annak magyar hangszeres népzenéje” című előadását hallgathatták meg. A kamaraterem zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel, a szervezőknek pótszékekkel is készülnie kellett. Agócs Gergely ismertette a Vág-Garam köze tájegység legfontosabb területrészeit és azok jellegzetes néprajzi vonásait, a népviseleti jellemzőkön át egészen a legismertebb népzenei motivumokig. A közönség soraiban főként a szakma képviselői foglaltak helyet, zenészek, énekesek, néptáncosok, akik figyelemmel hallgatták az előadó történeteit, anekdotáit. A népzenei szakszókincs kifejezéseivel nem fukarkodó népzenekutató a térképen is szemléltette a téjegységet, majd lejátszotta az egyes településeken gyűjtött legjellegzetesebb hangfelvételeket, népdalokat, hangszeres játékokat és megosztotta saját gyűjtéseinek történeteit is.
Arra is biztatta a jelenlévő zenészeket, táncosokat, hogy a már elsajátított, túl sokszor, túl sokak által játszott dallamokat frissítsék fel repertoárjukban. Fedezzenek fel újabb területeket, ezzel együtt pedig újabb dallamokat és ritmikákat, amikkel színesebbé tehetnék fellépéseiket. Emlékeztetett arra is, hogy az étvizedekkel ezelőtti adatgyűjtési lehetőségek sokkal korlátozottabbak voltak a mainál, a már fellelt és az adatbázisokban gondosan tárolt hanganyag száma korlátozott, terjedelmében és minőségében is hagynak kívánnivalót maguk után. Felhívta a figyelmet a tanyavilágban rejlő gazdag néprajzi kincsre, amit ugyan maga nem tudott begyűjteni, de hangsúlyozta, hogy még most sem késő.
Szombat késő délelőtt, az előadást követően a jelenlévőket az emeleti előtérbe invitálták, ahol Kása Béla fotóművész kiállítását tekinthették meg. A beszélgetéssel egybekötött megnyitón Kása Béla fotográfussal Farkas József és Agócs Gergely beszélgettek. Az Agócs Gergely által „a táncház mozgalom szemének” nevezett fotós az „Utolsó óra” címmel összeállított fotóit a falakon helyezték el, mellettük egy-egy QR-kóddal, amivel további képekhez és hanganyaghoz navigálhattak az érdeklődők. Kása Béla fényképész mesélt karrierjének fontos eseményeiről, köztük a helyiségben is látható fotókiállítás egyes pillanatiról, sokszor komikus, olykor tragikus történetéről. A kiállítás a Hagyományok Háza Hálózat - Erdély kirendeltsége készítette, a képek az egyes együttesek megjelent albumainak borítófotói voltak. Minden zenekartól 10-12 órányi zenéhez juthattak a QR-kódon keresztül.
Az esti gálaműsorban több szólista és zenekar működött közre. Köztük volt Agócs Gergely, a Bagla Banda, a Bendő zenekar, a Cseh Tamás Band, Csiba Júlia, a Hárompatak zenekar, a Húros Banda, a Kaptza zenekar, Korpás Éva és zenekara, Lakatos Áron és zenekara, Lakatos Róbert, a Mérges Banda, a Pántlika zenekar, a Pengő zenekar, a Pósfa zenekar, a Sajó Banda, valamint a Varjos zenekar. A koncert végeztével a szervezők állófogadással várták a zenészeket és énekeseket, melyhez családtagjaik is csatlakoztak. A III. Felvidéki Népzenész Találkozó Kultminor-Kisebbségi Kulturális Alap, a Hagyományok Háza Hálózat Szlovákia és a Figur Polgári Társulás támogatásával valósul meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.