Vegyes oktatási munkacsoportot hoz létre Szlovákia és Magyarország – a két államtitkár Komáromban egyeztetett

Robert Žembera és Varga Bajusz Veronika
Komárom |

Varga Bajusz Veronika magyar és Robert Žembera szlovák államtitkárok a komáromi Selye János Egyetemen (SJE) – egyéb kérdések mellett – egy szlovák-magyar oktatási vegyesbizottság létrehozásáról tárgyaltak. A testület már februárban felállhat, s legalább félévente fog ülésezni.

A tárgyalásukat követően a SJE Rektori Hivatalának a tanácstermében Varga Bajusz Veronika a sajtónak elmondta, szlovák kollégájával a magyar-szlovák oktatási kapcsolatokról egyeztettek. Magyarország részéről bemutatta a teljesítményalapú finanszírozási modellt, annak keretében pedig a modellváltó egyetemeket is. Harmadrészt arról a stratégiai-partnerségi modellről is beszélt, amit az EU soros elnökeként Magyarország a többi tagállamnak prezentált.

Mindenekelőtt azonban 

megegyeztek abban, hogy egy vegyes oktatási munkacsoportot hoznak létre. Emellett fontosnak tartottak, hogy platformot teremtsenek Szlovákia és Magyarország egyetemeinek, akkreditációs ügynökségeinek és minőségbiztosítási szakembereinek arra, hogy közösen tudjanak egyeztetni és tapasztalatot cserélni.

Varga Bajusz Veronika beszélt még arról is, hogy Robert Žemberával áttekintették az EU-s oktatási kérdéseket, s úgy látták, mindkét ország számára további vizsgálatot igényel az ún. európai diploma kérdése. “Semmiképp sem szeretnénk egy kétsebességes európai felsőoktatási térséget létrehozni – hangsúlyozta a tisztviselő.

Robert Žembera elmondta, ők is bemutatták a szlovákiai teljesítményalapú modellt a magyar partnereiknek. 

Meggyőződésem, hogy a magyar-szlovák felsőoktatási kapcsolatok nagyon magas szinten vannak. Ezt tanúsítja az a tény is, hogy a szlovák állami egyetemek közül az egyik éppen az, amely minket most vendégül lát, ill. magyar nyelvű tanulmányi programokat valósít meg

– utalt az államtitkár a SJE-re.

A vegyes munkabizottságról azt mondta, annak keretében a jó tapasztalatokat fogják megosztani egymással. Azáltal pedig, hogy a felsőoktatási intézmények képviselői, az államtitkárok, a tudományos akadémiák, az akkreditációs szervek képviselői és a minőségbiztosítási szakemberek találkozni fognak, új partneri viszonyok épülhetnek ki a két ország között.

Magyar kollégájával megegyeztek abban, hogy jó, ha az európai témákban közösen, egy térségként lépnek fel – illetve ha közösen kommunikálnak és összehangolják a lépéseiket az olyan fontos kérdésekben, mint amilyenek az európai diplomák kérdése, a kutatásfejlesztés és az innovációk.

Újságírói kérdésre válaszolva Žembera azt mondta, 

közvetlenül a mai találkozójuk után minden szükséges lépést megtesznek annak érdekében, hogy minél hamarabb létrejöjjön a vegyesbizottság, amelynek legalább félévente kellen majd összeülnie. 

Varga Bajusz Veronika megjegyezte, arra törekszenek majd, hogy már februárra felállhasson a bizottság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?