Veszélyes homokozók Kassán

Kassa. A tisztiorvosi szolgálat szerint a homokozók több mint ötven százaléka nem tesz eleget a higiéniai előírásoknak, azaz a gyerekek állandó fertőzésveszélynek vannak kitéve.

A tisztiorvosi szolgálatnál olyan homokozókról is tudnak, amelyeket fél éve nem ástak felA szerző felvételeA nyári hónapokban 28 játszótéri homokozóból vettek mintát a szakemberek, és 17 helyen találtak veszélyes kórokozókat. A legtöbb gond a városi kertészet által üzemeltetett homokozókkal van, ám mivel a szankcionálásra vonatkozó kormányrendelet szeptember elején hatályát vesztette, félő, hogy a helyzet rosszabbik.

A legtöbb gondot azok a gazdik okozzák, akik a homokozókba szoktatták házi kedvenceiket. A kutya- és macskaürülék az állatok szervezetében jelen lévő orsósgiliszták miatt ugyanis toxokarózist okozhat. Ezt az élősködőt tavalyelőtt a vizsgált macskák 72, a kutyák 14 százalékának ürülékében megtalálták, miközben az emberek számára már a hét százalékos jelenlét is egészségügyi kockázatot jelent. Kassán mintegy 33 ezer kutyát tartanak nyilván, ezek átlagos napi „termelése” 0,2 kilogramm ürülék. Éves viszonylatban csak a kutyák által produkált ürülék meghaladhatja a két és fél tonnát.

A vonatkozó kormányrendelet eddig meghatározta a „tűréshatárt” a kórokozók jelenlétét illetően. Szeptembertől azonban mindez érvényét vesztette, mivel új feltételrendszert szabnak a homokozók üzemeltetőinek, az anyagot azonban különböző hiányosságok miatt még nem fogadták el. Jelenleg tehát az üzemeltetők abban az esetben sem sértenek törvényt, ha gondozatlanul hagyják a homokozókat. „A legtöbb káros mikroorganizmus a felület megbolygatásával, azaz a homokozó felásásával is megsemmisül. Ezeket a munkálatokat azonban kéthetente legalább egyszer el kellene végezni. A kerületi önkormányzatok pénzhiányra hivatkozva rendre kibújnak e kötelezettség alól, olyan homokozókról is tudunk, amelyeket fél éve nem ástak fel” – állítja Katarína Strmenská, a regionális tisztiorvosi szolgálat illetékese. A szájon át a szervezetbe kerülő baktériumok hasmenést, emésztési zavarokat, illetve különböző bőrbetegségeket okozhatnak a gyerekeknél. A téhányi lakótelepen ráadásul nem egyszer fecskendőket is találtak már játszótéri homokozókban. A kábítószeresek ugyanis sötétedés után birtokba veszik a játszóterek padjait. Az éjjeli hangos italozások végén összetört üvegek szintén veszélyt jelentenek a gyerekekre nézve, a környéken rendszeresek az üvegszilánk okozta sérülések, ezért az előírtnál is gyakrabban kellene ellenőrizni a homok minőségét.

Tizennyolcból tizenhárom

Kassa huszonkét városkerületében jelenleg összesen 389 köztéri homokozót tartanak nyilván, ezek mintegy felét a kerületi önkormányzatok üzemeltetik, a többiben a kertészetnek kellene évente legalább egyszer cserélnie a homokot. A nyári hónapokban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy sok esetben a frissen odaszállított homok minősége sem kifogástalan, azaz feleslegesen cserélik. Az óvodai homokozók közül tizennyolcban végeztek méréseket, és tizenhárom esetben találtak veszélyes baktériumokat. (juk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?