A Hetmény városrészben lévő menhelyen rendszerint nyolcvan-száz kutyáról gondoskodnak, jelenleg huszonöt gazdára váró állatuk van.„Egy hónap alatt kétszázötven százalékkal nőtt a kutyabefogadások száma a vágsellyei állatmenhelyen” – tájékoztatott Gitka Eliášová Hanová, az Elkószált Kutyák Polgári Társulás vezetője.
Soha nem tapasztalt mértékben nőtt a kutyabefogadások száma
Napi ötven telefonhívás
Elsősorban a kölyökkutyák iránt volt nagy az érdeklődés, de néhány család idősebb, nehéz sorsú kutyát is választott.
Gitka Eliášová Hanová elmondta, több ideiglenes befogadóval is együttműködnek a fővárosban, ahol a kutyák családi környezetben, más házi kedvencek társaságában élnek, amíg nem találnak nekik állandó befogadót. „Soha nem tapasztaltam ilyen őszinte érdeklődést, segíteni akarást! Sokan kutyaeledelt, fekhelyet ajándékoznak nekünk. Naponta legalább ötven telefonhívást bonyolítok le, leveleket váltok az örökbefogadókkal. Azokkal is, akik érdeklődőként jelentkeznek, illetve azokkal, akik a már befogadott állatról tájékoztatnak” – mondta Eliášová Hanová. A vágsellyei menhelyre havonta 25-30 gazdátlan kutya érkezik, egy állat kezelése és etetése mintegy 140 euróba kerül. A menhelyet fenntartó társulásnak havonta 4 ezer euróba kerül az állatok gondozása, orvosi ellátása, szállítása, a bódék fertőtlenítése, az egy-két eurós rendszeres havi támogatásért is nagyon hálásak.
Örömmel fogadják az állateledelt, az új fekhelyeket, és nagy szükségük volna védőkesztyűkre.
Virtuális örökbefogadás
A menhelyen nem fogadnak személyesen látogatókat, most az önkéntesek sem vihetik sétáltatni a kutyákat.
Azok, akik kutyát szeretnének örökbe fogadni, vagy ideiglenes befogadással segíteni a menhely dolgozóinak a munkáját, a polgári társulás közösségi oldalán (Facebook: Zatúlané Psíky Šaľa) lévő fényképek alapján választhatnak házi kedvencet. Az állatvédőktől minden szükséges tájékoztatást megkapnak a kutya természetéről, koráról, neméről, illetve arról, milyen sorsa volt, hogyan került a társulás gondozottjai közé. „Miután választottak, egy önkéntesünk elviszi a családhoz az állatot. Van úgy, hogy egyszerre két-három kutyust szállít a sofőrünk az új gazdikhoz. Mindenhonnan rendszeres visszajelzéseket kapunk arról, hogyan sikerült az állatnak beilleszkedni az új környezetbe. Egy hónap alatt még egyetlen reklamációnk, panaszosunk sem volt, a befogadóknak most jóval több szabadidejük van, figyelmesebbek, türelmesebbek a kis újoncokkal” – mondta Gitka Eliášová Hanová. Az ideiglenes befogadókat nem hagyja magára a társulás, állateledellel segíti az önkéntesek munkáját.
Láncra vert kutyák
Az állatvédők egyelőre nem tudják, mi várható majd a válsághelyzet után. Abban reménykednek, hogy a munkahelyükre visszatérők, a napi feladatokkal, tennivalókkal küszködők nem gondolják meg magukat. Nincs fájdalmasabb, mint amikor a sokat szenvedett és nélkülözött állat ismét csalódik a gazdájában és visszakerül az állatmenhelyre. „Most, hogy megüresedett néhány hely az állatmenhelyen, végre menedéket nyújthattunk azoknak a korosabb, láncra vert kutyáknak is, amelyeket korábban helyhiány miatt nem tudtunk befogadni. Átmeneti állomás szeretnénk lenni a tízéves Tarzan és a tizenhárom éves Rita életében, akiket iszonyatos körülmények között tartottak. A két kutya maga a megtestesült hála, értékelik a törődést, a simogatást. Az idős kutyák állatorvosi kezeléséhez hozzájárul a társulásunk, nem kell tartaniuk a leendő gazdiknak a többletkiadásoktól” – tette hozzá Gitka. Egy kamaszkutyát lakossági feljelentést követően vettek el a gazdájától. Még kölyökállat korában tehették fel a vastag láncot a nyakára, mert az teljesen belenőtt a bőrébe. Túl van a műtéten, szépen gyógyul a sebe, ideiglenes befogadónál lábadozik.
Jelenleg a vágsellyei menhelyen már csak a kevésbé attraktív, „láthatatlan” keverékkutyák maradtak. Feketék és tarkák, lifegő fülűek és borzas-vidámak, az állatvédők jelentik számukra a hiányzó családot. Mindannyian arra vágynak, hogy a gazdi kedvencévé váljanak, akit örömmel üdvözölhetnek hazaérkezéskor, és teljessé, tartalmasabbá tehetik számára a közös sétákat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.