Védjük a vizes élőhelyeket

<p>Dunaszerdahely. Február 2-án volt a vizes élőhelyek világnapja, amelyek napjainkban különösen nagy veszélyben vannak.</p>

ÚJ SZÓ-TÚDÓSÍTÁS

A BROZ (Bratislavské ochranárske združenie) Polgári Társulás 2014-ben a vizes élőhelyek és a mezőgazdaság együttműködésének fontosságára hívja fel a figyelmet, valamint a természetvédők és mezőgazdászok kapcsolatát szeretné támogatni.

A vizes élőhelyek az egyik leghatékonyabb ökoszisztémák térségünkben, elődeink kaszálóként és legelőként használták ezeket a területeket, de nem volt ritka, hogy fa-, nád- és vesszőkitermelésre használták, valamint vadásztak és halásztak is ott. A természetvédők szerint ezeknek a területeknek a kiszárítása, termőfölddé alakítása a mezőgazdaságnak köszönhető, egyes részeken pedig a vízgazdálkodási beavatkozások miatt apadt el a víz. Napjainkban ez a negatív trend fejlődik, holott ismerünk olyan technikákat, amelyek a vizes élőhelyeket támogatja, és megfelelő módon használja ki.

„Fontos, hogy a természetvédő szervezetek és a mezőgazdasági szektorban dolgozók együttműködjenek” – mondta Tomáš Kušík, a BROZ elnöke. A pozsonyi székhelyű szervezet több projektet valósított már meg a Duna mentén és az erdőháti térségben, ahol a vízgazdálkodási és mezőgazdasági vállalatokkal közösen ártéri erdőket, vízfolyásokat, folyóágakat, réteket és nádasokat újítottak meg. „Tavaly a Csiliz-patak és mocsarak területén újítottunk meg 16 hektár rétet azzal, hogy őshonos növényeket vetettünk. Jelenleg közel 100 hektárnyi rétről gondoskodunk kaszálással, legeltetéssel. A területek karbantartása hozzájárul az állatok és a madarak élővilágának, tápláléklelőhelyeinek és fészekrakási lehetőségeinek javítására” – közölte Tomáš Kušík.

A Duna mente síkságának hagyományos kitermelése a nádkaszálás. Télen, amikor a talaj megfagyott, a nádat kézzel törték le, és a tetők, kerítések egyik fontos építőeleme volt. Manapság a nádkitermelés csaknem megszűnt, a nád pedig felhalmozódik a vizes területeken, ami idővel a kipusztulásához vezet. A természetvédők már harmadik éve 150 hektárnyi területen kaszálják a nádat a Duna mentén az északi pocok megmentésével foglalkozó LIFE projekt keretében.

A BROZ másik fontos tevékenysége a Duna-ágak megújítása, a régi, kiszáradt medrek megtöltése élettel. Megújították a medvei ágat, nyáron Doborgaznál újra megnyitottak egy kisebb ágat, a munkálatokat pedig a nagyléli szigetnél és a Csiliz-pataknál folytatják a NATURA 2000 területek védelme és megújítása LIFE projekt keretében.

A természetvédők elsődleges célja a Vizes élőhelyek világnapjával, hogy felhívják a közvélemény figyelmét arra, hogy a vizes élőhelyek nem hátráltatják, éppen ellenkezőleg: okos kihasználásuk támogatja a mezőgazdaságot. (szcs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?