Nyitra/Komárom. A hatáskörébe tartozó oktatási intézmények beruházási költségeiről, a városok tömegközlekedésének támogatásáról és a kulturális intézmények költségvetésének kiegészítéséről határozott hétfőn Nyitra megye közgyűlése.
Kétmillió koronával megnövelték a képviselők a kulturális intézmények költségvetését, az összegből 500 ezer koronát a határon átnyúló kapcsolatok támogatására fordíthatnak az egyes intézmények. A fennmaradó részt a Nyitrai Kerületi Művelődési Központ, az érsekújvári Regionális Művelődési Központ (RMK) és a nagytapolcsányi Tribeč Művelődési Központ között osztották szét, mégpedig konkrét tervezetek, rendezvények támogatása formájában. Az RMK például 640 ezer koronát fordíthat a vonzáskörzetébe tartozó települések kulturális életének fellendítésére, további 148 ezret pedig az egyes művészeti, hagyományőrző csoportok vezetőinek továbbképzésére.
„A testület tudomásul vette a pénz- és az egészségügyi bizottságnak a kórházak első negyedéves gazdálkodására vonatkozó jelentését – mondta Fehér. – Ebből kitűnik, hogy a nagytapolcsányin kívül a megye hatáskörébe tartozó valamennyi kórház megkezdte a kiegyenlített költségvetésre vonatkozó képviselői határozat teljesítését. A leírások leszámítása után a komáromi kórház az első negyedévet félmillió korona nyereséggel zárta, a többi intézmény pedig összesen 31 millió korona veszteséget halmozott fel. Ha figyelembe vesszük, hogy 2003-ban ezek az intézmények éves szinten összesen mintegy 500 millió korona veszteséget termeltek, a mostani értékek biztatóak.”
A képviselők Milan Belica megyei elnök vétója miatt ismételten foglalkoztak az egyes városok tömegközlekedésének támogatására vonatkozó javaslattal, és az eredetileg jóváhagyott értékeket fogadták el. (Lásd táblázatunkat.) Ennek értelmében a kisebb városok – Nyitra rovására, amely eddig kiemelt támogatásban részesült – az előző évekhez képest mintegy kétszeres összeget kapnak. „Nyitra sem járt rosszul. A pénzügyminisztérium értesítése értelmében a kormány tartalékalapjából 13 millió korona többlettámogatást kap a város a tömegközlekedéssel összefüggő folyó kiadások fedezésére – hangsúlyozta az alelnök. – Úgy is fogalmazhatnék, hogy az MKP-képviselőknek köszönhetően – akik kiálltak az eredeti elképzelés mellett, miszerint a kisebb városok ne szenvedjenek hátrányt Nyitrával szemben – a megye költségvetése 13 millió koronával gyarapodott.”
Öt szociális otthon vezetőjét hívták vissza
Nyitra/Komárom. Hétfőn személyi kérdésekről is döntöttek a megyei képviselők: megerősítették a Belica által megvétózott, 2004. május 17-i határozatukat, amely öt szociális otthon (Kereskény, Kálaz, Lipová, Mánya, Nagytapolcsány), valamint az ógyallai SOS krízisközpont igazgatójának visszahívására vonatkozott. Míg a szociális intézmények eddigi vezetői az igazgatói pályázat lebonyolításáig megbízottként irányítják az adott intézményt, addig az ógyallai központ élére július elsejétől a pályázat lebonyolításáig megbízott vezetőként Leczkési Kornéliát nevezte ki a testület. Új igazgatók kerültek a regionális közútkezelő vállalatok élére is, a pályázatok eredménye alapján július elsejétől a komáromit Komjáti László, a lévait Jozef Šprlák, a nyitrait Valentín Gál, az érsekújvárit Juraj Ostrožík, a nagytapolcsányit pedig Lorand Linkesch irányítja. (vkm)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.