Tehetséggondozás és felzárkóztatás Ógyallán és Királyhelmecen

Egy pályázatnak köszönhetően új oktatási módszert vezetnek be a királyhelmeci és az ógyallai magyar alapiskolában.Komárom/Ógyalla/KirályhelmecKét szlovákiai – a királyhelmeci magyar alapiskola és az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola –, valamint a dél-komáromi Feszty Árpád Általános Iskola bevonásával

Egy pályázatnak köszönhetően új oktatási módszert vezetnek be a királyhelmeci és az ógyallai magyar alapiskolában.

Komárom/Ógyalla/

Királyhelmec

Két szlovákiai – a királyhelmeci magyar alapiskola és az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola –, valamint a dél-komáromi Feszty Árpád Általános Iskola bevonásával valósul meg az az Interreg V-A Szlovákia–Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program által támogatott projekt, amely a KIP tanulási módszer bevezetésére, illetve pedagógusok képzésére irányul.

A KIP (Komplex Instrukciós Program) az amerikai Stanford Egyetem által kidolgozott tanítási módszer, amely lehetővé teszi a tanárok számára a magas szintű csoportmunka szervezését olyan osztályokban, ahol a tanulók között igen nagy a tudásbeli és kifejezőkészségbeli különbség. Az Iskolák a változó világban – inkluzív, innovatív és reflexív tanítás és tanulás – határon átnyúló tudáscsere elnevezésű, 460 ezer euró költségű pályázatot a komáromi Rotary Klub nyújtotta be és lett sikeres. „Magyarországon már mintegy 30 iskolában alkalmazzák a KIP-módszert, az egyik a dél-komáromi Feszty Általános Iskola – mondta Bara Zoltán, a Rotary klub elnöke a projektnyitó konferenciát követően. – Ők néhány évvel ezelőtt, szintén egy pályázatnak köszönhetően ismerkedtek meg a módszerrel, használják sikeresen, ezúttal pedig pedagógusaik már KIP-es képzőkké válnak. Szlovákiában még nem alkalmazzák ezt a módszert. Ógyallára azért esett a választás, mert a dél-komáromi iskola testvériskolája, Királyhelmecre pedig azért, mert szerettünk volna egy kelet-szlovákiai intézményt is bevonni, hogy aztán később ott is legyen egy központ, ahonnan tovább terjedhet a módszer. Emellett természetesen fontos szempont volt, hogy mindkét iskolában igen magas, 25–30 százalék a hátrányos helyzetű, problémás gyerekek aránya.”

Deme László, az ógyallai iskola igazgatója lapunknak elmondta, reményeik szerint a módszer bevezetésével attraktívabbá tudják tenni iskolájukat a szülők számára, és az iskola hírnevét, megítélését pozitívan befolyásolja, ha a szülők megtapasztalják az eredményeket. „A módszer csoportmunkán alapul, a csoportokban van kiváló és gyengébb képességű tanuló, vezető egyéniség és visszahúzódóbb gyerek – magyarázta az igazgató. – Az alaptézis, hogy mindenki jó valamiben, mindenki mást tud hozzátenni a feladat megoldásához. A sikerélmény pedig közös, ami ösztönzőleg hat a diákokra. A tehetséggondozást és a felzárkóztatást is szolgálja a módszer. Dél-komáromi testvériskolánkban már egy-két év után komoly eredményeket értek el, a gyerekek szívesebben járnak iskolába, és változik a szülők hozzáállása is az iskolához.” A projekt keretében 2017 novemberétől 2018 áprilisáig az iskola valamennyi pedagógusa akkreditált képzésen vesz részt, és az ott elsajátított ismereteket fokozatosan alkalmazzák a tanítási órákon. A pályázat eredményeként létesül egy honlap, kiadnak három könyvet a KIP elméleti és gyakorlati tudnivalóiról, a módszer szlovákiai környezetbe való adaptálásáról, és közös tananyagfejlesztés is zajlik. Az iskolák referencia-központtá fejlődnek, elősegítve a módszer további fejlesztését Magyarországon és Szlovákiában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?