Vezekény. Az oktatási-nevelési támogatással kapcsolatos kérdések voltak a fő témái a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége (SZMSZSZ) Központi Tanácsa pénteken megtartott ez évi első ülésének.
Terítéken az oktatási támogatás
Mézes Rudolf elnök az SZMSZSZ-nek a legutóbbi közgyűlés óta végzett munkáját foglalta összeSzőcs Hajnalka felvételeA galántai járásbeli Vezekényben a Nagykapostól Pozsonyig terjedő 13 regionális tanács több mint harminc képviselője jött össze, hogy értékelje az eddigi munkát és megvitassa a szövetség előtt álló feladatokat. Mézes Rudolf elnök a tavaly novemberi peredi országos közgyűlés óta eltelt időszakot értékelve beszámolt egyebek mellett arról, hogy elkészítették a szövetség alapszabályának módosítását, azt benyújtották a belügyminisztériumba, és rövidesen minden alapszervezethez eljuttatják. Szó esett a jövedelemadó 2 százalékának igényléséről is. Az elnök arról tájékoztatott, hogy tavaly a mintegy félezer alapszervezet közül 55 szervezet jegyeztette be magát mint közvetlen igénylő, a többiek a központi tanácsnak utaltathatják át a támogatást, és azt pályázat útján igényelhetik a saját szervezetük számára. Zsille Béla, a Pázmány Péter Alapítvány irodavezetője arról számolt be, hogy tavaly összesen 365 oktatási intézmény – ebből 295 alapiskola és 70 középiskola – mellett működő SZMSZSZ-alapszervezet nyújtotta be pályázati igényét a támogatásra, amit meg is kaptak. Azonban több mint 30 szervezet még mindig nem számolt el a kapott pénzösszeg felhasználásával, habár azt eredetileg már tavaly októberig meg kellett volna tenniük, ezért ők az idén nem pályázhatnak. Egyébként az idei pályázatokat a Pázmány Péter Alapítvány február 12-én meghirdette, a pályázati feltételeket a Pedagógusok Fóruma útján minden érintett iskolába eljuttatták, és az iskola mellett működő SZMSZSZ-alapszervezeteknek legkésőbb március 31-ig kell benyújtaniuk az alapítványhoz pályázataikat. A tanácsülés határozatában az is szerepel, hogy március közepéig több régióban tartanak megbeszéléseket a régióbeli alapszervezetek képviselőivel, hogy megvitassák, mire, milyen formában lehet pályázni, és hogyan kell majd a kapott pénzöszszeggel elszámolni. Takács Zsuzsanna, a szövetség irodavezetője ismertette a 2005. évi költségvetés-tervezetet, ezenkívül felszólította az egyes régiók képviselőit, próbálják meg megszólítani azokat az iskolákat és óvodákat, ahol eddig nem működött SZMSZSZ-alapszervezet, hogy ezt ott is hozzák létre. Az ülés résztvevői meghallgathatták Pukkai László nyugdíjazott történelemtanár, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) egykori elnöke könyvbemutatóját, amelyben a „Magyar tanító a Kárpátok alatt” című, a SZMSZSZ és az SZMPSZ közös kiadásában a napokban megjelent kiadványt ismertette. Pukkai a Szlovenszkói Általános Magyar Tanítóegylet két háború közötti történetét Boros Bélának, a tanítóegylet egykori oszlopos tagjának a kézirata nyomán rendezte sajtó alá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.