GULYÁS ZSUZSANNAPrága/Kunszentmiklós. Naponta 55–70 kilométert lovagoltak azok a huszárok, akik Virágh Gedeon főhadnagy naplóbejegyzéseit követve augusztus 26-án keltek útra a Prága melletti Lukáról (Lukov).
GULYÁS ZSUZSANNA
Prága/Kunszentmiklós. Naponta 55–70 kilométert lovagoltak azok a huszárok, akik Virágh Gedeon főhadnagy naplóbejegyzéseit követve augusztus 26-án keltek útra a Prága melletti Lukáról (Lukov). Napi 10–12 órát töltöttek a nyeregben, míg megérkeztek a túra célállomására, Kunszentmiklósra. A lovasok ily módon a nádorhuszárok emléke előtt tisztelegtek, akik az 1849/49-es forradalom és szabadságharc idején Kossuth Lajos hívó szavára szöktek haza.
„A túrát négy éve kezdte szervezni a Kunszövetség annak apropóján, hogy 150 év telt el Virágh Gedeon halála óta. A hosszas szervezkedés után végül hat lovas vágott neki a közel 700 kilométeres emléktúrának” – tájékoztatta lapunkat Szalai Olivér, a túra párkányi származású tolmácsa. A lovakat augusztusban kamionokkal szállították Prágába. „A lovak jól bírták a terhelést, bár a huszárok a túra végeztével viccelődve megjegyezték: közel két mázsa lóhúst hagytunk Csehországban. Az állatok összességében ennyit fogytak a túra alatt” – mondta Szalai. Az emléktúra résztvevői Hodonínnál lépték át a cseh–szlovák határt. Szeptember 5-én érkeztek Szakolcára (Skalica). „A helyiek a település határában fogadtak minket, kerékpáros felvezetéssel érkeztünk meg a városba. Itt megkoszorúztuk Nagy Lajos király szobrát, akit Szakolcán nagy tisztelet övez, hiszen ő adományozta a településnek a városi rangot” – mondta a szakolcai fogadtatás kapcsán Szalai Olivér.
A Virágh Gedeon emléktúra névadójának szülővárosában, Kunszentmiklóson ért véget. Virágh Gedeon földi maradványait – bár Budapesten hunyt el 1872-ben – itt helyezték örök nyugalomra. Sréter Lajos százados és Hollán Hugó főhadnagy mellett ő volt az, aki a Prágától északra állomásozó nádorosokat a magyar forradalom és szabadságharc hírére hazavezette. A hazatérést Jókai Mór is megörökítette A kőszívű ember fiai című regényében, a Csillagösvény című film is megemlékezik róla. „Virágh Gedeont a szabadságharc elbukása után Aradon halálra ítélték, de később büntetését várbörtönre enyhítették. Utolsóként szabadult az aradi foglyok közül.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.