Vonzó a külföldi munkalehetőség

A munkavállalási célból kivándorlókat sem a nemzeti fizetőeszköz, a korona utóbbi időben bekövetkezett jelentős erősödése, sem a nemzetközi cégek és vállalatok hazai megtelepedése nem tántorítja el szándékától. Ezzel szemben a szomszédos Csehországból már egyre kevesebben indulnak külföldre, hogy ott találják meg megélhetésüket.

Az Európai Foglalkoztatási Szolgálat, az EURES statisztikái szerint aránylag a legtöbb, csaknem minden második, külföldön munkát vállaló szlovák állampolgár Csehországot választja, arányuk eléri a 45%-ot. Nagy-Britannia mellett 22,9% dönt. Magyarországi munkahelyet 10,3%-uk választ, ĺrországban 8,8% próbál szerencsét.

Csehország vonzerejét az magyarázza, hogy a nyelvi nehézségek nem gátolják az érvényesülést. Ugyanez a helyzet Magyarország esetében is, ahova elsősorban a dél-szlovákiai, zömmel magyar települések lakosai járnak át dolgozni.

Az utóbbi időben csökken az érdeklődés Nagy-Britannia iránt. Mindez valószínűleg azzal függ össze, hogy a munkáltatók még az alacsonyabb pozíciók betöltésénél is egyre komolyabb nyelvi követelményeket támasztanak a bevándorló munkavállalókkal szemben, állítja Miroslava Čuha, egy személyzeti tanácsadó iroda munkatársa. A statisztikák alapján a harmadik legkedveltebb célországnak ĺrország számít. yurgyík László szociológus szerint a külföldön munkát vállalt szlovákiai magyarok jelentős többsége határ menti ingázó. Többségük vélhetőleg Komárom és Győr környékén dolgozik. „Az elvándorló magyarjaink körében nem elhanyagolható a Csehországban munkát vállalók aránya sem. A szlovák nyelv ismerete ugyanis nagyban segíthet a szomszédos, a hazainál sokkal kedvezőbb munkaerőpiacon való érvényesülésben. Emellett nem feledkezhetünk meg a például Olaszországban idénymunkásként dolgozó magyar fiatalokról sem” – magyarázta lapunknak a szociológus. Ugyanakkor nemcsak a képesítetlenek vagy a szakmunkások távoznak időlegesen, egzisztenciájuk megteremtése érdekében Nyugatra, a diplomás és ráadásul „szalonképes” szakmát szerzett munkavállalók: orvosok, informatikusok is próbálkoznak az átmeneti külföldi elhelyezkedéssel. Zömmel fiatalok és egyedülállók. (-cz-e, s)

[Új Szó, 2007. 01. 23.]

Nehéz jó munkát kapni külföldön

Külföldön általában csak alap- vagy legfeljebb középfokú végzettséget igénylő munkakörök betöltésére hirdetett állásokban foglalkoztatják a bevándorlókat. A magasabb pozíciókat többnyire meghagyják a hazai szakembereknek. (-rv-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?