<p>Vádat emelt az ügyészség a községben jogtalanul kisajátított földek ügyében František Tkáč, az önkormányzat által alapított kft. ügyvezető igazgatója ellen. Az ismeretlen tulajdonosok földjeit saját nevére írató férfit csalással vádolják, tettestársai felelősségét még vizsgálják.</p>
Vádat emeltek a telekspekulánsok ellen
Kisajátították a másét
A különös tranzakcióra talán soha nem derül fény, ha Helena V. nyitraújlaki lakost fel nem keresik 2006 nyarán a helyi vadászok, hogy az engedélyét kérjék a földjén való átjáráshoz. A magukkal hozott térképen azonban csak egy parcella szerepelt, holott a hölgy három parcella tulajdonosának tudta magát. Ezeket még az apja után örökölte, de mivel annak halála idején a földeket még a szövetkezet használta, nem intézkedett, hogy a kataszteri hivatalban is bejegyezzék új tulajdonosként.
Hasonlóan gondolkozott több falubeli is, így történhetett meg, hogy amikor 2002-ben a községi hivatal jegyzékbe vette a falu kataszterébe tartozó földeket, a 3200-ból 800 hektárnak a tulajdonosa ismeretlen volt. Kapva a lehetőségen, a községi kft. ügyvezető igazgatója, a volt polgármester és még három személy két közjegyzőnél kisajátítási nyilatkozatokat íratott arról, hogy a szóban forgó földeket tíz éve jóhiszeműen használják. Ennek alapján a telekkönyvi hivatalban be is jegyezték őket, de amikor a valódi tulajdonosok rájöttek a csalásra, értesítették az ügyészséget. Jaroslav Mačektól, a Nyitrai Kerületi Ügyészség szóvivőjétől megtudtuk, a nyomozást egy névtelen telefon alapján kezdték el 2006 júniusában, és ugyanazon év decemberében razziát tartottak a nyitraújlaki községi hivatalban, valamint a volt polgármester, Karol Bútora, és az önkormányzati kft. ügyvivője, František Tkáč otthonában.
A szerződéseket is meghamisították
A rendőrség különleges alakulatának tagjai magukkal vitték a községi hivatal számítógépeit, a CD-ken rögzített anyagot és több iratot is. Ezek áttanulmányozása során kiderült, hogy a kisajátítási nyilatkozatokat egy verebélyi és egy nyitrai közjegyző állította ki -anélkül, hogy utánanéztek volna, František Tkáč és társai valóban legalább tíz éve használták-e a földeket. Azóta egyikük önként kilépett a közjegyzői kamarából, a másikat pedig kizárták.
A mintegy 660 ezer eurót érő földek ügye ezzel még nem zárult le, az ismeretlennek hitt tulajdonosokon kívül ugyanis azokat is becsapták, akiktől úgymond a község vásárolta meg a parcelláikat. A községi hivatal még 2002-ben körlevelet küldött szét arról, hogy európai uniós támogatásokért pályázik, és ennek érdekében rendeznie kell a kataszterébe tartozó földterületeket, ezért azokat jelképes áron felvásárolná. Az eladók csak a szerződés utolsó oldalát írták alá, és mint kiderült, az első oldalt, ahol eredetileg az önkormányzat szerepelt vevőként, utólag kicserélték.
Az eddigi egyetlen vádlott, František Tkáč tíztől tizenöt évig terjedő börtönbüntetésre számíthat, és valószínűleg a többiek sem ússzák meg kevesebbel. Jaroslav Maček szerint azonban hiába a szigorú bűnvádi besorolás, amíg a kisajátításhoz elég egy nyilatkozat, és a jegyzőket semmiféle felelősség nem terheli annak tartalmáért, hasonló esetek bármikor előfordulhatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.