Új tetőt kap a barokk magtár

Felújítják az 1600-as években épült barokk magtár tetőszerkezetét a galántai járásbeli városban.DiószegA képviselő-testület legutóbbi ülésén jóváhagyta a projekt finanszírozásához szükséges hatezer euró önrészt.A néhány évvel ezelőtti felújítás előkészítésekor kiderült, sokkal rosszabb állapotban va

Felújítják az 1600-as években épült barokk magtár tetőszerkezetét a galántai járásbeli városban.

Diószeg

A képviselő-testület legutóbbi ülésén jóváhagyta a projekt finanszírozásához szükséges hatezer euró önrészt.

A néhány évvel ezelőtti felújítás előkészítésekor kiderült, sokkal rosszabb állapotban van az épület, mint hitték. A részleges felújítására korábban elnyert pályázati összeg korántsem volt elég a munkákra. A munkát a közterület-fenntartó vállalat munkatársai és önkéntesek végezték. Ezt követte a régi, szétesőben levő tetőszerkezet dokumentálása, szétbontása. „Elkezdtük a felújítást. Fokozatosan kicseréltük az egész tetőt, de cserépre már nem maradt pénzünk, ezért befóliáztuk. Ez idő alatt a diószegi emlékek megóvását szorgalmazó Ponvágli Polgári Társulás tagjainak kezdeményezésére az épületet műemlékké nyilvánították” – mondta Szabó Antal, Diószeg polgármestere. A Nagyszombati Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal által kiadott határozat szerint az eredeti faszerkezetnek láthatónak kell lennie. „Le kell szedni a fóliát és a lecezést. Az új tetőszerkezeten el kell helyezni a hőszigetelésnek helyet adó gerendákat, elvégezni a hőszigetelést, újra befóliázni és fölrakni a cserepeket” – tette hozzá a polgármester.

Eredetileg a belső tér és a tető felújítására pályáztak, 84 ezer euróra lett volna szükség, de csak a tetőszerkezet átépítésére nyertek pénzt. A tetőcsere 31 ezer euróba kerül, pályázat útján 25 ezer eurós támogatást szereztek, a befejezéshez szükséges hatezer eurót önrészből finanszírozzák. „A belső faszerkezetet is rendbe kell hozni, erre is pályázni fogunk, ha már belevágtunk, szeretném ha fel tudnánk újítani az épületet” – mondta Szabó Antal. „Szörnyű látványt nyújt a magtár, de a falakon nincsenek repedések. Ha most megakadályozzák, hogy beázzon, szétfagyjon, akkor az épület még legalább 400 évig állni fog” – mondta Talamon Lóránt, a Ponvágli Polgári Társulás tagja. Hozzátette, a belső térben fagerendák, fapadlózat van, azt ki kell cserélni, mert gombásodik. Ha kiszedik a 7–10 méter hosszú gerendákat, nem lesz, ami megtámassza az épület falait, ezért a kivitelezés sokkal bonyolultabb lesz, mint gondolták.

Az épületre néhány évvel ezelőtt látványterveket készítettek a Szlovák Műszaki Egyetem hallgatói. Felmerült egy diákotthon kialakításának ötlete, de szóba került egy múzeum létesítése is, amely a Kuffner család életét mutatná be, ehhez egy kis kávéházat is elképzeltek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?