A nagyságos fejedelem kultuszának egyik leglelkesebb és legtevékenyebb ápolója Hajdu Jenő, a II. Rákóczi Ferenc Emléktársaság elnöke.
Szívügye a borsi Rákóczi-kastély
Borsi lakosként jártamban-keltemben szinte naponta elmentem Rákóczi omladozó szülőháza előtt. Szinte minden alkalommal fölmerült bennem a kérdés, hogyan lehetne megmenteni ezt az építményt, és hogy egyáltalán változtathatunk-e valamit az akkori áldatlan állapotokon?
Milyen állapotban volt a kastély akkoriban?
Az építményt kerítés vette körül, így be sem juthatott akárki a területére. A nyolcvanas években a Kelet-szlovákiai Múzeum raktárként használta, ám azt megelőzően volt olyan időszak is, amikor szarvasmarhákat tartottak a földszinti helyiségekben. Sokunkat nagyon bántott, hogy az épület a szemünk láttára pusztul el, és mi, borsiak semmit sem tehetünk ez ellen. Fülöp Éva és Molnár László segítségével ezért 1984-ben nemzetközi építőtábort szerveztünk, 150 fiatal jött el. A tábor ideje alatt megtisztítottuk a kastély környékét az elburjánzott növényzettől, összeszedtük a szemetet, s a tetőszerkezet egyes részeit is kijavítottuk.
Azokban az időkben nem ütközött komoly nehézségekbe egy olyan építőtábor megrendezése, amelynek egy magyar történelmi emlékhely megmentése volt a célja?
Dehogynem, az ingatlan bérlője először szóba sem akart állni velünk. Később azonban különböző kerülőutakon sikerült megszerezni az ügyben illetékesek engedélyét. A tábor ideje alatt, az egyik este a Rákóczi-szobor előtt is volt megemlékezés. Ezután rögtön meglátogattak a belügyminisztérium munkatársai, és kérdőre vontak. Miután nem tudtak semmibe se belekötni, azt kifogásolták, hogy miért viselnek a tábor lakói kokárdát? Mondtam, hogy amit ők kokárdának vélnek, nem más, mint egy embléma: az „Építőtábor” szó zöld cérnával díszített fehér rajzlapra vörös betűkkel volt felírva. Biztosítottam őket, hogy mindez persze csak a véletlen műve lehet... Egyébként voltak olyan emberek is, mint az akkori párttitkár, akik védelmükbe vettek bennünket. Azt mondta, tíz nap alatt a tábor lakói többet tettek az épület megmentéséért, mint a község az azt megelőző negyven évben.
A táborban megkezdett munkának volt eredménye?
Igen, a borsi Rákóczi-kastély felkeltette a hivatalos szervek érdeklődését, és még ugyanazon év novemberében elszállíttatták innen a múzeum raktárkészletét. Nem sokkal később döntés született arról, hogy 33 millió korona költséggel teljesen felújítják az épületet. Ám ebből mindössze 3,5 milliót költöttek e célra. A szakszerűtlenül és kapkodva elvégzett restaurálás után a kastély katasztrofális állapotba került. A rendszerváltás után a munkálatok nem folytatódtak.
Milyen károkat okoztak a felújítás során?
A „restaurátorok” a falakról leverték a vakolatot, kiszedték a nyílászárókat, valamint lebontották a ház tetőszerkezetének egy részét, aztán az egészet úgy hagyták. Mindezek után nyilvánvaló volt, hogy sürgősen tenni kell valamit a kastély megmentéséért. Többi közt ezért is alakítottuk meg az emléktársaságot.
Mikor került erre sor?
A II. Rákóczi Ferenc Emléktársaságot 1991. április 14-én alakítottuk meg Borsiban. A kultúrházban száznegyvenen gyűltünk össze, hogy létrehozzuk azt a társadalmi szervezetet, melynek elsődleges célja, hogy tettekkel segítse II. Rákóczi Ferenc fejedelem emlékének ápolását és a szülőház megmentését. Az emléktársaságnak mára már több mint 300 tagja van: Szlovákiában, Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban, Romániában, Kanadában, Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban is élnek támogatóink.
Miután Csehszlovákia kettévált, a szlovák kormánytól sikerült pénzt szerezniük?
Nem kaptunk semmit, mindenhol elutasítottak bennünket. Ezt megelőzően Václav Haveltől (akkori csehszlovák, majd cseh államfőnek – a szerk. megj.) levélben kértem segítséget, és csodák csodájára érkezett is a községhez 500 ezer korona a munkálatok folytatására. Ebből legalább az épületet sikerült befedetni. Mivel az állami szervek nem segítettek, én újra a már bevált módszerhez folyamodtam, és egy újabb ifjúsági tábort szerveztem. Több mint 50 teherautónyi törmeléket vitettünk el a kastély környékéről. A táborba a helyieken kívül lengyel, cseh, magyarországi, kárpátaljai és erdélyi fiatalok jöttek el.
A kastély kinek a tulajdona?
Kezdetben az államé volt, a község csak 1993-ban kapta meg. Persze, az épület teljes rekonstruálását a falu – anyagiak hiányában – képtelen volt finanszírozni. Az emléktársaság által szervezett évenkénti táborokban azonban rengeteg munkát el tudtunk végezni.
Honnan sikerült ehhez pénzt szerezniük?
Különböző pályázatok útján. A legnagyobb összegű támogatást, 12 millió forintot a magyar Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától kaptuk. Később a szlovák államtól is érkezett anyagi hozzájárulás. Orbán Viktor (volt magyar miniszterelnök – a szerk. megj.) borsi látogatásakor ígéretet tett arra, hogy 400 millió forintot különít el a kastély felújítására, ám az ezt követő választásokat nem a Fidesz nyerte. Folyamatosan kapunk támogatásokat magyarországi szervezetektől és különböző magánszemélyektől, valamint az Európai Uniótól is.
Mekkora összegből lehetne teljesen felújítani a borsi Rákóczi-kastélyt?
Még 60-65 millió koronára volna szükség.
Úgy tudom, elég kalandos volt a sorsa az épület előtt álló Rákóczi-szobornak is.
A mellszobor a Rákóczi hamvainak hazahozatalát követő évben, 1907-ben készült el Zólyomban, és ott is állították fel. A monarchia széthullása után azonban ledöntötték, és a podbrezovái (magyarul Lopér, Breznói járás – a szerk. megj.) öntödébe szállíttatták, hogy beolvasszák. A teherautó sofőrje viszont nem oda vitte, hanem elrejtette a zólyomi várban, ahol több mint 50 évig lapult. 1968-ban a szobor Fülekre, az ottani múzeum kertjébe került, itt lett rá figyelmes egy borsi származású tanárember. Az alkotást 1969. május 31-én leplezték le a faluban. Azóta a fejedelem születésnapját minden évben ennél a szobornál ünnepeljük.
Ön szerint van remény arra, hogy a kastély belátható időn belül teljes szépségében pompázzon?
Ha nem lennék optimista, valószínűleg annak idején sem vágok bele ebbe a munkába. Az utóbbi évek megtanítottak arra, hogy nem minden pénzkérdés, sok múlik az egyén elszántságán, kitartásán és az összefogáson is. Sajnos, ez utóbbinak mostanság híján vagyunk. Ennek ellenére bizakodó vagyok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.