Továbbra sem kaphatnak babapénzt a leányanyák

Nyitra. Nem szavaztak a városatyák arról, kapjanak-e a lányanyák babapénzt, mert még a módosító indítvány besorolása sem kapott elég támogatást. A városban tehát továbbra is csak a házasságban született gyermekeknek jár a 2500 koronás egyszeri juttatás – annak ellenére, hogy a határozatot, több kormányon kívüli szervezet és intézmény is bírálta.

A gyermekvállalás ösztönzése már a polgármester, Jozef Dvonč (Smer) választási programjában is szerepelt, és a smeres többségű képviselő-testület még februárban meg is szavazta. A házasságban született gyerekeken kívül azoknak a Nyitrán állandó lakhellyel rendelkező nyugdíjasoknak is jár a 2500 koronás támogatás, akik 2007 április 1-je után vonultak nyugdíjba – csak azoknak a babáknak nem jár, akiket csupán az édesanyjuk nevel, vagy a szüleik nem kötöttek házasságot. Bár az SDKÚ képviselői rögtön tiltakoztak a nyilvánvaló diszkrimináció ellen, ellenzéki összefogásra nem számíthattak, mert a KDH szintén támogatta a lányanyák és a partnerkapcsolatban élők kizárását. Hozzáfűzték ugyan, hogy a gyerekeket vétlennek tartják abban, milyen családba születtek, és végeredményben az özvegyek, árvák és a lányanyák támogatását is fontosnak tartják, de elsősorban mégis inkább a család szentségét kívánják hangsúlyozni, és azokat segíteni, akik vállalják ezt a köteléket.

A teljesen esélytelen módosító indítvány előterjesztésére azután szánta rá magát az SDKÚ frakciója, hogy a nyitrai babapénzprojektet az önkormányzatok intézkedéseit értékelő Gazdasági és Szociális Reformok Intézete az idei jelentésében az első helyre sorolta a diszkriminatív és antidemokratikus intézkedések rangsorában. A szégyenben a nyitrai polgármester ötlete azzal a lőcsei rendelettel osztozik, amely szerint a helyi városi rendőrség magasabb bírságokat szab ki az idegenekre, mint a város lakóira. A Gazdasági és Szociális Reformok Intézete minden évben elkészíti az önkormányzati intézkedések értékelését – a jóváhagyott rendeleteket, és ezek gyakorlati alkalmazását gazdasági elemzők, vállalkozók, polgármesterek, kormányon kívüli szervezetek, egyetemi tanárok és szakmai szervezetek képviselői elemzik, és a bírált intézkedéseket általában módosítják az önkormányzatok. Nyitrán ez nem sikerült, a határozat módosítását szorgalmazó indítványról még csak szavazni sem akart a koalíciós többség. A polgármester továbbra is azzal érvel, hogy ő a családok támogatását ígérte meg a választások előtt, most erre van pénz – összesen mintegy hétszázezer korona. Majd ha találnak fedezetet, akkor kaphatnak városi támogatást a házasságon kívül született gyermekek is.

Karperec és különbusz a nyugdíjasoknak

Nyitra nem csak kritikát, dicséretet is kapott a Gazdasági és Szociális Reformok intézetétől – utóbbit a senior-karperecek nevű projektért. A városban élő nyugdíjasok tavaly október óta vehetik igénybe napi huszonnégy órán át a magisztrátus által létrehozott segélyhívó központ segítségét, úgy, hogy egy speciális vízhatlan karperecen megnyomják a vészjelző gombot. A karperecek tízezer koronáért megvásárolhatók vagy havi háromszázért bérelhetők, működésük alapelve az, hogy rádióhullámok segítségével összeköttetésben állnak a lakásban lévő telefonkészülékkel, és gombnyomásra azonnal a segélyközpontot tárcsázzák. A karperec főleg az egyedül élő beteg, mozgáskorlátozott idős emberek számára nagy segítség, amióta ez a projekt működik, már többükhöz hívtak az asszisztensek orvost, rokont, de kérésre arra is figyelmeztetnek, hogy ideje bevenni a gyógyszert, vagy ellenőrizni a gáztűzhelyet. Jelenleg tizennégy nyugdíjas áll ily módon folyamatos összeköttetésben a segélyközponttal, ahol egészségkárosodott, csökkent munkaképességű női alkalmazottak váltják egymást a telefonoknál. Ötük bérére a város 1,2 millió koronás támogatást kapott a munkaügyi hivataltól, ami az összes kiadás hatvanöt százalékát fedezi. Azon kívül, hogy a rászorulók hívásait fogadja, a segélyközpont mikrobuszt is üzemeltet a 65 éven felüli helyi nyugdíjasok számára. A város területén belüli szállítást huszonnégy órával előre kell megrendelni a segélyközpont 037 650 21 45-ös számán, az ár kilométertől függetlenül öt, a mozgásképtelen betegek számára tíz korona. Az idős emberek leginkább olyankor veszik igénybe a szolgáltatást, ha orvoshoz kell menniük, de amint a segélyközpont munkatársaitól megtudtuk, az utóbbi időben annyi az érdeklődő, hogy a négy férőhelyes mikrobusz már kevésnek bizonyul. Még egyet azonban a város csak akkor fog vásárolni, ha pályázaton vagy minisztériumi támogatásból sikerül pénzt szerezni rá. (vrabec)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?