Érsekújvár. Az esztergomi Géza Fejedelem Ipari Szakképző Iskola pedagógusai és diákjai látogattak december derekán Pathó Zsolt igazgató kíséretében az érsekújvári Középfokú Építészeti Szakiskolába.
Tapasztalatcsere és csereüdültetés
A Komárom–Esztergom Megyei Önkormányzat és a Nyitrai Kerületi Önkormányzat fenntartása alatt működő intézmények éppen a megyék jóvoltából szereztek egymásról tudomást. „Ősszel kaptunk egy nagyon kedves meghívást, amelynek eleget tettünk. Az iskola jellege, képzési palettája az ipari, építőipari szakmákon belül szinte ugyanolyan, mint a miénk. Másodsorban pedig a sport az, ami összeköt bennünket” – tájékoztatta lapunkat Pathó Zsolt, aki nagyszülei révén szlovákiai, muzslai származású.
A két iskola vezetése a tanárok szakmai tapasztalatcseréjét és a diákok csereüdültetését tervezi a jövőben. „Esztergomi kollégáinktól nagyon sokat tudunk tanulni, hiszen romániai és németországi iskolákkal is kapcsolatot tartanak. Szeretnénk a határon átnyúló együttműködésre vonatkozó pályázatokat kidolgozni, kooperációnk tehát a sport és a kultúra területén túl is gyümölcsöző lehet. Előnyünkre szolgál, hogy érsekújvári iskolánkban magyar nyelvű diákok is tanulnak, ezért a szakmai újdonságok, a szakirodalom tekintetében sem ütközünk akadályokba” – egészítette ki Száraz István, az érsekújvári építészeti szakiskola igazgatója.
Esztergomban 1855-ben a Duna utcai elemi fiúiskolában nyitották meg az első iparos tanonciskolát. Az intézmény jelenlegi épületéhez mára kétszáz férőhelyes kollégium épült. A szakmai oktatást kiegészítették érettségit nyújtó, emelt szintű képzéssel, az utóbbi években pedig a győri Széchenyi István Műszaki Főiskola kihelyezett tagozatán az érettségizettek számára gépipari mérnökasszisztens szakon képzés is folyik a Géza Fejedelem Ipari Szakképző Iskolában. Érsekújvárott az építészeti szakiskola 1966-ban nyílt meg, és a magyar diákok számára mindvégig lehetővé tette az anyanyelvű szakoktatást. Az intézményt jelenleg látogató 394 diákból 110 tanul magyar nyelven kőműves, festő, ács, bádogos, építészeti villanyszerelő, tetőburkoló vagy a népszerűnek számító műbútorasztalos és asztalos szakon. A hároméves szakképzés mellett a diákok magyarul tanulnak a kétéves, érettségivel végződő szakosító építész és asztalos szakon is.
Az esztergomi és érsekújvári diákok és pedagógusaik rendhagyó találkozóján a két korosztály több sportágban is összemérte erejét. Száraz Istvántól megtudtuk, hogy kosárlabdázásban 23:11-es eredménnyel végül a magyarországi diákok csapata bizonyult jobbnak. A fiatalok futballmérkőzése döntetlenre végződött. A pedagógusok lábteniszmérkőzésén 2:0-ra az érsekújváriak győztek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.