Korlát. Kevéske haszonért sok munka, sok kiadás, nagy odafigyelés és az idén meglehetősen gyengének ígérkező hozam – így foglalta össze Kovács Jenő jabloncai méhész az idei tavasz tapasztalatait.
Sok munka – kevés haszon
Korlát. Kevéske haszonért sok munka, sok kiadás, nagy odafigyelés és az idén meglehetősen gyengének ígérkező hozam – így foglalta össze Kovács Jenő jabloncai méhész az idei tavasz tapasztalatait. A méhészetre ma már egyre kevesebben vállalkoznak, sok a kiadás, gyakran előfordulnak lopások, rongálások, bizonytalan keresetkiegészítő forrásá vált ez a korábban nagyon népszerű mezőgazdasági vállalkozási forma. Az utóbbi években egyre csökken a vándorméhészek száma, elöregedőben van a szakma, a fiatalabb korosztály számára nem vonzó a megfontoltságot, sok odafigyelést, pontosságot és nagy szakértelmet igénylő méhészet. Az idei akácszezon sem kedvezett, az esős idő miatt a hozamok a sokéves átlag alatt maradtak, így az egyik legkedveltebb természetes édesítőszer, az akácméz ára az idén valószínűleg magasabb lesz. Kovácsék mintegy száz kilométeres távolságról, a rozsnyói járásbeli Jablonca községből vontatták le méhészkocsijukat a Rimaszombati járás délnyugati csücskébe, Korlát község mellé, hogy akácvirágzás idején itt gyűjthessék be az akácmézet. Ekkor még ígéretesnek mutatkozott a termés, a hideg idő, a tartós esőzés azonban keresztülhúzta számításaikat. Az átlagon aluli termés miatt a méhészek legalább azt remélik, hogy a méz ára valamivel magasabb lesz a szokásosnál. „Szinte állandó harcban állunk a felvásárlókkal, tisztelet a kivételnek, akik meglehetősen nagy haszonra szeretnének szert tenni. Az idei év közepesnél gyengébb termése reméljük, megemeli a felvásárlói árat, így legalább egy kis hasznunk is lehet. A külföldről behozott méz biztosan nem olyan minőségű, nem olyan egészséges, mint a hazai. Itt a Korláti-völgyben például bioméz minőséget lehet termelni, tiszta a környezet, egészséges az akácállomány. Aki mézet akar vásárolni, annak azt ajánlom, ne üzletben vegye, hanem keresse meg a környékén élő és dolgozó méhészszakembert, mert akkor garantáltan jó minőséget, egészséges, finom mézet kap, viszonylag jó áron. Az idei akácszezon véget ért, a pergetést is elvégeztük, nagyon kevéske a hozam. Most a hárs virágzásakor ismét utaznak a méhek, reméljük, az kicsit jobban sikerül majd, mint az akác” – mondta Kovács Jenő, aki húsz éve foglalkozik méhészettel. (szászi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.