Dunaszerdahely. Rövidesen, várhatóan még novemberben megtartja bemutatkozó előadását a városi művelődési központban (vmk) az Aranykert bábegyüttes.
Színen Aranykert Aranykertje
A vmk első félévi munkáját öszszegző kimutatásban – amelyet szeptemberi ülésén vett tudomásul és hagyott jóvá a városi képviselő-testület – is szerepelt az Aranykert tevékenysége, hiszen a pedagógusokból, óvónőkből álló felnőtt bábcsoport rendszeresen próbál a vmk alagsori helyiségében.
A vmk igazgatónője, Ibolya Ildikó által össszeállított beszámoló megtárgyalásakor Pázmány Péter polgármester rámutatott: a távlati elképzelés az, hogy az Aranykert félhivatásos tájoló bábszínházként működne, amely előadásaival járná a csallóközi településeket.
„Ha kialakul a színház arculata, repertoárja, állandósul a gárdája, és az Aranykert anyagilag is szilárd lábakon fog állni, elképzelhető, hogy idővel az itteni magyar közösség első hivatásos bábszínházává válik, amely a Csallóközön kívül Mátyusföld településeit is felkeresné” – mondta Pázmány. „A tájoló dunaszerdahelyi bábszínház létrehozása egyébként szerepelt a választási programunkban is” – fűzte hozzá a polgármester, aki a Magyar Koalíció Pártja színeiben indult a legutóbbi önkormányzati választásokon.
A dunaszerdahelyi városi felnőtt bábegyüttes vezetője (pontosabban mindenese) Csepi Zsuzsa, aki egy személyben rendező, dramaturg, forgatókönyvíró és színpadberendező – hogy csak a legfontosabbakat soroljuk fel.
„A műhelymunka már tavalytól folyik a vmk alagsori helyiségében. A bemutatkozásra az Aranykert című bábjátékkal készülünk. Az előadást Marcell Bélának a Csallóköz hiedelemvilágáról szóló könyve alapján állítottam öszsze, amelyben tájegységünk hagyományai és régi történetek elevenednek meg a színpadon” – árulta el Csepi Zsuzsa, a többit azonban meglepetésnek szánja. Nagyon fontosnak tartja, hogy a gyerekek a bábos történetek révén játékos formában ismerjék meg régiójuk néphagyományait, szokásait, mondavilágát. Ezt kétféleképpen szeretnék elérni: egyrészt a dunaszerdahelyi vmk-ban tartandó előadásokra kívánják becsábítani a közönséget, másrészt pedig a társulat útrakel, hogy a produkciók eljussanak a községekbe.
A rendező elképzelése szerint az Aranykert bemutató előadása csak az első részét képezné a tájegységről szóló trilógiának, amelynek folytatása a Duna aranya, valamint a Csallóközi királyné című két produkció lenne. A bábegyüttes névadásakor is a csallóközi hagyományokhoz nyúltak vissza, hiszen a vidéket egykoron Tündérkertnek hívták.
A bábegyüttes évente két egyórás darabot szeretne betanulni és bemutatni, emellett stúdió-előadásokat is tervez, amelyek a dunaszerdahelyi művelődési ház alagsori helyiségében bemutathatók, hiszen itt mintegy száz néző elfér.
Csepi Zsuzsa elárulta, az Aranykert felnőtt bábcsoport már tulajdonképpen augusztus végén megtartotta a premiert, méghozzá Budapesten. Az ottani vendégszerepléskor A bátor süni című népmesét újították fel, és első nyilvános fellépésükkel nagy sikert arattak. Bíznak abban, hogy ezt hazai pályán újabbak követik.
Örvendetes egyébként, hogy az Aranykert megalakulásával immár két bábegyüttese is van Dunaszerdahelynek, hiszen több mint egy éve működik a vmk-ban a Makky Márta vezette bábcsoport, amelynek tagjai – az Aranykerttől eltérően – gyermekek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.