Az ötvenes évek közepén börtön működött a bélai kastélyban. A szövetkezetbe belépést elutasítók fogdája. Később raktárrá léptették elő, de mert az állam rossz gazdaként egy fillért sem fordított rá, lassan tönkrement.
Új élet a romok helyén
Nem csak a tulajdonos, a munkások is elégedettek Tovább megyünk, Tóth Ignác egy gerendára hívja fel figyelmünket. „Valaha az ácsok a faszerkezetbe vésték az évszámot. Ezen 1777 olvasható. Hatalmas érték, igyekszünk megmenteni, amit csak lehet. Vannak persze olyan részei az épületnek, amelyeket nem lehet tatarozni” – utal az épület beszakadt sarkára. „Valaha szükséglakásokat alakítottak ki benne, ám a szennyvíz évtizedekig a pincében gyűlt. Nem csoda, hogy négy-öt évvel ezelőtt a falak ledőltek” – magyarázza.
A falakon sok helyen leverték a vakolatot, a csupasz téglafalak alapján nehezen tudtuk elképzelni, hogyan is nézhetett ki a kastély belseje. Kísérőnk viszont olyan színesen beszél mindenről, s olyan ismerősen mozog az épületben, mintha itt élt volna. Csak nevet megjegyzésemen, s gyorsan másról beszél. A majdani sarokszobai étteremről, a parkba vezető barokk lépcsőről, de arról is, hogy úgy mint anno, nemsokára a télikertben csodálatos díszövényekben gyönyörködhetnek a vendégek, s a mesterséges víztartályban újra díszhalak úsznak majd. Persze addig van még mit rendbe hozni, a valamikori angolpark helyén – vesszen a kapitalista csökevény jelszóval – a múlt rendszerben focipályát létesítettek, a valaha nagy hozzáértéssel ápolt pázsitot buldózerek „egyengették”. Hány év kell majd ahhoz, hogy ismét azzá váljon? – kockáztatjuk meg a kérdést. „A kastélyhoz, lovak tartoznak, s persze hintó is. Lipicaiak állnak majd az istállóban, hiszen a családnak versenylovaik is vannak. Öt éven belül itt nagyüzem lesz, működni fog a bormúzeum és a borakadémia is, ahol szakember-továbbképzés zajlik majd. Ugyanis az egyik családtag a Moser-Wilttingen bortermő vidéken elismert, rangos rajnai rizling termelő” – mondja Tóth Ignác.
A leomlott kastélyrész is újjá épülSomogyi Tibor felvételeiAz év végéig beindul a konyha, az étterem és a vendégfogadó, néhány korszerűen berendezett apartmannal, a már említett koncertterem, szó van a egy testépítő terem és úszómedence kialakításáról, hiszen a bélai kastéléyba érkező vendégnek mindazt meg kell kapnia, amit bármelyik európai kastélyszállóban. Persze, további évek és anyagiak is kellenek ahhoz, hogy minden olyan legyen mint valaha, a gyümölcsösben megerősödjenek és teremjenek a fák, az erdőben vadállomány várja a vadászokat. „Árulja el végre, honnan ismeri ennyire behatóan a letűnt világot?” – kérdezzük a kastélyudvarra lépve Tóth Ignáctól. „A nagyapám 1920-tól nyolc éven át az Ulmann báróéknál dolgozott. A Magyar Hitelbank vezérigazgatója és családja Budapesten élt, de gyakran látogattak a bélai vadászkastélyukba. A háborút követő éveket, a kastély pusztulásának látványát nagyapám nehezen viselte. Gyakran tartózkodott itt, kis srácként vele tartottam én is. Ő pedig mesélt a régmúlt időkről, miközben a rombolás látványától majd megszakadt a szíve. Ez a platánfa az 1900-as évek eleje óta áll ezen a helyen, nagyapám is óvta, később arra vigyázott, nehogy valaki kivágja. Most én őrzőm, és hiszem, hogy a hamarosan idelátogató turisták még sokáig hűsölhetnek lombjai alatt. Újjáépül, megszépül itt minden, hiszen a kastélynak hozzértő tulajdonosai vannak. Hiszek abban is, hogy kezdetben a külföldi vendégek, majd később a hazaiak is csodájára járnak majd a felújított kastélynak, s ennek a csodálatos vidéknek is.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.