<p>Új műtéti módszert vezettek be a combnyakcsontok rögzítésére a rimaszombati kórházban. A magyar szabadalmat, amely akár az endoprotézist, vagyis az ízületcserét is kiválthatja, Szlovákiában elsőként Gömörben alkalmazzák.</p>
Új műtéti eljárás a rimaszombati kórházban
Az eddigi beavatkozásokhoz képest jóval olcsóbb, kevesebb fájdalommal jár, a lábadozási idő pedig akár a felére is csökkenhet.
Juhász Péter, a rimaszombati kórház sebész főorvosa elmondta, a combnyaktörések kezelésére szolgáló új eljárást Kecskeméten fejlesztették ki. „A combnyakszeg alapötlete egy svájci cégtől származik, ezt fejlesztette tovább Gera László sebész. Lényege abban rejlik, hogy az implantátumot nem fúrással vezetik be, hanem bekalapálják egy vezető dróton, így nem sérül a csont. A módszer nem univerzális, csak bizonyos töréstípusoknál alkalmazható. Kivált néhány eddig alkalmazott módszert, illetve alternatívát jelent a csavaros műtéttel szemben. Ez az eljárás a csontritkulásos betegeknél nagyon jól alkalmazható, ami azért is lényeges, mert a combcsonttörések általában a 60 év feletti pacienseknél fordulnak elő. Időskorban különböző mértékű csontritkulása mindenkinek van. Az új típusú szeg sokkal jobban tart az idős csontban, mint egy hagyományos csavar” – magyarázta Juhász Péter.
Egy év alatt eldől, hogy a törés összeforr-e, vagy sem. Ha igen, akkor a szeget el lehet távolítani, vagy akár a csontban is maradhat. Ha viszont a csont mégsem forr össze, ki kell cserélni az ízületet. Juhász Péter szerint ez az eljárás az endoprotézis költségének ötödébe kerül. „Az implantátumok ára 500 eurónál kezdődik, a combnyakszeg mindössze 120 euróba kerül” – mondta a főorvos. További pozitívum, hogy a combnyakszeget fél óra alatt be lehet helyezni, alig 2 centiméteres vágást ejt az orvos, minimális a vérveszteség. A műtétért nem fizetnek a páciensek.
A rimaszombati sebészeti osztály vonzáskörzetébe mintegy 130 ezer ember tartozik. A sürgősségi ellátás mellett tervezett sebészeti beavatkozásokat is végeznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.