Szándéknyilatkozat a határ menti együttműködésről

Az Ipoly szlovákiai oldalán fekvő nyolc, mikrorégióként közösen is fellépő község önkormányzata nemrégiben szándéknyilatkozatot fogadott el a térség fejlesztéséről és a határon átnyúló kapcsolatok bővítéséről.

Az Ipoly szlovákiai oldalán fekvő nyolc, mikrorégióként közösen is fellépő község önkormányzata nemrégiben szándéknyilatkozatot fogadott el a térség fejlesztéséről és a határon átnyúló kapcsolatok bővítéséről. A dokumentum elsősorban a Losonci járás délnyugati része, tehát a határ menti falvak fejlesztését szorgalmazza. Ezek a települések ugyanis az elmúlt évtizedekben inkább stagnáltak, s csak néhány központi helységben tapasztalható a fejlődés jele.

A kistérség vezetői elsőrendű feladatként a térség szociális és gazdasági fejlesztési tervének kidolgozását tűzték ki a nógrádi igények és lehetőségek figyelembe vételével, s összhangban a Nemzeti Fejlesztési Terv irányvonalaival. Máig komoly hátrányt szenved ez a vidék az infrastrukturális fejlesztés terén. A közműhálózat hiányos, nagy gondot okoz a szennyvíztisztítás, de a közutak sem európai minőségűek. Előtárgyalások folynak a magyarországi Litkén lévő szennyvíztisztító közös használatáról is. Ez a tisztítómű a becslések szerint még további 3-5 ezer háztartás szennyvizének tisztítására lenne képes, akár úgy is, hogy a szlovákiai falvak csatornahálózatát kapcsolnák rá a létesítményre.

A vidékfejlesztési elképzelések szerint több új, az Ipolyt átívelő híd építésére lesz szükség, és közel tíz kilométer közútra. A szándéknyilatkozatban helyet kapott a vidék történelmi és kulturális emlékeinek és értékeinek megőrzése és idegenforgalmi bemutatása is. A turistákat is vonzó területté szeretnék fejleszteni az Ipoly menti paleontológiai túravonalat. Ennek kiindulópontjaként a már létező, Ipolytarnócon található őstörténeti tanösvényt a szlovákiai Kalonda község határában található hasonló jellegű leletek feltárásával egy a határon átnyúló őstörténeti szabadtéri parkká kellene bővíteni. Egy ilyen beruházásnak az is természetes velejárója, hogy új munkahelyek jönnek létre, fejlődik az infrastruktúra. A kistérségekben lévő önkormányzatok közös kulturális és sportrendezvényeket is terveznek.

A dokumentum kidolgozói külön kiemelték a térség közterületeinek, szolgáltatói hálózatának és a zöldövezeteknek a felújítását. „A turizmusban, agroturizmusban is rengeteg lehetőség rejlik. Egy-egy kisközség egyedül képtelen lenne nagy tervezetet kidolgozni és végrehajtani. Ezért is volt fontos elfogadni a területfejlesztést előkészítő nyilatkozatot. A szlovákiai oldalon az Ipoly Menti Tavak Kistérség tagjai már jóváhagyták, a magyarországi, Karancs környéki falvak pedig még idén ősszel csatlakozni kívánnak a nyilatkozathoz. A közelmúltban megtartott I. Ipoly Menti Kulturális Fesztivál is bizonyítja, hogy itt meg lehet mozgatni több ezer embert, ha kultúráról, sportról, szórakozásról van szó” – nyilatkozta Vas László, a rendezvénynek otthont adó Ipolyvilke polgármestere.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?