Tiszai Nagy Menyhértre emlékeztek

<p>Vásárosnamény/Beregdaróc. Két Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen is kiállítással tisztelegtek a néhány éve elhunyt festőművész, író és lelkész, Tiszai Nagy Menyhért emléke előtt.</p>

LECZO ZOLTÁN

Nagy Enzoe Zoltán festőművész, Tiszai Nagy Menyhért fia lapunknak elmondta, édesapja képeinek egy részét előbb Vásárosnaményban, majd Beregdarócon állították ki, ez előbbi helyszínen a művész személyes tárgyainak egy részét is megtekinthették az érdeklődők. A vásárosnaményi rendezvényen fellépett a Kisgéresi Asszonykórus és a Csaronda Férfikórus is. (Tiszai Nagy Menyhért évtizedekig szolgált lelkészként a bodrogközi községben, sírja pedig Csarodán van.) A művész 2012-ben hunyt el, azóta Királyhelmecen és Pácinban rendeztek kiállítást az alkotásaiból, hamarosan pedig Prágában is láthatók lesznek a képei. Nagy Enzoe Zoltán tájékoztatása szerint a rendkívül gazdag életmű még feldolgozásra és rendszerezésre vár, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében például szeretnének állandó kiállítást nyitni a festő képeiből, és egyéb helyszíneken is szívesen adnának otthont hasonló rendezvényeknek. A művész egyébként nemcsak a festészetben alkotott maradandót, irodalmi művei is jelentősek, melyek egy része még szintén rendezésre és megjelenésre vár.

Tiszai Nagy Menyhért legutolsó műve Versek és prózák címmel nem sokkal halála előtt jelent meg, ez volt a negyedik kötete. A 338 oldalas mű megjelentetését egyébként akkor egy magánszemély adománya tette lehetővé, aki a támogatás egyetlen feltételéül azt szabta, hogy nevét nem hozhatják nyilvánosságra. A kötet a szerző irodalmi munkásságának csak töredékét tárja az olvasó elé, a könyvből kimaradt alkotások, az önéletrajz és a festő képeiből összeállított album még szintén kiadásra vár.

Tiszai Nagy Menyhért 1944. május 3-án született Zemplénagárdon. Középiskolai tanulmányait Királyhelmecen kezdte, Nagykaposon érettségizett. Diplomát a prágai Károly Egyetem Hittudományi Karán szerzett. Alapító tagja volt a Ticce – Bodrogközi és Ung-vidéki Alkotók Szövetségének, festményeiből az elmúlt évtizedekben több szlovákiai és külföldi településen nyílt kiállítás. A Kisgéres református lelkészeként tevékenykedő festőművész 1992-ben hozta létre regionális alkotóműhelyét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Aranyosapátiban, amely a Kárpát-medence magyar festőművészeinek, képzőművészeinek adott otthont.

Tiszai Nagy Menyhért 2012. szeptember 17-én, 68 éves korában hunyt el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?