Tudományosan a lakásgondokról

Kassa. Egy felmérés szerint országos szinten jelenleg Kassán él a legtöbb szociálisan hátrányos helyzetű polgár, akik többnyire az önkormányzattól várják lakásgondjaik megoldását.

Nőtt a bűnözés aránya, romlott az épületek állaga, halmozódni kezdtek a lakbérhátralékokTASR-felvételA szocializmus évtizedeiben sorra költöztették a sokgyermekes, hátrányos helyzetű családokat rozzant belvárosi épületekbe. A rendszerváltás után ezeket a telkeket vállalkozók vették meg, a teljes felújítást igénylő házakhoz pedig fillérekért jutottak hozzá. A bérlőket az önkormányzat egy városszéli lakótelepre kezdte költöztetni, amelyet egy idő után csak „roma gettóként” emlegettek a kassaiak.

A Luník IX. később önálló városkerület lett, saját önkormányzattal. A többi önkormányzat lebontatta a fennhatósága alá tartozó telkeken álló viskókat, „átirányítva” a lakókat a Luník IX-re. Hamarosan csaknem ötezren zsúfolódtak össze a lakótelepen, nőtt a bűnözés aránya, romlott az épületek állaga, halmozódni kezdtek a lakbérhátralékok.

A Luník IX. lehetőségeit vizsgáló legújabb tanulmány a városi főépítész hivatalában született meg. Kiderült, a hátrányos helyzetű családok többsége a félkomfortos, földszintes házikókat választaná a többemeletes bérházak helyett. A helyszín viszont Martin Jerguš építész szerint nem alkalmas ilyen „vidéki típusú” házak építésére. Több más városban kormánysegítséggel, illetve uniós forrásokból finanszírozták ezeket az építkezéseket. „Az egyszerű, kis alapterületű házak építése olcsóbb, mint a bérházaké. A nagyvárosi emberek szemében viszont a családi ház, legyen az bármilyen kicsi, egyenlő a magasabb életszínvonallal” – magyarázta Jerguš. A földszintes szükséglakásokat Fábián Erzsébet szociológus is jó megoldásnak tartja, főleg azért, mert a rászorulók legtöbbször részt vehetnek az építkezésben. Kassán viszont a magas telekárak miatt nem előnyös ez a fajta építkezés. „Legtöbben amúgy is csupán ideiglenes megoldásként tekintenek erre a lehetőségre, mihelyt javul az anyagi helyzetük, komfortosabb helyre akarnak költözni. Komoly probléma, hogy gyakran három generáció él egy kétszobás lakótelepi lakásban, és a fiataloknak esélyük sincs az önállósulásra. Ezek a kis házikók ugródeszkaként szolgálhatnának” – állítja a szociológus. A javaslatban két-háromemeletes, alacsony komfortfokozatú házak szerepelnek egyedül élők számára, valamint kétemeletes házak anyagi gondokkal küzdő családoknak. A város területén két hely jöhet szóba, Kassaújfalu határában, illetve Téhányban. Az érintett helyi önkormányzatok beleegyezésére mindenképp szükség van, támogatásra csak ezután pályázhat a város.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?