Számítógép irányítja a mentőt a beteghez

Nádszeg. Segélykérő telefont és személykövető berendezést helyeznek üzembe a napokban a nádszegi Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Központban. Ez az alapja az egészségügyi távfelügyeleti rendszernek, amely állandó közvetlen kapcsolatot tart fenn a központ személyzete és az otthonában tartózkodó páciens között.

Nádszeg. Segélykérő telefont és személykövető berendezést helyeznek üzembe a napokban a nádszegi Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Központban. Ez az alapja az egészségügyi távfelügyeleti rendszernek, amely állandó közvetlen kapcsolatot tart fenn a központ személyzete és az otthonában tartózkodó páciens között.

Az ellátásra szoruló beteg vagy idős ember kap egy alig mobiltelefon nagyságú eszközt, amit nyakba akasztva vagy karra erősítve visel. Ha bármilyen segítségre van szüksége, elég, ha megnyom egy gombot, és a kijelző szignálja eljut az egészségügyi központban elhelyezett távfelügyeleti eszközbe. Itt az ügyeletes alkalmazott a számítógép képernyőjén azonnal látja, hogy ki és honnan hívott. A kijelzőn keresztül telefonkapcsolat is teremthető a beteggel, elmondhatja, mire van szüksége. A berendezés jelzi a pontos tartózkodási helyet is, ami különösen fontos, ha a páciens nem tud beszélni, mert például rohama van vagy elveszítette az eszméletét. A rendszer része egy könyv nagyságú személyi számítógép, amelyet a mentőautóba szerelnek, és ezen ugyanúgy megjelenik a hívás, mint a központban. „Ezen megkapják a riasztás helyszínét, a beteg adatait, és vissza is jelezhetnek a központba, hogy milyen kezelést végeztek a betegen, hova került, vagyis minden információ azonnal minden ponton rendelkezésre áll – magyarázza a rendszer lényegét Rozman Árpád, a berendezést gyártó és forgalmazó magyarországi RO Kontroll cég tulajdonosa. – A kijelzőeszköz teljes értékű mobiltelefonként is működik, a beteg azon akár a szeretteit vagy az orvosát is hívhatja, de ha csak a segélykérő gombot nyomja meg, akár egyszerre öt helyen is kijelezhet, hogy segítségre van szüksége.”

A rendszer fő feladata természetesen az életmentés, de rajta keresztül az ételszállítás, a gyógyszerellátás stb. is irányítható. „Már 2004-ben benyújtottunk egy kérvényt az egészségügyi minisztériumba, hogy támogassa hasonló rendszer felszerelését, és most éppen az a rendszer lett a legjobb a vizsgáltak közül” – indokolta Juhos Ferenc polgármester, hogy miért éppen ezzel a magyarországi céggel, valamit a rendszert Szlovákiában üzemeltető Őrmester Slovakia Kft.-vel, a magyarországi Őrmester Zrt. leányvállalatával működnek együtt.

A polgármester arról a tanulmányról is tájékoztatott, amelyből kiderül, hogy a rendszer használata országos szinten évi 3,5 milliárd korona megtakarítást jelentene. „A megtakarítás abban rejlik, hogy a rendszernek köszönhetően nincsenek felesleges kiszállások a mentővel, nincsenek felesleges kezelések, vagy ha a beteget ilyen távfelügyelő eszközzel látják el, jóval hamarabb hazaengedhetik a kórházból.” A kijelző bárhol használható, ahol van mobiltelefonos térerő. Vagyis ha egy Alzheimer-kórban szenvedő páciens elmegy otthonról, és maga sem tudja, éppen hol van, a segélyhívó a képernyőn pontosan jelzi a tartózkodási helyét. A rendszer a GPS-hez hasonló navigációs rendszerrel is ellátott, és a képernyőn megjelenő térkép segítségével a számítógép pontosan a hívás helyszínére vezeti a mentőt. Mire a mentőautó megérkezik, a gépkocsiba szerelt számítógépen a beteg összes adata megjelenik: milyen krónikus betegségben szenved, milyen gyógyszereket szed, esetleg van-e szívritmus-szabályozója, ami kizárja az elektromos töltésen alapuló újraélesztő berendezés használatát stb. A rendszer működése kétszeresen biztosított, két központtal dolgozik. Az egyik a nádszegi egészségügyi intézményben, a másik az Őrmester Szlovákia vágsellyei központjában lesz. Ha az egyik központi berendezés bármilyen okból kiesne, akkor a másikon keresztül fennakadás nélkül működtethető tovább a rendszer. „Nem mondhatjuk a betegnek, hogy most ne tessék rosszul lenni, mert valamilyen műszaki meghibásodás adódott” – mondja Mihalik László, az Őrmester Slovakia Kft. képviselője. Nádszegen jelenleg 20 darab személyi segélykérő eszközt és egy, mentőautóba szerelhető kijelzőt üzemelnek be. Ez mind magánberuházásként, a Szent Erzsébet Egészségügyi Központ mellett működő Tolerancia nonprofit szervezet, a RO Kontroll és az Őrmester cég beruházásaként indul. E rendszert bővíteni szeretnék, ehhez azonban már állami támogatásra is szükség lenne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?