Galánta. „Szlovákiában eddig ez az egyetlen olyan szennyvíztisztító technológia, amely mindenféle energia nélkül képes működni” – ismerteti a Bomes cég által forgalmazott berendezés legnagyobb előnyét Mészáros Sándor, a cég társtulajdonosa.
Szennyvízgödör és energia nélkül működik
A berendezés két részből áll: az első egy műanyag tartály, amelyben anaerob baktériumok tisztítják a szennyvizet. Mivel az anaerob baktériumok oxigénmentes környezetben működnek, nem szükséges semmilyen energia bevitele. A berendezés másik része egy homokszűrő, amely kavics- és homokréteggel töltött árkokból áll. A csaknem teljesen megtisztított szennyvizet erre a szűrőrétegre vezetik el, és miközben ezeken a rétegeken átszivárog, olyan mértékben kitisztul, hogy a talajvízbe is elvezethető. Az energiaigénytelenség mellett ez a másik nagy előnye ennek a technológiának – nincs szükség emésztőgödörre, nem jelent gondot, hogy mit kezdjenek a felgyülemlett vízzel.
Másrészt viszont olyan megoldás is lehetséges, hogy a megtisztított víz egy részét felfogják és újrahasznosítják. Igaz, nem ivóvízként vagy mosdásra, hanem ipari vízként (például egy kisebb szálloda esetében vécéöblítésre) használva, amivel jelentős megtakarítás érhető el. Öntözésre is használható a felfogott víz, igaz, közvetlenül kerti veteményekre nem ajánlott, de fű vagy fák locsolására tökéletesen megfelel.
A homokfilter aránylag területigényes, egy négytagú család esetében körülbelül 30 négyzetméter szűrőrétegre van szükség, de ez nem probléma, hiszen a filterréteg a föld alatt helyezkedik el, fölötte füvesített udvar, virágoskert, járda vagy garázsbejáró is lehet. A berendezés további előnye, hogy műanyag tartálya egy darabból, hegesztés nélkül készül, ami jóval nagyobb biztonságot jelent a meghibásodással szemben. Éppen ezért telepítése nem igényel különösebb előkészítést, egyszerűen lehelyezik a kiásott gödörbe, majd betakarják földdel. A föld felszínén is elhelyezhető, ebben az esetben egy alacsony fallal kell körülvenni.
Az egész berendezés egy-két nap alatt telepíthető. Ha a házba további család költözik, és megnő a szennyvíztermelés, a tisztítóberendezés legószerűen bővíthető további egységekkel. Maga a berendezés egy 4-6 személyes család esetében 48 500 koronába kerül, a telepítéssel és a földmunkákkal együtt pedig összesen mintegy 80 ezer koronába jön. Ám a szakemberek szerint ez a beruházás 5-6 éven belül megtérül, hiszen a működtetéséhez nincs szükség energiára, míg a klasszikus szennyvízcsatornánál jelentős csatornadíjat kell fizetni, ha nyomásos rendszerrel működtetik, mert akkor villanyenergiát fogyaszt. A klasszikus pöcegödör rendszeres ürítése ugyancsak jelentős összegbe kerül.
A Plastepur ott is telepíthető, ahol költséges lenne a szennyvízcsatorna kiépítése. Előfordult, hogy egy önkormányzat a községnek a domb túloldalán lévő részére ezt a technológiát telepíttette, mivel túl költséges lett volna a községi csatornahálózatot a dombon átvezetni. Az Európai Unióhoz való csatlakozással kapcsolatban felmerül az a kérdés is, megfelel-e a berendezés az uniós szabványoknak. Nos, míg a nyugat-európai normák literenként 26 milligramm szennyező anyagot engednek meg, ez a technológia 4-6 milligrammos szintet garantál.
A cég a klasszikus szennyvízgödrökben használható baktériumok árusításával is foglalkozik. Bizonyos adag megfelelő baktériumot a szennyvízgödörbe szórva annak tartalmát a baktériumok annyira megtisztítják, hogy az a már ismertetett módon öntözésre is használható lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.